Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Манаки Скандал

пријавена од Persey пред 1 година, 6 месеци. (razgolenaumetnost2.blog.com.mk)

По проекцијата на филмот „Другата Болејн сестра“ на излегувањето, публиката имаше прилика да ја види идилата со дождот повторно, но пред вратите, да види и млади луѓе кои во рацете држеа транспарентни на кои беа испишани пораки за промена на идејата за префрлување на дел од фестивалот во Скопје.

станала популарна пред 1 година, 6 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Култура

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +3 гласови

  Ти бре си бил Битола на Манаки последните 2-3 години?

 • +1 глас

  Манаки било богатството на Битола. Give me a break!!

 • +2 гласови

  Гемиџи, ме чуди твоето потценување на нешто што ја дефинира Битола во очите на нас, не-битолчаните, а, богами, и во светот.

  (има Битола и непријатни работи кои ја дефинираат, но не е сега време за тоа)

 • +1 глас

  На пример, Гемо самиот :) Не бе, се зезам, супер е!

 • +2 гласови

  тоа е точно за фестивалот, меѓутоа битолчани сами си го отфрлија фестивалот со тоа што кога одев на проекција минатите 2-3 години се осеќав како да ќе скокни оној од Scream од зад платното и ќе ме брка низ салата. Посетеност: 0. Затоа и викам, ако сега на некој тоа не му се допаѓа, да знаете, битолчани се виновни за тоа, самите.

  Плус сакаат да прават и „филмски град“ в година, така што...ништо не е случајно :) па демек после „ау вратете ни го тоа што е наше...“ нема врска. плус проекциите се _паралелни_, не исподелени.

 • +2 гласови

  Скопјани не го сакаат фестивалот на чкембарите! Задржете си го!
  :)))) (шега е само... немојте одма да рипате сеа)

 • +2 гласови

  Проблематична состојба која уверен сум дека на крајот ќе биде во полза на Битола. Можеби токму ова бранување му требаше на Битола да почне да цени она што го има и соодветно да го негува, но од друга страна, и да не дозволи некоја апашана да учествува во организацијата бидејќи наназад со години за Манаки е врзан скандал во поглед на организацијата. Манаки е манифестација која била, е, и ќе биде во Битола. Можеби само наградените филмови да се проектираат во Скопје по завршувањето на фестивалот, но не само во Скопје туки во другите градови низ Македонија. Ете тоа би било фестивал кој потекнува од Битола, но, ќе биде во Битола, но филмовите (наградените) ќе имаат прилика да бидат видени помасовно. Тоа е ниво кое го заслужува овој фестивал. Ни повеќе, ни помалку.

 • +2 гласови

  Аман луѓе до кога ќе генерализираме "Битолчани си го отфрлиле фестивалот" и слични глупости. Абе се знае, имал директор фестивалот, или одбор за организација пример, ако ја утнале работата, смени ги. Ако го краделе фестивалот, стрпај ги у затвор. И крај.
  Кое решение е ова "ќе го преместиме во Скопје". Као таму да нема да се најде некој да го испокраде.

  стар скопјанец