Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Мојата заборавена Кирилица

пријавена од Damjaan пред 1 година, 6 месеци. (it.com.mk)

На страничката која е дел од сајтот, посветена на конкурсот сеуште стои дека резултатите од конкурсот ќе бидат објавени на 10-ти Јуни 2008 година на токму истото место, а доделувањето на наградите ќе биде (или да се изразам, веќе било?) на завршната манифестација на кампањата (исто, 10-ти Јуни).

станала популарна пред 1 година, 6 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Култура

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +2 гласови

  А бе не е дека се ситам, но - I told you so!
  Кампањата за кирилицата беше уште еден блеф на македонската владеачка гарнитура за мачкање на очи и будење на лажен патриотски занес кај ментално послабите граѓани.

 • +2 гласови

  vordan, повеќе од јасно е дека си партиски обоен, тоа го напишав и на твојот блог.. Немам ништо против тебе, но искрено, смачено ми е да ти ги читам политички обоените коментари..

 • -1 глас

  И? ... Која партија ја детектираше во мојата обоеност?
  И како ја детектираше?

 • +1 глас

  СеДеСе!!!

 • -2 гласови

  перо, пак не си го земал ritalinot!

 • +3 гласови

  Ми заврши. Ама и да го пиев, факт е дека си симпатизер и љубовник на СеДеСе-то. :)
  Нема ништо лошо да си се изјасниш како симпатизер на политичка опција. Не мора да си политички независен, па да се прогласуваш експерт по некое прашање.

 • +1 глас

  што би рекол жарко - без јазик немаме идентитет, а ако сме антички македонци зошто не зборуваме античко-македоски :)

 • -1 глас

  А да и кажеш на другарка ти да користи кирилична поддршка? Заборавете на фонтови АЛО!

  http://ufo.linux.net.mk/archives/309

 • +3 гласови

  Да бе, а другарка му ако е дизајнер и сака да напраи некој слоган, флаер, билборд (или било што) на кирилица - ќе мора да се ограничи со стандардниот МРТВ изглед на букви.

  Кирилична поддршка - да. Ама за некои работи си треба и стилски фонт.

 • +2 гласови

  Баш во тоа ми беше поентата.. Така си ја сфатив и кампањата, не? :) Целта беше да се направат убави Кирилични фонтови..

 • +2 гласови

  Да не знае некој, кој победил на конкурсот, кои се победничките фонтови и слично? :)

 • +1 глас

  Acid, не мора да значи. Има еден куп фонтови кои што работат супер со кирилична поддршка, некои имаат проблеми со ракописните букви но ако се работи за печатни тогаш е мн полесно. Земи ги на пример DejaVu фонтовите. Не се бавам со дизајн но дефинитивно имам сретнато многу фонтови (повеќето слободни) кои изгледаат добро со кирилична поддршка.

 • -1 глас

  Ufo, генерално си во право, но сепак, за одредени дизајнерски потреби нема секогаш македонска поддршка - колку и мене да не ми се допаѓа тоа.

 • -1 глас

  Тажно е тоа што спинстерите кои ја почнаа кампањата не ја довршија. Нивниот интерес заврши во моментот кога си ја постигнаа основната цел, која најмалку беше поддршка на изработка на фонтови, какви и да биле.

 • +3 гласови

  Кампањата ја како што имам чуено во Мај/Јуни ја промовираа дека не е завршена и дека ќе продолжи од Септември заради големиот интерест.. мислам ова гледав на МТВ имаа некоја трибина.

  Не само тоа, туку и од Србија ги контактирале имало интерест за оваа кампњата како била спроведена, сакале и тие вакво нешто... :-)))

 • +4 гласови

  Фаците што ја прават кампањата... еднаш бевме на една трибина (ние неколку души од слободен софтвер македонија) и баткото главен што организира ни испрати закана од типот - ќутете не коментирајте да не ве избркаме... јако.

 • -1 глас

  Ок, поентата ми беше да одговорам на прашањето: „Зошто беше направена таа кампања и што постигна“? Бидејќи авторот на неколку места зачудено се прашува wtf, што е со кампањава. Некои луѓе од тоа што го гледале на телевизија си добиле некои очекувања и воопшто не се свесни дека целата кампања е фрлање пари и дигање прашина. Имам објаснето и зошто, па кој сака нека го прочита постот.