Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи во категорија

Гласајте за штотуку објавените страници од оваа категорија и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.Топ 10 седмицава

  сите топ листи...

  Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

  Ова е листа на статиите кои штотуку станале популарни благодарение на вашите гласови. Можете да гласате за статиите кои Ви се интересни. Се разбира гласајте и за свежите статии и помогнете да станат популарни.

  Армагедон

  пријавена од Scorponok популарна пред 2 години, 2 месеци. (crapwerk.blogspot.com)

  Астероидот TU24, Американскиот сателит што доаѓа кон Земјата, Apophis во 2029, Годзила...

  1 коментар | проблем? | категорија: Наука

  Маите жртвувале момчиња, а не девици

  пријавена од Lavot популарна пред 2 години, 2 месеци. (www.taratur.com)

  Археолозите порано беа уверени дека древните Маи жртвувале девици за да им удоволат на боговите, но најновите истражувања покажуваат дека станува збор за момчиња кои живи биле фрлани в јама. На некои од нив претходно кожата им била дерена.

  0 коментари | проблем? | категорија: Наука

  датотеки

  пријавена од bazerce популарна пред 2 години, 2 месеци. (www.java.com.mk)

  читање и вчитување на датотеки

  2 коментари | проблем? | категорија: Наука

  Црна дупка...

  пријавена од sinbos популарна пред 2 години, 3 месеци. (www.thinktechnologies.com)

  Интересна анимацаија-објаснување како функционира црна дупка...

  0 коментари | проблем? | категорија: Наука

  Микроорганизми и вселенски зборови

  пријавена од новица популарна пред 2 години, 4 месеци. (tnevnik.blogspot.com)

  Неколку сликички за инспирацијата која СФ авторите ја земаат од природата.

  0 коментари | проблем? | категорија: Наука

  Верникот, религиозното убедување и неговото лице

  пријавена од zlochko популарна пред 2 години, 4 месеци. (www.telegraph.co.uk)

  Не сакајќи да прифати трансфузија на крв, Хосе Местре дозволил неговиот крвав тумор кој најпрво се појавил на неговата усна во адолесценцијата да го уништи скоро целото негово лице.

  1 коментар | проблем? | категорија: Наука

  Помогни да се победи ракот

  пријавена од strumjan популарна пред 2 години, 5 месеци. (mislam.blogspot.com)

  Да де, и ти можеш да помогнеш! Ај да не објаснувам, клик на насловот па ќе Ви објасни Goodbytes поарно.

  1 коментар | проблем? | категорија: Наука

  Богатството на фондот Русиќ во МАНУ

  пријавена од Arwena популарна пред 2 години, 5 месеци. (arheo.macedonianblog.com)

  Еден човек, љубител на македонскиот етнос, доктор на науки и професор на Катедрата по етнологија, соработник на Институтот за фолклор и што ти уште не - оставил богатство зад себе. Тоа е нешто што под итно треба да се дигитализира и да стане јавно добро.

  0 коментари | проблем? | категорија: Наука

  Време на хенџови

  пријавена од ribaro популарна пред 2 години, 5 месеци. (arheo.macedonianblog.com)

  „Испаѓа како ние да немаме ништо свое и постојано копираме од светските веќе востановени културни трејд-марки со кои сакаме да се ставиме на исто рамниште.“

  0 коментари | проблем? | категорија: Наука

  Налет!

  пријавена од thaCaspeR популарна пред 2 години, 6 месеци. (tepajvreme.info)

  ма налет веќе и протести и унии, и рушити...

  0 коментари | проблем? | категорија: Наука

  Е ова е златна плоча ;)

  пријавена од Motoko популарна пред 2 години, 7 месеци. (ref.blog.com.mk)

  Реф линка до музикиците што им ги испративме на вонземјаните или на ангалите, за кого како. Најјаки се звуците од земјата со омилен дел плачење на бебе и врнење. Којзнае што би значело тоа дури и за антропоморфен вонземјанин кој поседува уши (мора да се нагласи: и ги користи за слушање) :))

  1 коментар | проблем? | категорија: Наука

  Снимки го покажуваат глобалното затоплување

  пријавена од strajkoski популарна пред 2 години, 7 месеци. (www.a1.com.mk)

  Ефектите од глобалното затоплување може да се видат на сателитските снимки направени за најновото издание на „Times Comprehensive Atlas Of The World“.

  0 коментари | проблем? | категорија: Наука

  Каква геометриска форма има Универзумот?

  пријавена од tonikostov популарна пред 2 години, 7 месеци. (www.idividi.com.mk)

  Според скорешни податоци, густината на универзумот е изненадувачки близу до критичната густина, што значи дека тој е рамен како лист хартија.

  0 коментари | проблем? | категорија: Наука

  Почеток на кризата со житарици

  пријавена од ribaro популарна пред 2 години, 7 месеци. (dzam.blog.com.mk)

  ФАО вели: „Доколку сегашните резерви на житарици ги преведеме во денови на потрошувачка тогаш светот има резерви за само 57 дена.“

  0 коментари | проблем? | категорија: Наука

  10 работи што не сте ги знаеле за себе

  пријавена од strajkoski популарна пред 2 години, 7 месеци. (www.a1.com.mk)

  10 работи што не сте ги знаеле за себе :)

  1 коментар | проблем? | категорија: Наука

  ± 28 часа дневно за себе

  пријавена од Motoko популарна пред 2 години, 7 месеци. (on.net.mk)

  „Секој ден треба да јадеш влакнести материи. Голема, голема количина влакнести материи, додека не посереш гомно големо колку џемпер.“ :)) - Лудница текст за здравиот живот со кој постојано нè оптеретуваат медиумите.

  0 коментари | проблем? | категорија: Наука

  Иднината на човештвото е бисексуалноста

  пријавена од strajkoski популарна пред 2 години, 7 месеци. (www.a1.com.mk)

  Умберто Варонези, познат италијански лекар и поранешен министер за здравство, смета дека во иднина луѓето ќе бидат бисексуалци.

  1 коментар | проблем? | категорија: Наука

  УБИСТВО ЗА ПАРИ

  пријавена од Arwena популарна пред 2 години, 7 месеци. (demian.blog.com.mk)

  Дали само парите убиваат? Една потресна приказна од секојдневието. Сите ние имаме по некој близок на кого му се случило нешто слично.

  0 коментари | проблем? | категорија: Наука

  Предлог програма за Сподели кино

  пријавена од глиша популарна пред 2 години, 8 месеци. (wiki.lugola.net)

  Интересно секој може да стави свој предлог. :)

  1 коментар | проблем? | категорија: Наука

  Слобода или смрт!

  пријавена од Flebur популарна пред 2 години, 8 месеци. (lavot.blog.com.mk)

  Браќа и сестри Македонци! Денеска е денот кога треба да заборавиме на нетрпеливоста, на различностите, денеска е наш ден, ден на народот, на македонскиот народ. Денес заборавете ги сите Грујовци, Бранковци, Бучковци, Љубчовци, Ради и Ѕинговци, Ахметовци и Тачовци.

  1 коментар | проблем? | категорија: Наука