Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи во категорија

Гласајте за штотуку објавените страници од оваа категорија и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.Топ 10 седмицава

  сите топ листи...

  Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

  Ова е листа на статиите кои штотуку станале популарни благодарение на вашите гласови. Можете да гласате за статиите кои Ви се интересни. Се разбира гласајте и за свежите статии и помогнете да станат популарни.

  Сподели кино, среда, 14.05.2008 20:00ч во Точка

  пријавена од chombium популарна пред 1 година, 11 месеци. (spodeliznaenje.blogspot.com)

  Уште едно интересно документарно филмче. Овој пат ќе гледаме какви ујдурми им прави на филмаџиите Motion Picture Association of America (MPAA)

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Букарски: Тата Ашаци

  пријавена од jpetrov популарна пред 1 година, 11 месеци. (bukarski.blog.com.mk)

  Табурет Ка, ми објасна дека Тата Ашаците се мрзливо племе што многу народи се обидувале да го поробат но не успеале до крај, затоа што после некое време увидувале дека од него немаат никаква корист и дека просто не можат да го експлоатираат за било што.

  1 коментар | проблем? | категорија: Култура

  Девојчето кое скокна низ времето

  пријавена од Motoko популарна пред 1 година, 11 месеци. (japmk.blogspot.com)

  Незаборавно аниме кое ќе ви го стопли срцето во четврток, 08.05.2008, 21 часот во К.Ц.Точка Започнува сезоната на македонската Јапанорама.

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Интервју со Никола Гелевски - Коља

  пријавена од bukarski популарна пред 1 година, 11 месеци. (bukarski.blog.com.mk)

  Гелевски е најактивен и најконсеквентен полемичар на нашата интелектуална сцена, тој е личност со исклучителен револуционерно-критички импулс. Неговите јавни пројавувања немаат ништо заедничко со апологетско-сентиментално-патриотските,квазиинтелектуалности со кои жестоко е обременета нашата сцена.

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Уште едно СподелиКино кое веројатно ќе го пропуштите

  пријавена од новица популарна пред 1 година, 11 месеци. (spodeliznaenje.blogspot.com)

  Овој пат (утре, на 30.04.2008) киното ќе биде со тема 1ви мај. Во очи празникот на трудот ќе гледаме што има интернет да каже за тоа.

  1 коментар | проблем? | категорија: Култура

  Свеќа на Велики петок за загубеното богатство на Ирак

  пријавена од Arwena популарна пред 1 година, 11 месеци. (arheo.com.mk)

  „Да не беше владеењето на Садам Хусеин, досега археолошките локалитети Нимруд, Нинива, Вавилон, Ериду и Ур не ќе се „прочуеја“. Е па не е така.“ Културното наследство од Ирак со или без него имаше достигнато светската слава.

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Мојата Кирилица

  пријавена од darko156 популарна пред 1 година, 11 месеци. (mojatakirilica.com.mk)

  Агенциите „Идеја Плус“ и „МИА“ осмислија и подготвија непрофитна Kампања за зачувување, користење и модернизација на македонската кирилица „Го чувам своето“. Кампањата им е наменета на сите на кои кирилицата им првото писмо, првата љубoв.

  4 коментари | проблем? | категорија: Култура

  СподелиКино 23.04.2003 20 часот

  пријавена од Maki популарна пред 1 година, 11 месеци. (spodeliznaenje.blogspot.com)

  Ова сподели кино ќе го пуштиме третиот дел од 2057 трилогијата и две интересни и поучни видеа од Burt Rutan и Clifford Stoll.

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Фобофобија

  пријавена од gemidjy популарна пред 1 година, 11 месеци. (blog.gemidjy.info)

  Да, спамирам со мој пост. Но само за да појаснам некои работи и да не бида погрешно разбран. Не очекувам да бидам сфатен од сите, ретко и од кого. Сакајте се.

  1 коментар | проблем? | категорија: Култура

  Средниот прст

  пријавена од Џам популарна пред 1 година, 11 месеци. (www.utrinski.com.mk)

  Преку авантурите и животот на главниот јунак на филмот на Карпентер “They Live“, Џон Нада (шпански збор за ништо, т.е. за пролетер) пренесени во актуелниов момент на наше тло до покажување на средниот прст. Заслужено!

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Јавни работи на македонските унверзитети

  пријавена од gdamjan популарна пред 1 година, 12 месеци. (www.softver.org.mk)

  Веќе ми е прилично јасно дека во македонија не постои чувство за јавни работи (Res publica). Еве уште еден доказ на филолошкиот факултет.

  2 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Македонски јазик – скратен курс

  пријавена од strumjan популарна пред 1 година, 12 месеци. (jasnesumjas.blogspot.com)

  Неколку лингвистички линка кои можат да им помогнат на нашите пријатели од ЕУ, за подобро да ги разберат пораките на Фрид дека сите јазици се човечки творби кои се развиваат во текот на времето и бидуваат кодификувани.Да ги потсетиме дека во Европа македонскиот јазик е признат, исто како и во ОН.

  2 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Сакура во Скопје

  пријавена од vordan популарна пред 1 година, 12 месеци. (blogot.blog.com.mk)

  Мора да го видите плакатот, мора! Japanese schoolgirl fetish! Ах, да - во сабота има и прослава на јапонскиот празник на цветањето на црешите.

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Земјите на бившиот СССР

  пријавена од ribaro популарна пред 2 години. (vbb.blog.com.mk)

  Музика од земјите на Европа и Азија кои некогаш припаѓаа на бившата Руска Империја/ Советски Сојуз/ Заедницата на Независни Држави

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Боите на Македонија

  пријавена од Arwena популарна пред 2 години. (sataniel.blog.com.mk)

  Некој француски филантроп по име Албер Кан пред еден век дошол во Македонија и токму тука ги направил некои од првите слики во боја што воопшто се појавиле во историјата на фотографијата.

  3 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Фотокино клуб Чкрап! од Тетово

  пријавена од chkrap популарна пред 2 години. (www.chkrap.com)

  Блогот на Чкрап!(www.chkrap.blogspot.com), кој функционира веќе 4 години не беше доволен да се претстават сите активности на Фотокино клубот Чкрап! од Тетово. Еве го новиот, “званичен“ сајт на се поактивниот фотоклуб од Тетово. вести, галерии, изложби, статии, линкови за фотографијата... Повелете!

  3 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Заокружување на дигиталното дело на Драги Михајловски

  пријавена од Irinka популарна пред 2 години. (cc.org.mk)

  Во последниве два месеци, 14 дела од Драги Михајловски станаа бесплатно достапни за преземање од веб-порталот за авторски содржини. Денес како заокружување на процесот на дигитализација на неговите дела, се објави пакет од 11-те драми од Шекспир, како и познатиот роман „Мојот Скендербеј“.

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  14 македонски блогери промовираа печатени книги

  пријавена од razvigor популарна пред 2 години. (www.metamorphosis.org.mk)

  На 28.03.2008, со почеток во 14 часот, во градската библиотека „Браќа Миладиновци“ се одржа промоција на 14 книги чии автори се некои од најпопуларните блогери кои ја користат македонската блог платформа „Блогерај“.

  2 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Криејтив комонс: Објавени 11 е-книги на македонски од Шекспир

  пријавена од capricorn популарна пред 2 години. (www.metamorphosis.org.mk)

  Порталот за содржини лиценцирани под Криејтив комонс ги објави македонските преводи на единаесет драми на Шекспир како е-книги кои може да се преземаат, благодарение на реномираниот раскажувач и преведувач Драги Михајловски.

  6 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Завршува циклусот на објавување драми од Шекспир во електронска форма

  пријавена од Irinka популарна пред 2 години. (cc.org.mk)

  Оваа недела на порталот за авторски содржини беа објавени последните две драми од Вилијам Шекспир зад кои како преведувач стои Драги Михајловски и кои во овој циклус на објавување за првпат станаа достапни во електронска форма, на македонски јазик.

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура