Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи во категорија

Гласајте за штотуку објавените страници од оваа категорија и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.Топ 10 седмицава

  сите топ листи...

  Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

  Ова е листа на статиите кои штотуку станале популарни благодарение на вашите гласови. Можете да гласате за статиите кои Ви се интересни. Се разбира гласајте и за свежите статии и помогнете да станат популарни.

  Дигитален архив на македонскиот јазик

  пријавена од ribaro популарна пред 1 година, 9 месеци. (damj.manu.edu.mk)

  Дигитализација на ретки книги и материјали поврзани со македонскиот јазик.

  6 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Култниот „Алан Форд“ повторно на македонски

  пријавена од ribaro популарна пред 1 година, 9 месеци. (www.vreme.com.mk)

  Алан форд, од август повторно ќе почне да излегува на македонски јазик, под капата на прилепската фирма „Варм комикс“.

  1 коментар | проблем? | категорија: Култура

  Туризам според МВР

  пријавена од новица популарна пред 1 година, 9 месеци. (ufo.linux.net.mk)

  Докторот чех: Од кај си? Јас: Од Македонија. Докторот: Па ја од таму идам, вчера бев таму.

  4 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Бесплатна тура низ Скопско Kале

  пријавена од strumjan популарна пред 1 година, 9 месеци. (arheo.com.mk)

  Пред концертот на Синтезис. Домаќин: Arwena

  3 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Последно споделикино во јуни

  пријавена од новица популарна пред 1 година, 9 месеци. (spodeliznaenje.blogspot.com)

  Среда 20:30 ч. - ќе се надоврземе на приказната за firefox со документарен филм за тоа како netscape го отвори кодот. Конечно и big buck bunny ќе го пуштиме по 3 најави. :)

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Албанците (не) се криви за сè

  пријавена од strumjan популарна пред 1 година, 9 месеци. (mecetousko.blog.com.mk)

  Сакам на сите мои Македонци сограѓани и пријатели, да им препорачам да го пронајдат во себе Албанецот и конечно да почнат да размислуваат како што ТРЕБА и МОРА.

  12 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Идентитетот на Синтезис бесплатно на Скопското Кале

  пријавена од Arwena популарна пред 1 година, 10 месеци. (arheo.com.mk)

  На 30 јуни Синтезис ќе го промовираат својот најнов албум ,,Идентитет” со бесплатен концерт на Скопското Кале. Да биде задоволството двојно, доколку се организираат повеќе блогери и ми се најават, еден час пред настапот од мене ќе добијат бесплатна тура низ локалитетот.

  2 коментари | проблем? | категорија: Култура

  ,,Macedonia The Land Of …”

  пријавена од Arwena популарна пред 1 година, 10 месеци. (www.youtube.com)

  Авторот на овој проект е издавачката куќа ,,Зона” од Скопје. Визуелениот впечаток e надополнет со видео клипот кој изобилува со фотографии кои можат да се видат и на страници од самата книга. Текстот е на проф. д-р. Никос Чаусидис, а оригиналната музиката е напишана и изведена од Драган Даутовски.

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Лугола во мисија против насилството.

  пријавена од gemidjy популарна пред 1 година, 10 месеци. (blog.gemidjy.info)

  Лугола утре, сабота, 07 јуни двехиљадуиосма, од 11ч па даље на Широк сокак ќе дели пропаганден материјал и дискови со слободен софтвер! Овој пост морате да го изгласате до вечер во 00.00ч! Инаку ќе се претвори во тиква.

  2 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Александра Димитрова

  пријавена од ribaro популарна пред 1 година, 10 месеци. (bonbonce.blogspot.com)

  Божица на подивените мачки

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Конечно. Нешто вон-изборите! :)

  пријавена од gemidjy популарна пред 1 година, 10 месеци. (blog.gemidjy.info)

  Да се пофалам. Ми се роди второто дете. Машко е и ова. За среќа. Мојот втор долг расказ, или кратка новела, нормална приказна. Критики секогаш добредојдени.

  5 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Електронска архива на Јован Котески

  пријавена од Внукот популарна пред 1 година, 10 месеци. (jovankoteski.blogspot.com)

  Блог кој ги содржи целокупните поетски збирки на Јован Котески од 1958 до 2000, како и неговата лична и творечка архива. Материјалите од блогот се слободни за користење во лични, образовни и научни цели, некомерцијално и со наведување на изворот.

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Сподели кино со XKCD...

  пријавена од новица популарна пред 1 година, 10 месеци. (spodeliznaenje.blogspot.com)

  Како се правеше најпопуларниот web стрип... и можеби, најновиот blender филм. Среда - 4 јуни 2008 во 20:30 ч. - Точка.

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Македонија (со целосен копирајт) засекогаш!?

  пријавена од razvigor популарна пред 1 година, 10 месеци. (razvigormk.blogspot.com)

  Скромен предлог во врска со албумот со нови верзии на народни песни издаден од Агенцијата за млади и спорт на РМ.

  9 коментари | проблем? | категорија: Култура

  „Грабежот“

  пријавена од Внукот популарна пред 1 година, 10 месеци. (cc.org.mk)

  Најпосле, pdf верзија од „Грабежот“, објавено под криејтив комонс.

  1 коментар | проблем? | категорија: Култура

  И Мистер Но се врати

  пријавена од razvigor популарна пред 1 година, 10 месеци. (razvigor.blog.com.mk)

  Накратко за повторното издавање на стрипови со Мистер Но во Македонија. Деновиве како да има „бласт фром д паст“ со ликови од осумдесеттите, почнувајќи со Индијана Џонс.

  1 коментар | проблем? | категорија: Култура

  А1 - Неписменост

  пријавена од bojand популарна пред 1 година, 10 месеци. (bokipedia.blogspot.com)

  Како А1 го уништува македонскиот јазик...

  19 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Гробот на светулките – Јапанорама 2

  пријавена од vasil популарна пред 1 година, 11 месеци. (japmk.blogspot.com)

  Трогателна аниме класика за децата во војната. Петок, 16 Мај, 20 часот. Културен центар Точка.

  1 коментар | проблем? | категорија: Култура

  Изложба на блогери

  пријавена од ribaro популарна пред 1 година, 11 месеци. (vipcartoons.blog.com.mk)

  Мала станица - 14 мај 2008 (среда)во 20:30 часот авторите на Vip cartoons-тапет шоу & ТРАНСПАРЕНТ прааат изложение...

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Rōkyoku 浪曲

  пријавена од Motoko популарна пред 1 година, 11 месеци. (japmk.blogspot.com)

  Подолу можете да видите една прекрасна анимација од доста познатиот јапонски аниматор Koji Yamamura наречена Atama-Yama (Планина Глава). Една од поинтересните работи во ова анимирано филмче, покрај оригиналната анимација е специфичната нарацијата, за која и сакам да ви зборувам.

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура