Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Книга за Ubuntu 7.10 на Македонски

пријавена од Стојанче пред 2 години, 4 месеци. (www.vecer.com.mk)

Изгледа излегла прва книга на Македонски за Ubuntu Linux 7.10. Супер! Автори: Симе Арсеновски и Ѓорги Какашевски, од Европскиот универзитет. Среќно читање!

станала популарна пред 2 години, 4 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Култура

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +1 глас

  Кога излезе 7.10, кога ја напишаа, кога ја објавија...Кои се дечкиве, има повеќе инфо? И дали може да се набави во ПДФ!

 • +1 глас

  Има муфте PDF?

 • +1 глас

  Не ми се верува.

 • +2 гласови

  1. Не е прва. Прва е 'Во светот на Линукс' од Деан Јошевски

  2. Ај не заебавајте, pdf, муфте....
  Да не сакате и pdf-от да е потшпишан дигитално :P

 • +3 гласови

  Шо знам, Чомбе, јас сум навикнал веќе тоа што ми треба да го Гуглам, а и не сум тип на корисник на кој му треба една ваква книга - ме интересираше од стручен аспект како е напишана, не нејзината содржина. Со други зборови, сакав само да ја разгледам, не да ја читам.

 • +3 гласови

  ќе биде забавно да е некој превод на некоја странска фдл, па да има инфринџмент. :-)

 • +1 глас

  Е тоа би било доста интересно да се провери :)
  Да не има некој кој ја купил книгава? Јас би ја купил чисто за да видам дали е превод на некоја друга, ама до 17 сум на работа, па неможам да стигнам до ривер софт :(

 • +1 глас

  тоа е сомнително богами, али чисто да се види што е работава и од каде испадна книгата би било интересантно...

 • +3 гласови

  во секој случај позитивна работа. ако ја има некој нека каже за квалитет и сл.

 • +2 гласови

  Деновиве се раздаваше во РиверСофт. Колку што гледав во ценовникот, РиверСофт наплаќа околу 300 денари за инсталација на Ubuntu 7.10, а книгата ја даваат гратис. Или обратно! :-)

 • +7 гласови

  http://ufo.linux.net.mk/docs/FOSS_prirac...

  Еве ви муфте, прирачников е за firefox, thunderbird и Ubuntu (GNOME и KDE). Почетнички е, али FDL.

  Може повеќето од вас го знаат, ама сакав пак да спомнам дека можете слободно да го споделувате, да го печатите итн итн. :)