Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Најинтересните и необични закони во Австралија

пријавена од budnatapravda пред 1 година, 2 месеци. (www.amazingaustralia.com.au)

Австралија е една од најнапредните демократии во светот според сите светски стандарди за демократија и според сите анкети.Сепак има и едни од најитересните и најнеобични закони во светот. Само еден пример од многуте во линкот.Во 2005 е забрането да се користи правосмукалка од 22.00 до 07.00 наутро

проблем? |  кој гласал? |  категорија: Култура

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +4 гласови

  Браво за правосмукалката, од стално ме нервирале луѓе кои го прават тоа у 12 навечер.

  Иначе у Австралија абортусот е легален, алкохол може да си купиш кога сакаш, освен ако не си Абориџин у пичковец, хомосексуалците може у брак да стапат, секуларна држава e до даска...

  VICTORIAN state primary school students will soon have an alternative — religious education lessons taught by people who do not believe in God and say there is "no evidence of any supernatural power".

  The Humanist Society of Victoria has developed a curriculum, which the State Government accreditation body says it intends to approve, to deliver 30-minute lessons each week of "humanist applied ethics" to primary pupils.

 • +2 гласови

  Од друга страна во Австралија многу лесно го купија ултра-рестриктивниот DMCA закон од Америка.

 • +1 глас

  Од трета страна, има разлика меѓу тоа што федералната влада го усвојува и тоа што федералните единки го усвојуваат како закон.

  Но, забавно во секој случај.

 • +1 глас

  кај да е и македонија ќе стане мини-австралија, земја од затвореници.

 • +2 гласови

  Мораш да гласаш?

  Епа ако живеам јас таму, ќе излезам на гласање и ќе нацртам еден огромен КУР а ако сум расположен и целосен коитус на гласачкото ливче. Ќе нацртам бројка до него и ќе ја заокружам.