Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Фридом хаус: Македонија последна во Европа за слобода на здружување

пријавена од razvigor пред 1 година, 4 месеци. (razvigor.blog.com.mk)

Неодамна објавениот извештај на Фридом хаус за состојбата со слободата на здружување укажува дека ова право се нарушува низ целиот свет во последните четири години. BTW, излегла вест за ова во некој македонски медиум?

станала популарна пред 1 година, 4 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Политика

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +1 глас

  Излезена е веста во: Дневник, Алсат, Курир и Макфакс. Ова го видов од time.mk:

  http://img411.imageshack.us/my.php?image...

 • +1 глас

  Дали може да се дознае зошто сме добиле таква оцена? Кои групи се под рестрикција во Македонија и од кого?

  Некако не ми оди приказнава дека сме полоши од Албанија и еднакви со Источен Тимор.

 • +4 гласови

  навикни се

 • +2 гласови

  Така е - Macedonia SUCKS!!!

 • +2 гласови

  Еднакви и со Кина во Непал, БТЊ

 • +1 глас

  Македонија е најубавата земја за живеење.

 • +3 гласови

  Македонија sux indeed, тоа ако не сте го прифатиле досега не сте објективни и живеете у некоја бајка. :)

 • -2 гласови

  Well... well... well RedHat sucks also!!! :-p

 • +1 глас

  Добро бе... тука ве има вратени од Нов Зеланд, од Чешка, од каде се' не. Најлогичното прашање што ми паѓа на памет во овој момент (без трунка иронија и сарказам е ова... ете од чиста љубопитност) е следното: Зошто се вративте? Та Македонија веќе 16 години еднакво смрди. :)

 • +1 глас

  Затоа што надежта умира последна Злочко. И кажи ми дали седиш тука само поради тоа што си ја сакаш земјата, или и поради тоа што добро заработуваш за да можеш да си обезбедиш барем нормални услови за живот за тебе и твоето семејство? Ако си се снашол и живееш подобро од поголемиот дел од твоите сограѓани, тоа не значи дека Македонија рулз.

 • +1 глас

  Значи две работи:
  1. Не фаќам никого за гуша. Едноставно бев љубопитен да ги дознаам причините. Не судам! Секој си е со својот памет и своето бреме. Иако... твоја „нада задња умире“ некако не ми звучи како многу релевантна причина да си го сјебеш сопствениот, како и животот на твоите најмили.

  2. Од мене... особено за еконимија и социјална политика нема да чуеш дека - Македонија rules! Барем не во догледна иднина.
  Но затоа пак сметам дека да се каже државата не чини ама баш за ништо е уште поголем грев.

  А со твојата порака подолу комплетно се согласувам!

 • +1 глас

  Ок чим се слагаме, тоа е тоа. :)

 • +2 гласови

  Најголемиот проблем е тоа што во Македонија постојат проблеми кои што самите македонци се уште не ги препознале и фала богу дека се далеку од нивно решавање.

 • +2 гласови

  Абе луѓе, не ме разбравте изгледа. Јас навистина не знам *конкретно* на што се должи нискиот рејтинг. Под претпоставка дека живеам со розеви наочари, ве прашувам дали некој знае ЗОШТО? На кого му се брани здружување во Македонија? Какви здружувања се тие: политички, социјални, културни, етнички, класни, родови, научни, уметнички,... или?

 • +1 глас

  Офтопик отодивме ние. :)

  Освен на едно место кај што е спомната Macedonia во PDF документот не гледам некое објаснување на што, како, кој, зашто... Не знам, јас никад не сум имал проблем да се здружувам и секад проблем биле појше луѓето, не дека некој не давал да се здружуваме.