Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Светот после Александар

пријавена од Lavot пред 1 година, 2 месеци. (www.taratur.com)

Многумина од незнаење го нарекуваат убиец, крволочен освојувач кој газел се` пред себе, многумина пред грчкиот притисок не сакаат да имаме ништо со него, но знаете ли дека освен што го слави целиот свет, научниците го сметаат Александар за најголемиот истражувач на сите времиња?

станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Наука

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +5 гласови

  :) Одлично место за да ја продолжиме дискусијата. Убав текст... не велам не и повторно тезата „Александар - светецот!“. Сето тоа е убаво, но мене во овој текст ми фалат само неколку ситници: имиња, документи, листа на изуми...

  Кои се тие научници што Александар ги влечел со себе? Каде се пишаните документи кои покажуваат на што работеле? И кои се поголемите технолошки, медицински или било какви изуми кои со себе ги донело владеењето на Александар. Сем секако... продолжувањето на копјето за неколку метри. :))

 • +6 гласови

  zlochko - во статијата е наведена користена литература. Книгите мислам дека се достапни и во македонските книжарници (беа барем).

  dime - се наметнува лажната дилема - Словени или Антички Македонци. Тоа е исто како на Французин да му наметнеш дилема дали потекнува од Франките или од Галите. Или на денешен Мексиканец, од Шпанците или од Ацтеките. И секој народ, буквално секој е оформен од најмалку два супстрати.

 • -3 гласови

  Лаве, не е работата дали Словени и Антички Македонци, ама едни од нив тотално нејасни не носат во конфликтна ситуација, глупо е да ги користиме кога не ни помагаат.

 • -2 гласови

  Ти пак имаш проблем, а удбаш еден нелустриран?

 • +9 гласови

  Јас ви личам на богус ?

 • +7 гласови

  Да погодам: Параноична шизофренија ? Не заборавајте на лекарствата.

 • +8 гласови

  Весне не ми се замарај со богус параноици.