Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Грчка статуа на Александар во Ирак!

пријавена од Lavot пред 1 година, 2 месеци. (www.taratur.com)

Додека дел од македонските квази интелектуалци се уште се противат на идејата да се слави нашиот најголем херој во историјата, Александар кој се нарекувал Македонецот, Грците ќе му градат споменик и тоа во Ирак.

станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Политика

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • -1 глас

  двете земји сте исто говно, така што нема место за споредба.

 • -1 глас

  Еден пријател кој има свој пријател од Пакистан, ми вели дека овој му рекол што сме се занесувале, кога и таму приказните биле за Александар со Грчите војски. (Му кажал и некои работи за Хунзите, ама да не бидам ОТ.)

 • +1 глас

  Немам против било која земја да гради споменик на лице од античката историја, вклучително и Македонија и Грција. Споменикот не е никаков „доказ“, туку е, или би требало да е, оддавање почит.

 • +2 гласови

  Новица - грчката пропаганда работи на терен и затоа успева во својата монструозна нацистичка политика на геноцид, асимилација и газење на човечкото достоинство.
  А, со тоа што, нашите квази интелектуалци се бунат во напорите да им се спротиставиме на нацистите, со тоа само си се ставаат во улога на колаборационисти!

 • -2 гласови

  Да бе грчката пропаганда стигна до некој си рандом човек во Пакистан, кој што патем кажува дека тоа е од приказните што му ги раскажувал дедо му.

 • -2 гласови

  Тука не ми е јасно зошто си добил толку минуси... кога тоа е точно. Тоа грчкиот културен центар е практично најголемото здание во местото. Ама информацијава не е валидна, дојде од Марина од Македониум! :))))))

 • +3 гласови

  Не е воопшто од Марина, можеби ти си ја разбрал од неа...
  http://www.pakpositive.com/2005/10/24/gr...

  Забележи датум

 • -3 гласови

  Не знам кој е попатетичен, дали смрдените Грци, македонските новинари кои ова го ставаат во ударни вести или, секако, вистинските интелектуалци (наспроти квази предавничките јуди кои за не-знам-колку сребреници го продадоа својот народ).
  Јеби га, „нашиот најголем херој во историјата“. Па што се случи со Тодор Александров, Протоѓер(ов) и Бунева, претходните „најголеми херои во историјата“?

 • +3 гласови

  GoodBytes - „Оддавањето почест на големото освојување ’мора да го симболизира взаемното влијание меѓу двата народа’, грчкиот и ирачкиот, вели Бакојани.“

  Што би рекол светот на изјава на кинески министер дадена за статуа на Џингис Кан во Русија, дека се работи за поврзување на двата народи - кинескиот и рускиот?

 • +3 гласови

  Тоа што го изјавила Бакојани е нонсенс. Таа ги поистоветува Античките Грци со денешните Грци, и тоа во знак еднаквост. Од македонска (официјална) страна, доволно ќе биде само да врачиме протест со оваа забелешка, и како што милува Бакојани да каже, пред телата на ЕУ да ги обвиниме дека се провокатори.

 • +1 глас

  А сфаќа ли некој дека А.М. бил тиранин шо колел се живо и диво, и ај доста.

 • -2 гласови

  Маки, ако А.М. бил „тиранин...“, тогаш ќе се согласиш дека Платон бил педофил кој љубел млади машки газиња, додека Моцарт бил тежок идиот.

  П.С. Да појаснам, не стојам зад овој став, но ако одиме со тој тертип кон Александар, тогаш мора тоа да важи и за секој славен лик од човечката цивилизација.

 • +3 гласови

  Чек сега, ти викаш дека немаат право да праат скулптура, или само љубоморен си?

 • +3 гласови

  Лавот зарем не приметуваш дека споредуваш масовен убица со педер?
  Александар Македонски = Наполеон = Хитлер.
  Исто гомно сите тројца... праеле империи врз грбот на својот и туѓите народи.

 • +3 гласови

  Злочко, абе многу пипава работа е ова, со оглед дека Александар бил и масовен убица и педер, а другите масовни убици што ги наведе, барем колку што е познато не биле. ;-)

 • -3 гласови

  Не биле ?

 • +3 гласови

  Мене Хитлер отсекогаш ми личел за латентен геј

 • +2 гласови

  Mitko - едно е да се почитува неговото дело, а сосема различно е да се присвојува. Значи статуи на Александар има низ цел свет, но ниедна држава освен нацистичка Грција не си го присвојува.

 • +1 глас

  Јас па имам чуство оти и ние присвојуваме.

 • -2 гласови

  Тука сум на линија со Лавот. Јас немам впечаток дека ние во било кој момент побаравме ексклузивитет врз ликот и делото на Александар Македонски. Ако си добил таков впечаток, ондак грчката пропаганда успешно ти го испрала мозокот и тоа само преку пренесените вести од нашите медиуми. :)))

 • -1 глас

  Да бе, не не примија во НАТО, и оддеднаш ни текна, ај Антички Македонци сме од сега. Од кејф, го правиме тоа, не од инает, така?

 • +3 гласови

  Да бидам искрен се чувствувам како да правам муабет со мојот 70 годишен чичко. Линијата на размислување е таа - не ме учеле ова историја и КПМ ништо ми нема кажано, therefore ние немаме (меѓу останатото и) античко потекло.
  Нема врска муабетот ниту со инает, а ниту со ќеф. Се се врти околу човековите права и одземените територии на староседелците во Егејска Македонија. :)

 • +1 глас

  Митко - дали имаш чувство дека ги присвојуваме Гоце Делчев, Цар Самоил, Ченто или Крал Марко?
  Чисто ме интересира...

  Можи и ти Злочко, ако не ти е мака да ми одговориш.

 • +2 гласови

  Немам. И тоа е затоа што ми го переле мозокот во средно за нив, а за А.М. ништо не ми кажале па незнам. Тоа сакаш да кажеш? Иначе, и Самоил и Крале Марко ми се многу далеку за да чувствувам било што за нив.

 • +2 гласови

  А иначе за Гоце и Ченто го мислам ова: не им било убаво за нешто па се побуниле. Шо мислиш ти, пред 100 години се бореле за независна Македонија или за подобар живот?

 • -1 глас

  Можеби вистинското прашање е - што мислиш ти? За што се бунеле?

 • +1 глас

  http://www.hostanimage.com/files/bovzygl...

  Види за што им кажале на Македонците пред неколку века. Коњов е Букефал инаку.

  За другото Митко, те молам прочитај овде, да не се прераскажувам по сто пати.
  http://vankovska.blog.com.mk/comment/rep...

 • +1 глас

  П.С. Бугарите тврдат дека сме ги присвојувале Гоце Делчев, Ченто, Цар Самоил и тн....

  Не треба и нив да ги почитуваме? Треба да се исмејуваме со нивните дела заради тоа?
  Или на Грците ќе им попуштиме, а на Бугарите нема?

 • +1 глас

  Некако ми е чудна на Бугарите дека им било криво што го „присвојуваме“ Ченто, кој се борел против бугарската окупација?

 • +1 глас

  Може некој текст со сликат да дадеш, оти мене на еднорог ми личи тоа. Еве и да не знам, сакам да научам. (не се зезам за ова, стваро ми личи :) И стојам на ставот дека (у главно) луѓето се борат за подобар живот, тоа е крајната цел. Се друго е приказна.

 • +3 гласови

  На сликата (знамето) има текст Митко.. треба само да ја поднаведнеш главата на десно и да го прочиташ. :)

 • +2 гласови

  го видов тоа. објаснување за еднорогот барам.

 • +1 глас

  Еве сериозно прочитај го текстот, тука имаш одговори на тајната на Мистериозо
  http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.a...

 • -4 гласови

  Според ова „Македонската колонија во Петроград“ по ништо не се разликува од денешните иселенички организации: „Чувајте го вие таму името, нас убо ни е тука.“ :)

 • +3 гласови

  Ако не била таа колонија, денес Бугарите ќе беа во 5:1 предност во однос на нашата историја од тоа време. Се работи за интелектуалци - Мисирков, Чуповски, Наце Димов кои имале влијание врз руската јавност, издавале свои гласила, печателе книги и тн.

  Баш таа колонија има најчист став по однос на македонското прашање.

 • +2 гласови

  zlochko - очигледно е твоето непознавање, како и на многумина кои бегале од часовите по историја (или пак живееле во времето кога владееше ’комунистичката анатема’).

  Еве еден добар коментар што треба да се прочита и се надевам некои работи ќе ви бидат појасни:
  http://vankovska.blog.com.mk/comment/rep...

  Прочитајте ја и целата дебата на поставената тема.

 • +4 гласови

  Го прочитав.
  На тој коментар што го посочи фали само наслов за да биде блог пост.

  А еве го и насловот:
  „До алтруизам, убивајќи!“

 • -3 гласови

  Ептен субјективно е пишана статијата...
  Не ја личи за во портал таква.

 • +2 гласови

  Ете што се случува кога гледате премногу НАША ТВ. :)

 • -2 гласови

  Jofe - сигурно ти читаш објективни грчки портали...

  jpetrov - не гледам НАША ТВ воопшто, читам и Утрински Весник и Шпиц, ама идиотизмот кој го пласирате не можам се уште да го сфатам.
  Т.е. го сфаќам ако се работи за факторот пари. Ако е факторот немање мозок (што е исто така веројатно), тогаш жално е.

 • +4 гласови

  се прашувам кога ќе се изгради статуа на Хитлер во Полска од страна на Италија..... како знак на взаемно влијание на народите во минатото....

 • +1 глас

  за 3000 години.

 • +3 гласови

  Ужасна е споредбата на Хитлер со Александар. Нормално ми е да не ја познавате историјата, ако тоа не ви е сакана наука. Но, не е баш нормално да се дискутира на историски теми, ако немате основни познавања. Тоа би било исто да речеме, како да го наречете Ајнштајн дека е исто со даскалот Спасе по физика кој љубеше млади седмоодделенки на екскурзија - затоа што и двајцата имаат некаква врска со физиката.

 • +2 гласови

  Каква тоа историја треба да се познава? Се работи за проблем на вкус. Не е прашањето до каде ќе се споредуваат Хитлер и Александар (иако во овој контекст и двајцата се освојувачи), туку прашањето е колку е кретенски да се гради споменик на Александар во култури кои него, по историја, го учат како окупатор и човек кој ја девастирал Персиската цивилизација. Да не заборавиме - денешната територија на Ирак е дел од поранешната територија на Персија. Во самите култури, честопати се појавуваат асоцијации на Александар со демони.

 • +3 гласови

  Види сеа па ти! Ама он бил од наша! :)))

 • -1 глас

  kotle - мене првото што ме учеа ’в село’ беше, таму кај што не ме збира, да не ја пикам главата. И тоа го правам. Се расправаат за абортус, за виши економии, ама џабе ќе се мешам кога појма немам брат. Е појди ти на факултет за историја, на било кој во светот и спореди ги Хитлер со Александар. Ако останеш здрав и жив, сметај дека можеш слободно да си бараш нов правец за твојата кариера. Зошто? Затоа што си го споредил Спасе со Ајнштајн! На крајот на краиштата, Александар е првиот окупатор што не е окупатор - она што денес се трудат Америте да прикажат.... Ама за тоа во некоја друга прилика.

 • +4 гласови

  „Александар е првиот окупатор што не е окупатор“

  Токму тоа сакам да ти кажам - овој став е типично западно-центричен. Прошетај малку во блискоисточните историски читанки и/или култури.

  читај за тоа како го референцирале зороастријците: http://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_t...

  Персијанците го нарекувале „Белиот демон“ според лик од нивниот еп Шахманех. Прочитај за „Белиот демон“ тука: http://en.wikipedia.org/wiki/Div-e_Sepid...

  Читни го и овој дел: http://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_t... (забелешка - повеќето од тврдењата во овој дел не се референцирани)

 • +2 гласови

  Ги познавам ваквите ставови, сум читал за дел од нив, кои ќе признаеш во последно време се промовирани токму од (да се изразам во стил на Љубе) неоквазиграѓанските центри, кои се водат од начелото ’без богови и без авторитети’ и се` што следува со тоа. Дотука можам да прифатам. Се работи за различни концепти. Едните сметаат дека токму тие ’демони’ го водат светот напред и напредокот воопшто, односно тие се авангардата, а другите сметаат дека тие направиле многу повеќе злодела отколку што може да се собере за добро. И тука е добро да се полемизира, секако во здрава атмосфера, каде нема некој идиот кој не знае кој е Чуповски да ти лепи минуси и да ти вика ’он е педер’!

 • +3 гласови

  Но, овде имаме сосема поразлична ситуација од таа. Имаме херој кој е славен од цел свет (http://martingoodman.com/soyouwanttobeaw...), кој Грција апсолутно го искористува за своите економско-политички цели, ние имаме ас во ракавот и не сакаме да го искористиме, затоа што некој се обидел да ни го испере мозокот?

 • +3 гласови

  Пошо се препознавам како „идиотот“:
  1. Ако некој сака еднорози, не значи дека е педер.
  2. Не ти лепам јас минуси.
  3. Признавам дека не знам многу историја. Не ме интересира. Се трудам само да размислувам практично.
  4. 100 години се многу, 2000 премногу. Глупо е да се идентификуваш со некој од тоа време.

 • +3 гласови

  Лаве, отвори вчерашен весник, сигурно ќе прочиташ 100 лаги претставени како факти. Како можеш со сигурност да тврдиш како размислувал некој пред 100 или 1000 години? На крајот, не е ни битно тој што правел. Битно е тоа што во моментов се случува.

 • +2 гласови

  1. Види, не можам да ти помогнам повеќе од тоа што го направив. Ти дадов линкови, совети, написи, за повеќе навистина ќе треба да бидам расположен.
  2. За минусите - ме заболе Стојко. Само ако овде на Кајмакот сакаат да градат некоја интересна дебатна атмосфера, каде ќе се полемизира за одредени прашања, ќе треба повеќе да внимаваат кој, што и како. И јас можам да регистрирам десет јузери (барем ми делиле до толку) и да го напикам некој копук со -9. Ако е тоа поентата?

 • +3 гласови

  3. Ако не знаеш историја, попаметно ти е да не полемизираш и да не се расправаш, бидејќи однапред твојата мисија е осудена на неуспех. Историјата е наука како и физиката, хемијата или математиката. Замисли да влезеш во конфронтација со хемичар тврдејќи му дека солта спаѓа во органска хемија.
  4. Не се идентификувам јас со никого. Јас сум јас и никој друг на светов. Но, ќе го изреметам секој жив што ќе ме спречи да појдам на гробот на мојот покоен дедо - слава му!

  П.С. Искрено прости за зборот „идиот“ - не е грев да не знаеш, грев е да урликаш со твоето незнаење.

 • +1 глас

  Само што у историјата никако не можеш резултатите експериментално да ги потврдиш. Тоа ми беше поентата :)

 • +3 гласови

  Ако одиме веќе до толку, историјата има свои методи на работа, кои се потврдени и утврдени во цел свет. Се знае, кој, како, кога, зошто....
  Луѓе го работеле тоа, ги оставиле своите коски, баш заради скептиците од твојот тип кои за она што не го виделе, велат дека не постои, или дека не им е гајле.
  Поентата цело време ми е - почитта и моралот. Ако ние ги немаме нив, како бараме било каков напредок - економски, културен, политички?

  Тоа е исто како да бараш плата, а да лежиш цело време. Или како да сакаш да влезеш во рајот, а се заебаваш со Господ. Ако веќе се заебаваш со него, тогаш што кур бараш напредок, економија и стабилност!

 • +1 глас

  Ај да ги оставиме методите на страна. Тука повеќе станува збор за примената на резултатите од некоја наука (применета историја :). Да ја продолжам метафората: хемичарот му вика на лаикот „пиј солна киселина“, а тој (искуствено) знае дека тоа не е баш најпрактично. Не треба тука некое познавање теорија.

 • +3 гласови

  Па не е баш така. Споредбата ти е прилично несоодветна. Ти не знаеш и дека постои „солна киселина“ па да ги знаеш евентуалните последици од нејзиното пиење.
  Во случајов не се работи за солна киселина туку за амброзија која ние ја плукаме, бидејќи таа не била достојна за нашето селско портфолио.

 • +3 гласови

  Само тоа е жалната македонска приказна што се потврдува и овде на Кајмакот. Луѓе кои појма немаат што и која била Македонската колонија, кој бил мотивот на Македонците за Александар пред еден-два века, луѓе што ја немаат прочитано ни „За македонцките работи“ се расправаат за историско-политички теми и дури жолчни се, се дерат, а трескаат глупости како кога јас би се вмешал во некоја дебата од квантна физика.

 • -2 гласови

  А добро што да праиме ние што Грците ќе му градат на наш Александар споменик во Ирак?

  Да изградиме поголем во Иран или да пратиме војската шо ни е во Ирак да го рушат?

 • +4 гласови

  Глиша, знам дека прашањево ти е од типот се заебавам, односно ве заебавам, знам дека и те заболе Стојко и за Александар и за споменикот, ама ќе бидам добар и ќе се направам будала па ќе ти одговорам.
  Не се работи за споменикот - се работи за нашиот став и поглед на културните вредности воопшто. Бугарите без проблем ги зедоа сите наши херои од турско и византиско, Грците си ги зедоа античките, Србите пред и после Марко, Албанците такуѓере - нас ни останува јадната фраза ФИРОМЦИ кои дошле од негде, некој ги турил овде, жална аморфна маса, која секој сатрап може да си ја заебава како сака. Може вие ’обичате’ некој да ве онади како сака, ама јас сум малце пожолчен по тоа прашање, па така што ќе морам да ги изреметам сите ретардовци (со опроштение на муабетов) кои лепат минуси замислувајќи се дека се даскали по математика во петто.

 • +1 глас

  Сериозно, не знам за Глиша, но и мене ме интересира што ти сметаш дека треба Македонија да направи? Еве јас ми се чини дека сум единствен од 60+ коментари кој конкретно предлага каде и како да протестираме - официјално. Тоа е според тебе ОК, претпоставувам? Треба уште нешто?

 • +3 гласови

  Истото она што би го направиле истите овие фаци доколку се работеше за Ченто, Гоце Делчев или за нивниот дедо, татко или мајка.
  Доколку некој му се помоча на неговиот гроб, или рече дека тој гроб отсега му припаѓа нему, или дека дедо му работел за неговата кауза.

 • -4 гласови

  Се сложувам со лавот! Треба ние како контрамерка да изградиме статуа во Москва, бидејќи русите ионака говорат дијалект на нашиот јазик треба да не испочитуваат онака домаќински. И тоа натписот на споменикот никако на македонски туку да се користи она розета каменот, сите да не разберат а не само словенското јазично подрачје.

  Исто и во Босна, да се изгради на пирамидите по една статуа од македонски војсководец... еве Филип II на едната, Марко Крале на другата, Гоце на третата и ако има четврта Љубе може да го стаеме на неа. Ионака историјата покажува дека Македонците обожавале да градат пирамиди на ова подрачје откако на Александар му се бендисале египетските.

 • -2 гласови

  Ова заборавив...

  Ова ако не го напраеме не сме Македонци... Грујо љубави, знам дека читаш кајмак и знам дека си ме послушал повеќе пати (сети се кога пишував коментари по блоговиве дека најбоље е шведска да ни го реши проблемот со млекото) седни со комитите и машки средете го и ова.

 • -3 гласови

  јас мислам дека е доста споменици во Македонија, време да почнеме да градиме во други земји.

  Ребаланс... веднага! :)

 • +2 гласови

  Хах... Лаве, интересно е да се види колку нашиот народ е спремен да ја наведне главата од страв да му ја исечат. И се е во ред доколку се работи за кукавичлук. Но, доколку се работи за индиферентност, тогаш државава има огромен проблем и насоката во која што тргнала работава не е на арно. Барем судејќи според споредбениот процент на луѓето кои се вклучија во дискусијава на кајмакот.

 • +4 гласови

  Нејсе... од целово твое излагање, јас не можам да се согласам само со ставот (сега парафразирам) „Александар - светецот“. За мене, човекот газел и по живи, и по мртви луѓе за остварување на некоја своја фиксација. А според моите изградени ставови и еден одземен живот за изградба на некаква империја е премногу.
  Но моето несогласување оди до тука.

  Со остатокот од твоето излагање се согласувам и сметам дека извади неколку мн. добри поенти, со уште еден исклучок. Ако веќе Александар е толку голем, најголем, тогаш тој не припаѓа ексклузивно на никого... тој треба да биде колективно наследство на целокупното општество. Не е ниту „наш“, а ниту „нивен“.

 • +3 гласови

  Би сакала ја изгласате статијава за насловна барем поради коментарите, не за нешто друго оти ќе се изгуби цела оваа дискусија.

 • +2 гласови

  сакал*

 • +2 гласови

  проблеми со идентитетот имаш а ? :)

 • +1 глас

  ахахаххахаха \m/

  хардкор :)))

 • +2 гласови

  да ми го бричите.

  Сега јасно ви е од кој пол сум? :))

 • +4 гласови

  Само луѓе без изграден личен идентитет си го бараат во историјата.

 • -2 гласови

  Тоа може да го каже само некој кој не ги почитува цивилизациските достигнувања што ги направил некој многу поголем од него.

 • -1 глас

  Колење и убивање е цивилизациско достигнување?

 • +1 глас

  Пак истиот муабет - колење и убивање....

  Се работи за различни историски околности во кои владеат различни етички норми. Она што во тоа време било сосем нормално, денес не е и обратно.

  Да владееле нормите од пред 7 века денес 95% од жените ќе беа прогласени за вештерки и опседнати од демоните, што ќе се согласите е лудост. За денешните норми што владејат по неколку века на некои наши следбеници ќе му биде лудост нешто друго и тн и тн.
  И нема што тука да се зема кусур.

  Александар имал мисија како да го освои светот и да го порази вековниот непријател Персија. И има книги, литература, се чита за да не се трескаат глупости. (Освен ако не си ретардиран како жалниот лик Рохи)

 • -2 гласови

  Зошто мислиш дека се работи за нормите. Ако тогаш за цел му била освојување на светот, како мислиш дека денес се освојува светот? Со виножита и еднорози? Истата работа е. И бегаш од поентата. Јас те прашувам кое е тука цивилизациското достигнување? Добро те прашаа таму во претходните коментари, што човештвото како придобивка носи од освојувањето? Познати физичари, математичари од тогаш?

  Реторички се прашањата, не мораш да одговараш. Очекувано е од тебе да прочитам само „бла бла бла бла“, едно та исто во круг. Бот досаден спамерски...

 • +2 гласови

  Затоа што тогаш освојувањата биле секојдневие што не се денес. Секој ден, сите значи буквално сите владетелства освојувале или биле освојувани. Се правеле походи и сл. Денес само малку земји војуваат, обично се работи за гранични спорови, а другите спорови и освојувања се вршат по дипломатски и на поперфиден начин.

  Не бегам од поентата, за цивилизациските достигнувања можеш да гласаш најгоре моментално на Кајмакот.

  За тоа „бот досаден спамерски“, да ми бричиш петелов сељак еден, ако те фатам има да пелтечиш ко македонски новинар пред Ерван Фуере.

 • -4 гласови

  Лавчето што лае ко пореметен тапка во место и меле едно исто ,просто да го жалиш и да ти се плаче.
  Што да се каже за овој квази -надри-шупа-историчар кога него еден од аргументите му е коментар на расклатената Перса која не знае да состави две простопроширени реченици има 20год и сето знаење и интелект го собрал од кајгана и вмаседониа.

  Најболно е тоа што лафче вика “едно е да се присвојува неговото дело , на александар (демек грците тоа)“.. и целиот муабет се врти околу тоа како тие клети Грцци си дозволуваат такво нешто.

 • -4 гласови

  Дури да изземеме се’ се’, целиот контекст, и лакдрдијата со тоа што денешните македонци како полудени го прогласуваат де филип де аце за татковци-дедовци на нацијата..што е пред се еден малоумен крик на слабост и мизерија а пред се инатење на клето Грче и тегнење ко на голем одвор во двор, Е наш е наш, е ние сме вистинските антички маааааааакедонци...
  што би рекол Фрчко, што друго да се очекува од една влада која спроведува ментална еутаназија за широките глупи маси.
  Ако веќе одиме така по паметот на црни гуји, лавчиња и перси, тогаш грците сосема легитимно го имаат алекс.мк како нивен. Мајка му е од епир, го обожувала истиот бог Зевс како што го обожувале сите околни хеленски тогашни племичи, престонаследници..алек учел школо кај аристотел, ширел хеленска култура, грчки пискарала запишувале се тоа , и што сакаш повеќе????????

 • +3 гласови

  Кога ќе се вклучи ретардираната Рохи на која идол и е Стритфајтерот особено на тема со историска позадина, ми е интересно како да го слушам Полицаецот Крабтри од Ало Ало.
  Ај пак Рохи, зузни нешто :))))

  Најако е ова:
  „Останува фактот дека од големиот Александар ни тоа Кралство немало нешто посебно. Нема големи подигнати структури, нема развој на култура во склоп на македон, нема филозофи,математичари, научници,доктори од тој период , професионални пискарала и сл. чии книги ќе ни останеле.“

 • -4 гласови

  Единствено нешто во кое делумно го разбирам Лавче наше и го бранам е тоа кога се води полемика со Александар кољач, хитлер и сл.
  Човечката цивилизација е таква да се е базирано врз тоа , освојување, колонизирање. За периодот пред нашата ера особено е деликатно и специфично да се расправа за ова затоа што однесувањето , животот и цивилизациите се однесувале на начин кој денес нам ни е непознат и само вака или онака го интерпретираме.
  Останува фактот дека од големиот Александар ни тоа Кралство немало нешто посебно. Нема големи подигнати структури, нема развој на култура во склоп на македон, нема филозофи,математичари, научници,доктори од тој период , професионални пискарала и сл. чии книги ќе ни останеле.

 • +2 гласови

  Абе Пела гони ја.

  (а? а?)

 • +2 гласови

  Да де и - На поле е он :)

  Нема врска заеби ги таквите муабети.

 • +2 гласови

  еве уште еден коментар, чисто онака да не мисли некој дека многу малку е коментирано на темава :)

 • +6 гласови

  wow... 76 коментари, а само 7 гласа. александар мора да е горд во врска со првото, а за второто знае дека се чуваме за избори. ;-)

 • +1 глас

  Море коментарииииииииииииии
  браоС