Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Macedonia Timeless

пријавена од dasaf пред 1 година, 3 месеци. (www.macedonia-timeless.com)

Промоција на спотот за Македонија, направен од Милчо Манчевски

станала популарна пред 1 година, 3 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Култура

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +2 гласови

  Добар е спотот од уметнички аспект, но не и од суштински аспект.

  Јас разбирам дека Америте кога ја даваат нивната нација ја претставуваат со мажега - фармер на нива со трактор у позадина во фармерки, и раскопчана бела кошула и „вуна на груди“, а во позадина се вее америчко знаме...
  Но, ние сме поголеми демократи од америте. Требало да стават и некоја џамија, и дел од муслиманската култура, затоа што 30% од населението ни е муслиманско.

 • +2 гласови

  М

 • +3 гласови

  Не е за туризам праен спотот. За домашна употреба е. ~игнорирајте го претходниот коментар :)

 • +1 глас

  Ни на мене не ми се допаѓа спотот. Доколку смеам да си дозволам да критикувам личност со реноме како Манчевски, ќе кажам дека не видов апсолутно ништо туристичко во спотот.
  Каде е селскиот туризам, кај се насмеаните домаѓини како пречекуваат туристи, каде е екстремниот туризам, каде се плажите...?

  Инаку, секоја чекст на моментот со книгата. Тоа ми се виде најинтересно.

 • +3 гласови

  „кај се насмеаните домаѓини како пречекуваат туристи“

  Во Охрид.

 • +2 гласови

  ја сместуваа екипата :)

 • +3 гласови

  Можеби е склопен набарзинка...
  Оти владава уаботи со уокови. :)

 • +1 глас

  Интересна замисла, евтина реализација. Не делува сериозно.

 • +1 глас

  Некој патриот ме минусирал а?

 • +4 гласови

  190.000 EUR

 • +1 глас

  Кога ќе размислам.. спотот не е нешто посебно. Ај дома ќе го прегледам и анализирам, па ќе се одлучам. Инаку, настрана од квалитетноста, со овој спот ја не би идел на одмор во таа земја коа се претставува.

 • +3 гласови

  Е да си жив и здрав. Баш во тоа е поентата! Сума сумарум, овој спот би ме заинтересирал само ако сум пензионер кој што сака да се запознае со културата на некоја земја...
  Да не правиме муабет што самиот спот шири сосема различна претстава од вистинската:
  1. Никаде ја нема муслиманската заедница
  2. Во охрид јас не сум видел играорци да рипаат по сокаците
  3. А да не го споменувам моментот со момичињата во нардони носии шо диплат платно по главата покрај брегот...

  Во некои земји „лажното рекламирање“ е прекршочно дело казниво со закон.

 • +1 глас

  Локал патриотот во мене ме натера да ти одговорам: :-)

  „2. Во охрид јас не сум видел играорци да рипаат по сокаците“

  Дојди во Охрид околу почетокот на јули и ќе ги видиш учесниците на Балкан Фест:
  http://mislam.blogspot.com/2008/07/2008....

  Моми што диплат платно покрај езеро: ова ќе ти го организира секоја туристичка агенција. Исто како што организираат, на пример, сафари (јавање со магариња) до с. Велестово, каде те пречекуваат домаќините со леб и сол, погача и зелник, или традиционален риболов, или нуркање низ подводен археолошки град (ова треба да е твој фах) и слично...

 • +1 глас

  :-))) хехехе... жими све чоек спремен сум да го фатам патот за Охрид само за со тебе да пијам кафе у Аквариус на тераса. :)))
  Ок... се може да се организира... вистина е. Сепак, на тој начин можеш да измислуваш обичаи. Јас би сакал начинот на живот што се рекламира, барем сеуште да се практикува. Но добро... маркетинг.

  Ама знаеш што... мислам дека многу поубаво ќе пројдеме ако те истетовираме тебе и те туриме покрај морнарицата да го плазиш јазикот и да плешеш Хака! :)))))))))))))))) Па плус еден пирс на јазикот со охридско бисерче и две полуголи момичиња под рака... мх мх мх...

 • +1 глас

  :) За тие што не знаат:
  http://www.youtube.com/watch?v=I7S6BxqZM...

 • +1 глас

  ... може да плешам, ако сакаш да се разбегаат сите туристи, па и локалните жители! :-))

  За реалноста во туризмот: и на Хаваи не се игра повеќе хула (http://en.wikipedia.org/wiki/Hula), ама сепак тоа редовно им се сервира на туристите, заедно со, на пример, Возот на шеќерната трска (Sugar Cane Train - http://www.sugarcanetrain.com/) кој инаку би бил пензиониран.

  Инаку, за првата твоја точка, со религиите, треба да се каже дека покрај христијанската, застапени се и политеистичките неолитски, римски и антички религии, го има Куршумли Ан (кој е исламски објект) и еден шамдан со арапско писмо, кој е артефакт од средновековна џамија. :-)

 • +1 глас

  плус ако добро се погледне ќе се види дека не се сите носии што се покажуваат рисјански ;-)

 • +2 гласови

  ОК, признавам. Веројатно не обрнав доволно внимание на деталите. Сепак, првичниот впечаток ми е - не ми се допаѓа. :)

 • +1 глас

  Не издржав и ја да не кажам. Врска нема спотот. Дури и ме плаши малце, многу е темен, бучен. Да немав појма за која земја се работи, да ја гледав првпат, ни на крај памет немаше да ми падне да одам таму.

 • -1 глас

  А да, и жали боже тие 190000 евра.

 • +1 глас

  Највеќе ми попречи инсистирањето на фамозните „антички корени“.
  Во право е перо (!), во земја со 0% антички македонци и 30% муслимани - нив никаде ги нема.

  Од друга страна, колку малку/многу може да се „зипува“ во 30 секунди?

 • +1 глас

  и како што би рекол ГудБајтс:

  190.000 ЕУР

 • +3 гласови

  што сака да каже тој со боздоганот?
  - Само дојдете, ви ебавме мамата :)

 • +1 глас

  ete so si mislese mancevski koga se nafakjase da go praj spoto: http://crnobelo.com/vesti/domasni/kade-m...

 • +1 глас