Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Многу неморал и премалку објективност и кај научниците

пријавена од Lavot пред 1 година, 2 месеци. (dnevnik.com.mk)

Половина век имавме историја, па и археологија, уште подефектна од комшиските, бидејќи претставува реинтерпретирање на нивните ставови

станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Наука

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +1 глас

  Прекрасно интервју.

 • +1 глас

  "Термините етногенеза, миграции на население се „демоде“ теми во светската наука."

  "Нација е пред се социополитичка, а не културна категорија. Тоа е само дефиниција, рамка."

  "Ретко кој може да даде дефиниција за генеза и етногенеза на еден народ на балканските простори. Сликата е секогаш флуидна, матна, замаглена."

  Добри моменти има, да.

 • +4 гласови

  Па целиот текст е во таква насока, ослободен од многу моменти кои се уште се во црно-белиот свет на луѓето воопшто.
  Што сме ние - Словени или Антички Македонци?
  Или... што бил Александров - Бугарин или Македонец?
  Ама тоа е друг муабет, да не ми се јават одма удбашиве.

  Како и да е, ашколсун за целиот муабет.

 • +2 гласови

  Кирил Трајковски, дефинитивно еден од најпаметните и најстабилните археолози во земјава.

 • +1 глас

  Гласав „За“ иако ми има неколку дупки целата елаборација на историјата. Истовремено, „аморално“ го употребува кај треба и кај не треба. По мое, на ниту едно место не треба.

 • +1 глас

  ах ова дневник како ме нервират со линкојве шо се менват...

  дајте линк од текстов...

 • -2 гласови

  Не се вознемирувај, нема којзнае што да се прочита...

 • -1 глас

  Удбашот се знае!

 • +1 глас
 • -1 глас

  жив срамотилак е овој Кирили Трајковски

  а арвена па уште вика, од најасолните е !!??леле мори мајко , кои се па тогаш неасолните?

  се’се’ ама ко шлаг на тортата ми дојде тоа Александар - романтик ;)))
  со петметарско копје набивал цели градови низ ахаменид персиската империја и пошироко, ама ваљда романтично..

 • -1 глас

  Не знам, ама навистина ме шокира, вака глупо интервју и изјави да дава еден археолог...

  арвена дај те молам прочитај го интервјуто пополецка и ревизирај впечатокот? можеби во живо типов е супер ама дај мислење за интервјуто..

 • -3 гласови

  Ретардо дај олади малце, не ја пикај тоа шупелката кај што не ти ја збира.

 • -3 гласови

  Не јади гомна, смрдеж еден невоспитан. Така ли те научиле дома да се обраќаш на луѓе? Не ли ти е срам? Немаш ли барем малку воспитување?
  Шпрт.

 • -2 гласови

  Немам бе копук еден удбашки. За удбаши и за ретардирани фаци ќе бидам најголемиот овчар, ебаве сељаците селски. Мрш да ми бричиш мадето лево, дрмосерец еден удбашки.

 • -2 гласови

  пуфф.. Абе вордан, што очекуваш од овој човек еј??

  пред некој ден на еден блог целиот возбуден после една друга археолошка глупост звана “СЛАВЕ“ , целиот така коњарски циничен, вика Е е е кај се сеа оние што велат дека словените се од ’зад карпатите’. !!! се работи оние коски што ги пронајдоа и скелетот наречен Славе ...
  да ти се плаче од што е очај

 • -1 глас

  Рохи, ретардо тешка, такво нешто ниту сум рекол ниту ќе речам, и доста се служите со удбашки методи и ти и другар ти ворданче.

 • -4 гласови

  јас разбирам дека сте исфрустрирани што алексо бил геј, но волку многу негативна енергија немам видено од Американ Бјути (хинт генерал во пензија, колектор на наци меморабилија)

 • +1 глас

  А грешиш Јпетров, не бил геј дефинитивно, имал две жени пустиот и најмалку едно дете. Може да се спори дали бил бисексуалец, иако промакедонските историчари тврдат дека не бил и даваат докази за тоа.

  Ама за да ги прочиташ тие, треба да знаеш што е книга.

 • +1 глас

  е за тоа во право си, чунки во нашено село книги немет

 • -1 глас

  Ќе ти донесам ако имаш желба, не е проблем. Баш за Александар Македонски и Античка Македонија, оти гледам сакаш да коментираш, а да не речам, врска немаш.

 • +1 глас

  јас не ти го ставив минусот, да знаеш :)

 • +1 глас

  Видете го бре гревов оффф господее.. Ај излупана Перса што тропа има утепаниот 21г ко пуноглавец е во реалниов свет, ама ова стариов коњ Лавко има 30ка па глуп да си ќе ти дојде некако памет дури начукаш 30 :)_
  Со цел памет вели, “ахх имал жениче ма и две и дечиња ... каков геј бре што ви е“
  До самата смрт на хефаистон овие двајца биле нонстоп раче во раче, хефаистон како најважен Визир.. и биле љубовници од нивните најрани денови кога учеле школо во близината на одаите на разни генерали , аристотел. Она што простиот мозок неможе да сфати на овие денес што решиле да станат кајгана експерти по антика е тоа што во антиката женачките,мажачките биле исклучиво политички и на тој начин се придобивала и војската и наклоноста на победената страна. Така Александар кога не општел со хефаистон општел со Bagoas, ама општел и со роксана и со таа ќерката на дариус..

 • +2 гласови

  "промакедонските историчари"
  вака така , нажалост, ова тргна да стане оксиморон
  ;)

 • -1 глас

  за vordan и останатите

  http://blog.com.mk/node/143481

  скелетот Славе! ;)

 • -1 глас

  „а бе и тој мора Грк да е... нели ние сме од зад Карпатите.“

  „Е е е кај се сеа оние што велат дека словените се од ’зад карпатите’. !!! “

  Ја гледаш структурната разлика, ретардо тешка, или не?

  Тешко дека ја гледаш... а, интересно што удбашки ме следиш.

  Да ти појасни чичо за твојата ретардирана глава што сакал да каже... Се работи за иронија, односно ироничен коментар дека Славе мора да е Грк, бидејќи ние сме од зад Карпатите.

  Ебати глупата шупелка ретардирана. И дај Ворданче најдете во Удба барем просечно интелигентни фаци.

 • +1 глас

  Како одат удбашките методи:

  „пред некој ден на еден блог“ - датум, 21 март 2008
  „целиот возбуден“ - Удба знае каков сум во моментот и преку монитор.
  „...и вика Е е е кај се сеа оние што велат дека словените се од ’зад карпатите’. !!!“
  а реков: „а бе и тој мора Грк да е... нели ние сме од зад Карпатите.“

  Слично како на нејзиниот ментор Ворданче кој мене ме направи Бугараш хахахахахаах :)))

  А бе полни очај сте. Не вреди ни една чврга да ви удрам.

 • +1 глас

  Ахахаха види види, прошла је Перса со минимум 10 акаунти и исплусира изминусира све што и се присака..
  Лавко, џабе што се извлекуваш и наоѓаш изговори, кога сите тие коментари за Славе и резонирања што ги вадиш се идентични едни со други. Значи,ај размисли зошто некој би рекол “скелетот мора да бил грк ха ха“.. во контекст со пронајдениот скелет,прогласен за најстар жител од овде. Ти,Перса и хунѕите опседнати сте со македоноидите, како тие се најпрвите..ако има словени , ЕПА они од овде отишле таму кај и да отишле па се вратиле .. итн итн.
  Инаку твојата зелка таканаречена глава е таква една тртка со тртушки да просто се срамам да ти се обратам макар виртуелно, ама што ќе праиш, ми треба дневно по некое Персе да така по пат зачукам.

 • -2 гласови

  Види Рохи, ретардо тешка, не знам како да ти нацртам, едно е да речеш дека Словените не биле од зад Карпатите, како што тврдиш дека сум рекол, а друго е да речеш иронично дека тој бил Грк, бидејќи ние тогаш сме биле зад Карпатите.
  Значи има структурна разлика толку голема што само лице со тешка ретардираност не може да ја увиди.
  Второ, јас не стојам зад тезата дека Словените пошле од овде на север, чисто информативно.
  Трето, за Александар појма немаш од животот и за Хефајстион и за се понатаму. Демек во брак со жена бил од политички мотиви (па дури и со две), ама тој си го љубел Хефајстион. :)))

  Живи трагикомедии си моме. Продолжи и понатаму да ме следиш, само пази да се опниш на некое трнче...

 • +2 гласови

  тешка е борбата ваша. сите треба во нешто да ги убедувате. кој бил словен кој не, кој бил македонец кој грк. кој бил педер а кој ретарда. Извор на искомпелскираност достојна на аматерски боксер.

 • +1 глас

  Мислам дека е доста со увреди на кајмакот. Ве молам. Се слушнав со колегата Трајковски баш за интервјуто. Точно е дека го кажал сето ова, но тоа бил долг разговор со новинар, од кој потоа новинарот (во случајов Весна Ивановска) си го извлекла она што на неа и одговарало да го напише во Дневник. Инаку стојам на мислењето дека Кирил Трајковски е добар теренец, одличен археолог и секако по душа филозоф (што не може да се каже за 95% од археолозите), а ваквото карикирано интервју не намалува ништо од неговото импресивно археолошко CV без ниту една (за среќа) дамка која би го сврстила во редот на политички ангажираните археолози.

 • +1 глас

  Ако некогаш биде вољен јас му предложив на Кирил Трајковски сосема слободно да го напише своето мислење и ќе го објавам на блог. Дури тогаш можеме да зборуваме за неговите ст(р)авови. А весниците. ...па побогу секој од нас има медиум на интернет и може да напише што сака. Поточно, во оваа ера на демократија, баш секој може да кажа што мислам дури и јас. :)

  Поздрав до сите