Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Граѓански манифест за Европска Македонија

пријавена од gocem пред 1 година, 2 месеци. (jovansblog.dobroutro.com)

Почитувани сограѓанки и сограѓани, Вие што сакате да живеете во европска, а не во некаква си неолитска, библиска или античка Македонија, придружете ни се во борбата против окупаторите на нашата свест и совест!

станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Политика

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • -3 гласови

  Добро, толку сте ретардирани што не сфаќате дека за разлика од вас кои се проституирате за два гроша, народот сака достоинство и не сака да ја изгуби националната гордост која со години му ја потиснувавте?
  Малку ви беше поуката од минатите избори?
  Ама ај ќе ви текне можеби некогаш. Народот ќе гласа против СДС токму заради вас сорозитите и вашето дебилно потценување на македонскиот народ.
  Му правите само услуга на Грујо....
  Како да се збуни човек за реалните проблеми, кога на следното ќоше стојат еден кош пискарала кои заговараат национално предавство?

 • +6 гласови

  јас како шо разбрав, а пошто сум поинтелигентен од тебе, кога се вели „не ни треба власт која арчи“ може исто да се примени и врз сите минати влади дали на СДС или на ВМРО или на ОПРСТЌУФ итн. Зошто мислиш дека ова е повик против ВМРО или ДУИ кои се на власт или против курташаците кои купуваат тенкови од 200М евра додека фабриките пропаѓаат и млекото се истура на раскрсниците? Ова е повик против сите тие кои го прават тоа, не против сегашната власт.
  I say fuck authority
  Silent majority
  Raised by the system
  Now it's time to rise against them
  We're sick of your treason
  Sick of your lies
  Fuck no, we won't listen
  We're gonna open your eyes

 • -4 гласови

  Види, тие бардачиња на некој друг пазар можеш да ги продаваш. Целиот овој „фронт“ е собран од поранешни функционери на СДС и нивни отпадоци. Не сфаќате дека со ваквите потези му правите само максимална услуга на Грујо да ги занемарува реалните проблеми, затоа што има поважба битка - да ги совлада предавниците. А, вие мошне умешно ја играте улогата на предавници, по сите светски параметри.
  За фабриките и млекото се изнатреска зелени, што е прилично контрадикторно со првата твоја изјава дека си поинтелигентен од мене.
  На крајот на краиштата, не е целта на квазиманифестот ни млекото ни фабриките, бидејќи евидентирано е за време на кои политички владеења беа уништени најмногу фабрики, во кое време имаше најмногу протести од работници годишно и тн.
  И сега истите тие со „Доста е“, „Некои прашања не заслужуваат одговор“, „Македонија сега или никогаш“ ќе ја водат „европска Македонија“?

 • +5 гласови

  ok така е во право си, голтај, не држи в уста многу, ќе се разгради и нема добар вкус.

 • +3 гласови

  Mr. „Некои прашања не заслужуваат одговор“ - веќе и сега е во тимот кој ја "води" државата.

 • -2 гласови

  Или само ’успешно’ ќе ја работат кампањата на петта колона која треба да маршира додека психолошката војна со јужниот сосед трае?

  The U.S. Department of Defense defines psychological warfare (PSYWAR) as: "The planned use of propaganda and other psychological actions having the primary purpose of influencing the opinions, emotions, attitudes, and behavior of hostile foreign groups in such a way as to support the achievement of national objectives."

 • +6 гласови

  ТИ-СИ-МАКЕДОНИЈА-ХЕЈТ-ГРИКС-ОРИНЏ лаве, ТИ пишуваш за PSYWAR? How ironic...

 • +3 гласови

  Директниот линк: http://geroski.mk/gragjanski-manifest-za...

 • -2 гласови

  Фала Глиша. Јас ќе го направев истото.

  Убаво е што има луѓе кои почнаа да размислуваат вонпартиски. Тоа е нашата македонска пролет!

 • +5 гласови

  Го деконцентрирате Грујо, ебаве.

 • +2 гласови

  Ептен вонпартиски... колку Ѓорѓи Иванов што е вонпартиски. Си ја сечите само гранката, ама толку ви делиле, што да ви речам друго. Со ваквата политика Стритфајтерот ќе изгуби 800:1. (да, да, знам дека не се работи за Стритфајтерот, јас онака тропам глупости.)

 • -4 гласови

  среќа што не играш шах

 • +1 глас

  мисли си ти дека не играм....

 • -1 глас

  МИЛЧИН, СДСМ И СОРОС ГИ ЗАГУБИЈА ЖИВЦИТЕ - ИМАМЕ ФАБРИКА 2

  Конечно: Имаме прва јавна корупција на новинари во Македонија!

  http://www.vecer.com.mk/?ItemID=168E2BB5...

  ВНИМАНИЕ ВНИМАНИЕ: СОРОСОИДНО СТРАДАНИЕ:
  http://trn.blog.com.mk/node/208846

  Клик:
  http://www.sitel.com.mk/?ItemID=A3EE6949...

  Поткопувањe на темелите.
  http://mklovesyou.blog.com.mk/node/16508...

  Еврофилскиот Проституизам - Политика на Самоукинување
  http://mklovesyou.blog.com.mk/node/20879...

  Соросоиди версус Македонци:
  http://vujkoto.blog.com.mk/node/208962

  Дојдоа по душата
  http://arschloch.blog.com.mk/node/208872...

  ПРАШАЊЕ ДО СОРОСОИДИТЕ
  http://mklovesyou.blog.com.mk/node/20907...

  http://jadiburek.blog.com.mk/node/208699...

  Квази Героски:

  Ве дигнавме на клоци на сите платформи кај што се криете ко проститутки. :)

 • -1 глас

  Како Грците се богатат со Македонското Културно наследство.
  http://persey.blog.com.mk/node/209054

  Како грчката држава го краде и финансиски се богати со нашето културно наследство на сметка на животите на Македонците посебно од Егејска Македонија.

  Ма да парите за археологијата се прашина.

  И после замислете се зошто соросоидите по грчка нарачка и изработка џафкаат за забрана на ширењето на приказната за нашето културно наследство, идентитет, и постоење.

 • -1 глас

  КВАЗИ Героски!
  http://trn.blog.com.mk/node/209076

 • +3 гласови

  Само продолжете со насилничките стратегии. Како инаку ќе го видат вашето вистинско лице.

 • -3 гласови

  Јован,провидно многу пред избори,јас немам ништо против опозиционо дејствување но не вака провидно и подло спакувано како обланда ,демек прогресивно,револуционерно,и не знам уште што не.За жал македонските блогери и интелектуалци одамна ги читаат ваквите обиди за контрапропаганда.

 • -3 гласови

  Aко сакаш политика излези јавно и изнеси ги твоите ставови а не вака спакувани
  фино,демек не ти е гајле али ај да промовираш кај што ќе стигнеш.Го загадивте кајмакот ,односно се виде зошто сте
  го формирале и тоа ви било смислено.Треба да се засрамите од тоа што на еден низок и подол начин пропагирате
  контрапропаганда.Демократски е јавно да излезеш и да ги кажеш твоите политички ставови ,а не вака пред избори
  ќе објавувате манифести,ако сакате дебата изјаснете се па да дебатираме , а не вака.... подмолно во интелектуална
  смисла...да ги доведувате во заблуда помладите читатели на кајмакот.Во манифесто има текст дека не сакате камери
  по болници.......дека не сакате казни за нарушување на јавниот ред и мир.

 • -2 гласови

  Само за кратко..Во цела Европа не само
  болниците што се под видео надзор,туку и автопатите и сите плоштади и сите трговски центри и се што се смета за
  јавна или приватна површина односно простор.Значи да сумирам буквално се и тоа е направено за да се заштитат
  граѓаните и во нивен интерес,и никој за тоа не се буни и не крева востанија туку ако нема видео надзо самите
  грашани го бараат затоа пто самите се лувствуваат побезбедни.За казните за нарушување на јавен ред и мир:

 • -2 гласови

  Во Европа во некои земји е забраљнето чистење по домовите со вшмукувачи на прашина или правосмукали да се
  изразам жаргонски.Во Калифорнија во Америка во некои општини го забранија пушењето во приватните станови.
  Да поедноставам,ако живееш во зграда и имаш свој стан лично твој не под кирија ,општината има донесено одлука
  за забрана на пушење затоа што пушењето е сатанизирано и стигматизирано до таа мера се во интерес наздравјето на
  граѓаните.Така да ве молам
  ти и твоите другарчиња немој да не третирате како малоумни како да не сме биле никаде надвор од државата
  а само вие
  да сте биле.

 • -2 гласови

  Сето тоа се почитува во Европа и Америка сите тие според вас глупави правила,можеби и за мене се
  глупави но во суштината на демократијата и културата и граѓанската свест е да се почитуваат како и обратно
  ако не му се допаѓаат на некого има механизми да се напаѓаат но не со пролетни револуции и со изместување на
  фактите и тезите.Тоа го прават само иние што во недостаток на аргументи вреѓаат као што вие сега сите нас
  интелектуално не навредувате.
  Еве и линкови:

 • -2 гласови

  Во град во Калифорниај забрането пушењето во вашите домови
  http://www.prisonplanet.com/smoking-bann...

  забрана за чистење со правосмукалка после 10 часот навечер во Австралија од 07.00 наутро
  за време на работните денови и забрана од 10.00 навечер до 09.00 наутро за време на викенди.
  забрана за шегување и кажување вицови со бомби и терористи на сите
  Австралиски аеродроми од Јуни 2005 год.http://www.amazingaustralia.com.au/laws.htm

 • -2 гласови

  Во прилог имате линкови за едни од најинтересните закони во Австралија па повелете Јован со другарчињата одете во Австралија и унапредети и таму човековите права иако Австралија според сите стандарди и анкети се смета за една од најдемократските земји
  http://www.amazingaustralia.com.au/laws....

 • -2 гласови

  многу забавни игрички бтв, натепај ја рада, испукај се на опозицијата. комплексиии

 • -2 гласови

  Тие се мои ставови и јас не се плашам да ги објабам за разлика од тебе,и за крај да ти кажам колку и да се трудиш да ми залепиш етикета дека е тоа насилно или некаква друга кнотација освен исмевање џабе ти е.Прво треба да пишеш еден мејл до ОБАМА за да го укинат сајтот што дозволува такви шеги.Јас сум сигурен дека сето ова го сфаќаш но не ти оди дечко.Кога немаш аргументи сега ќе пробаш да ме направиш малоумен,тепач,насилник. ис сл.Јас го кажувам мојот став и не е спакуван во обланда ,искрен е и не заговара никакви скриени револуции

 • -2 гласови

  Колку си забавен,дури и воопшто не те искритикував тебе на еден пародичен начин туку опозицијата и ти веднаш ме натрече искомплексиран,ме навреди.Ме подсеќаш на децата од мало кои не ги игравме и веднаш се лутеја и ни пцуе мајка,сестра или нешто друго.Не ги играме и ден денес. :))))))Тука ти завршуваат сите обиди за демократија бе дечко ,не знаеп да се носиш со таа придобивка....Веднаш почна да вреѓаш и да плукаш.Тука завршува твојот обид за Европа и за демократија.

 • +1 глас

  Нема потреба иницијативата да се загадува со изборите. Па нели е се јасно кој ќе тепа? Мене ми изгледа дека Биљали и Милчин ви пречат многу повеќе од Ахмети и Црвекновски. Да не ќе да е да се плашите од посериозна конкуренција?

 • -1 глас

  Светот има поставено правила на игра. Секој народ и секој поединец од тој народ имаат право на своја култура јазик идентитет. Различните вредности фолклорот обичаите традициите се сметаат за светска придобивка, светско богатство врз кои се гради светот. Просто кажано за светот постои културен натпревар меѓу народите и нивните цивилизациски вредности.

  Дискриминациите на овие основни човекови права, негациите на постоење на различни култури, јазици, нации, идентитети, светот ги смета за расизам и фашизам.

 • -2 гласови

  Тие ги кршат основните начела и темели на кои почива светот. За таквите дискриминации нема место во светот. Сега кај нас се обидува некој да ги ускрати нашите основни човекови права и да ги поткопаат нашата култура јазик идентитет нација. Ги исмеваат ги негираат.

  Тоа не се дела на луѓе од светот. Тоа се дела на расисти и фашисти кои оспоруваат основни човекови права. Ако ти си човек од светот брани ги правата кои важат за светот. Во спротивно ти си далеку од тоа да се наречеш човек од светот, ТИ СИ РОБ.

 • +4 гласови

  види, на следниот попис пиши се како антички македонец, па пребројте се

 • -1 глас

  Види на следниот попис пиши се за славо марсианец па пребројте се ;-). Јас за македонец ќе си се пишам :о)

 • -1 глас

  и кои права ти се ускратени не разбирам?

 • +1 глас

  Фрчко и осталата багра на соросоиди ја прават историјата терен за политичка опструкција.

  И никој друг.

  Македонскиот идентитет и културно наследство е компактно. Во него влегуваат и македонски и словенски елементи.

  Македонскиот идентитет е граден од сите култури кои порано живееле на македонските територии. Тука мислам и на Егеј и на Пирин. Од таа граѓа збрана на едно место, се црпи културното наследство и идентитетот на македонците.

  Но соросоидите и покрај тоа, прават дилеми помеѓу словени и антички македонци.

  Сакајќи да го елиминираат античкото македонско наследство, прават со сила славомарсианци, по грчка нарачка и изработка.

 • +1 глас

  Забрануваат на народ да си ги востоличува своето минато историја културно наследство идентитет. Му забрануваат на народот да кажува кој е и што е. Та Александар Македонски им сметал, та Филип Македонски им смета.

  Ако им смета тоа значи им сметам и јас, бидејќи им смета мојот македонски идентитет, им смета македонскиот народ, им смета македонското име, им смета македонската култура, македонскиот јазик, та ајде да ставиме славјански пред тоа македонски и слободно да се пишеме за славо марсианци.

  Е не мојт така, јас сум македонец овој народ е македонски со македонски идентитет и македонско културно наследство.

  Кој се тие соросоди да и кажуваат на мојата земја дека со поставување на споменик на Александар, правела фашистичка опструкција врз демократските евроинтегративни процеси.

 • +1 глас

  Пази молимте...

  Значи фашизоидно е моето право на постоење како македонец, та ајде да се избришам во името на демократијата.. Не може така. Јас постојам. Александар македонски е едно од најголемите вредности на моето културно наследство и идентитет и никој нема за право мене да ме нарекува за фашист бидејќи го почитувам и востоличувам неговото дело преку градење на споменик.

 • -1 глас

  Реков Дебата,сакаме........а не агентпровокации....не кажа ништо...Никој не се плаши од никого ,единствено гледам дека вие се плашите од нешто а нема потреба.Не доликува на еден вистински интелкт да се плаши од нешто.Ако ви е целта да провоцирате ,не верувам дека некој со здрав разум би паднал на провокација од таков вид.ДЕБАТА!Јас доволно сум сигурен во тоа што го зборувам а ти?

 • -1 глас

  бујрум дебатите почнуваат многу скоро

 • +1 глас

  ДЕБАТА ?

  Ќе биде дозволено дебата со Публика ? :о)

  Порано на сличниве дебати на НВО полтрончињава, забранети беа разговори со публика :о)

  Си правеа “дебати“ сами со себе :Р
  хаха

 • +1 глас

  Исто како на пример дебатите на страната на Героски.

  50 % од темите му се забранети за коментирање, а во останатите 50 % коментарите првин идат на бранкова супервизија и одобрување та потоа Геро одлучува дали да бидат објавени :Р хаха

 • -1 глас

  Ма немој погоре вреѓаш.ме нарекуваш искомплексиран затоа што сакам да ги пародирам Опозицијата преку ФЛЕШ анимации,тоа е мое право уставно гарантирано ќе се изразувам како сакам и во било која форма сакам.Ти толку си површен што и при првиот мој одговор на вашиот манифест ми одговори со навреда,и после ќе заговараш култура,Европа,Демократија,и придобивки.Те молам немој......... не загадувај го просторот ако немаш аргументи.

 • +1 глас

  дечки, без паника. никој нејќе ништо лошо да ви направи ниту вас ниту на вашите уверувања. но луѓето кои гласале за оваа статија, едноставно не се согласуваат со вас. Тоа треба машки да го прифатите и со што е можно помалку паника. Можеби во иднина тоа ќе се случи со поголемиот дел од народот. А можеби и не. Тоа е демократија. Како и да дојде на крајот, сите ќе го имаме тоа што го сакаме и заслужуваме од македонија - без разлика дали ќе биде последната дупка на балканот или нова Естонија.

  Јас сакам вашите деца да бидат вработени и среќни, па ве молам немојте повеќе да користите погрдни зборови. Ако не се сложуваме, тогаш ОК е, демократија е, малку оладете. ОК?

 • -1 глас

  Не извртувај факти Јован овде е се запишано,прочитај погоре и види кој кого навреди прв.Уште се дрзнуваш да ми држиш лекции за демократија .ејјјј.......Ако некој не се согласува во ред..........али јас докрај нема да се согласувам со него тоа е демократија.
  Можеби јас нема да се согласувам со тебе но докрај ќе се борам да го кажеш тоа што го имаш,тоа е демократија.немој да ги замнеуваш тесите и фактите

 • -3 гласови

  Мартин.........
  Бидејќи кајмакот му е формиран наменски ,треба да се организираме и ние некоја група и да пишуваме контрапропаганда постови и да си гласаме меѓу себе.Колку сте провидни.......... на чело со вашиот ментор ГЕРО.

 • +1 глас

  кајмакот е опен сорс, добра идеја: фаланга.та.мк

 • -1 глас

  И повторно..немој да ни "пикаш" зборови во уста сосила,никој не паничи и никој не вреѓа ,ти си тој што ме навреди мене.Освен сега ако не се дрзнете и да ги избришеш твојот коментар

 • -2 гласови

  ДА ДА,,,,,,,,
  али ако..........
  има педна поговорка........
  има појче деној од колбаси
  хахаххахах

 • +2 гласови

  Да видиме кој ве праќа да лепите плакати:

  http://www.novamakedonija.com.mk/Desktop...

 • -3 гласови

  Лепите и вие еве на интернет .......да видиме кој ќе залепи повеќе.Вие почнавте први да лепите.Вашите партиски задачи се изгледа да ги покривате блоговите со манифести и 10 коментари во минута.кажи ми дали имате норма и колку ве плаќаат,дали е европска саатнината. хахахахха

 • +4 гласови

  море дајте кажете кај се вадат бугарски пасоши, вие сте повеќе по тие работи.

 • +2 гласови

  море дајте кажете кај се вадат бугарски пасоши, вие сте повеќе по тие работи.

 • -4 гласови

  Гемиџи знаеш кој се јавува непрозван,Магарето...... и не изигравај дрвен адвокат на Јован.Сигурно имаш бугарски пасош дерлеееееееее хахахааха

 • +4 гласови

  во европа