Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Публикација „Антички македонски штитови од Пелагонија"

пријавена од UltrasPrilep пред 2 години, 3 месеци. (prileponline.blogspot.com)

„Антички македонски штитови од Пелагонија" е насловот на публикацијата на археологот Душко Темелкоски која вчера беше промовирана во Градската библиотека "Борка Талески" во Прилеп. Во публикацијата се претставени деловите од штитовите, пронајдени на локалитетот Бонче кои потекнуваат од пред 22 века

станала популарна пред 2 години, 3 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Култура

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +3 гласови

  Ако сака некој да ми помогне, јас би се потрудила да му понудам на мојот колега Душко Tемелковски книгата да ја стави под лиценца на CC. Да биде достапна секому.

 • +1 глас

  Ај вака објасни шо тебе цело време ти смета зборот "антички"?

 • +1 глас

  it was a joke :)

 • +1 глас

  Се надевам дека е така. Зш сомнителни ми се некои твои постови или коментари во врска со Македонија и сл. Поздрав.

 • -2 гласови

  Е да, не се чувствувам како Македонец или дека се гордеам што сум чедо на Александар. Јас сум Александар и точка. Погорд сум што сум (по потекло) Преспанец него ли Македонец.

 • +1 глас

  Епа претходно пишав заради ваквите твој одговори со кој не кажуваш ништо. Значи да скратам: Шо си ти бе брат по национална припадност и зошто си то шо се декларираш дека си? Само немој те молам со некој безвеза одговори како Флојдиец, Преспанец итн, бидејќи тоа не се имиња на народи/националности. Фала, однапред.

 • +1 глас

  абе гемоџијо,ај не драпај јајца ко се крушите поефтини
  (и овај никот„гемиџи“ти е мајтап?)
  туку шо се случва со предлого на арвена?ни `а` ни `б`се слуша.туку,гемиџијава глеам се расправа со комплутерскиве рабоќе баајѓи,а? шо бидуа?

 • +1 глас

  гемиџи - опенсорсер по национална припадност, линуксаш по религиозна и фајрфоксер по расна.
  за предлогот на Арвена не сум во можност ништо да направам...

 • +1 глас

  Да се открие дека минатото не одговара на нашите норми, дека е одвратно или едноставно сосема различно, може да биде добра лекција. Поприлично е јасно дека староседелското население ниту на овие, ниту на било кои простори во светот не може да се идентификува со етничките нации кои постојат денеска.

 • +3 гласови

  Знаев дека ќе биде вака. Многу зборување, мавање во гради, а малку вистинска помош. Ви се молам без дополнителни реплики на мојот коментар бидејќи и онака дебатата скроз забега од темата. Штитови на антички македонци vs линуксаши. Свашта!!!

 • +1 глас

  Имаш право можеби требаше на друго место да го прашам гемиџи и се извинувам заради тоа. Не се секирај нема мавање в гради. Јас би ти помогнал, само мора да ми кажеш како. Поздрав (морав да коментирам)