Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи во категорија

Гласајте за штотуку објавените страници од оваа категорија и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.Топ 10 седмицава

  сите топ листи...

  Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

  Ова е листа на статиите кои штотуку станале популарни благодарение на вашите гласови. Можете да гласате за статиите кои Ви се интересни. Се разбира гласајте и за свежите статии и помогнете да станат популарни.

  Мисловна вежба: Отворена библиотека

  пријавена од kzograf популарна пред 1 година, 5 месеци. (it.com.mk)

  Eдна некомплетна, over-the-top и сосем невозможна фантазија, мисловна вежба – како да се вратат луѓето во билбиотека, земајќи го предвид социјалниот фактор на процесот на откривање, нашиот проклет стандард на ограничен буџет за културни „издатоци“ и се разбира – интернетите. :-)

  5 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Почнува „Сподели Кино“ за оваа сезона

  пријавена од kotle популарна пред 1 година, 5 месеци. (spodeliznaenje.blogspot.com)

  Денот е понеделник, 27.10.2008 год. во КЦ Точка. Темата е Star Wars и фан филмчиња посеани по видео социјалните мрежи.

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Берово - место за душевен мир

  пријавена од ukion популарна пред 1 година, 5 месеци. (www.patuvanja.info)

  Доколку сакате да избегате од градската врева, стресното секојдневие, сообраќајниот метеж, и барем за кратко да им се вратите на мирот, спокојствотот и природата кои во Македонија ги има во избилство, испланирајте викенд на Беровско езеро.

  6 коментари | проблем? | категорија: Култура

  11 октомври

  пријавена од sead93 популарна пред 1 година, 5 месеци. (kiberkotle.net)

  Дебата во „Точка“ по повод 11 Октомври насловена како „Зошто комунистите го дигнале востанието“. Една од работите кои ги увидов беше приказ на времето до 1991 година: еден „комунист“, осум апологети и еден неподобен.

  2 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Краен испит

  пријавена од strumjan популарна пред 1 година, 6 месеци. (blog.gemidjy.info)

  Се надевам дека ова ќе го прочитаат барем 5 средношколци и ќе го рашират зборот и идејата на постов. Не кажувајте од кого е напишана/речена, само ебено раширете ја и спроведете ја! Честит ден на револуцијата!

  3 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Автоцензура, конформизам, едноумие и плукање

  пријавена од sead93 популарна пред 1 година, 6 месеци. (www.utrinski.com.mk)

  Се поголемото отсуство на јавното мислење преку отворени расправи, трибини и емисии станува загрижувачко. Дебата нема ни во медиумите, ни во институциите, ни во граѓанскиот сектор. Во реалноста постои чувство на една голема празнина на јавно кажаниот збор.

  9 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Стварно е идиот!

  пријавена од Џам популарна пред 1 година, 6 месеци. (www.utrinski.com.mk)

  Одлична колумна по неколку основи .. може ќе пишам и на блог зошто? .. без партизам, ќе ве молам .. иф/ендиф -> види наслов ..

  8 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Како помина Денот на слободен софтвер во Скопје?

  пријавена од razvigor популарна пред 1 година, 6 месеци. (razvigormk.blogspot.com)

  Целта ми е да ги поттикнам учесниците и посетителите да објават свои видувања, по можност да се собере материјал и за напис на Глобал војсис онлајн.

  24 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Бидна Манаки протестот во Скопје

  пријавена од molika популарна пред 1 година, 6 месеци. (razgolenaumetnost2.blog.com.mk)

  Протест кој пред се` ја отсликува граѓанската иницијатива, протест кој покажува каде е македонскиот граѓанин во поглед на свесноста за сопственото.Протест кој го отсликува самоволието на оние кои се на функција, протест кој покрена многу прашања за кои ниту една партија немаше смелост да ги покрени.

  4 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Ден на слободен софтвер 4.10.2008

  пријавена од kotle популарна пред 1 година, 6 месеци. (slobodensoftver.org.mk)

  Слободен софтвер Македонија ќе го прослави денот на слободен софтвер на 4.10.2008 година организирајќи презентации за слободен софтвер и слободна култура. Главниот настан ќе биде во 14ч. на Плоштадот Македонија, а во 12ч. ќе сме во Точка. Ќе има и модифицирано Ubuntu само за оваа пригода

  10 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Свети Мошти

  пријавена од aprilka популарна пред 1 година, 6 месеци. (forum.idividi.com.mk)

  Во Православната Црква

  7 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Блогот кој се претвори во школска лектира

  пријавена од Бунка популарна пред 1 година, 6 месеци. (bunka.blog.com.mk)

  На почетокот од 2008 година, како дел од едицијата „Блог-записи“, излегува второто печатено дело на Дејан Велкоски, збирката раскази „Последниот македонски хакер“...и изборот за лектирно дело во неколку училишта низ државата.

  4 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Словенска (анти)теза

  пријавена од gdamjan популарна пред 1 година, 6 месеци. (jasnesumjas.blogspot.com)

  „народ без јазик и писмо – нема“

  1 коментар | проблем? | категорија: Култура

  Протест - “Манаки“ назад во Битола!

  пријавена од bukarski популарна пред 1 година, 6 месеци. (manakivobitola.blog.com.mk)

  Ја информираме целата јавност, (институции, медиуми, граѓански сектор и обични граѓани) дека строго се залагаме за зачувување на традицијата, интегритетот и континуитетот на филмскиот фестивал како нераскинлив дел од историјата и културниот живот на Битола.

  15 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Парите на Велија Рамковски ја фалсификуваат македонската историја

  пријавена од Troskot популарна пред 1 година, 6 месеци. (kubura.com.mk)

  Но, проблемот е во тоа што целата приказна за Младотурската револуција и за нејзината поврзанот со независноста на Македонија е катастрофално извртена. Тоа не би било чудно, ниту страшно ако го направеа нашите соседи...

  12 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Мојата заборавена Кирилица

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година, 6 месеци. (it.com.mk)

  На страничката која е дел од сајтот, посветена на конкурсот сеуште стои дека резултатите од конкурсот ќе бидат објавени на 10-ти Јуни 2008 година на токму истото место, а доделувањето на наградите ќе биде (или да се изразам, веќе било?) на завршната манифестација на кампањата (исто, 10-ти Јуни).

  17 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Крајот на уметничката и музичка генерација на СФРЈ

  пријавена од новица популарна пред 1 година, 6 месеци. (utrinski.com.mk)

  Еден емотивен текст за судбината на генерацијата уметници кои растеле во најдоброто време на СФРЈ и умреле во периодот на војни и транзиција.

  1 коментар | проблем? | категорија: Култура

  Манаки Скандал

  пријавена од Persey популарна пред 1 година, 6 месеци. (razgolenaumetnost2.blog.com.mk)

  По проекцијата на филмот „Другата Болејн сестра“ на излегувањето, публиката имаше прилика да ја види идилата со дождот повторно, но пред вратите, да види и млади луѓе кои во рацете држеа транспарентни на кои беа испишани пораки за промена на идејата за префрлување на дел од фестивалот во Скопје.

  10 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Програма за Бела Ноќ

  пријавена од misos популарна пред 1 година, 6 месеци. (www.skopje.gov.mk)

  Програма за годинешната Бела Ноќ (27.09.2008)

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  МАНДАНАТА НЕ ЗАГИНА ВО 1902 БРАНЕЈЌИ ЈА МИС СТОН, ТУКУ ПО ИЛИНДЕНСКОТО

  пријавена од Troskot популарна пред 1 година, 6 месеци. (www.kubura.com.mk)

  Следеле неколку месеци со постојани влегувања во Македонија, битки со Турците и враќања во Бугарија заради пополнување на загубите. Во текот на август, по започнување на Илинденското востание, во битка кај Осоговските планини, четата загубила 25 комити, а целиот одред 65 лица. Следи ново враќање

  9 коментари | проблем? | категорија: Култура