Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Како Forum.com.mk краде текстови...

пријавена од Damjaan пред 1 година, 2 месеци. (www.forum.com.mk)

Линкот води до текстот на Forum.com.mk, а линк до оргиналната вест е: http://it.com.mk/index.php/Vesti/Svet/Google-Earth-ve-vodi-pod-more

станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Култура

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +1 глас

  Не е украден! Напишан е од Бојана Димитријевска. ;-)

 • +1 глас

  А од кај знаеме дека it.com.mk е оној кој ја украл статијата? :)

  Џоук. :)

 • +4 гласови

  а да не преведувале двајцата од исто место?

 • +1 глас

  @gdamjan
  Не е преведувано, компилација од неколку информации и официјални соопштенија е...

  @dekotalk
  Тоа веќе е направено.

 • +1 глас

  IT.com.mk treba da pise oficijalen e-mail do forum vo koj ke navede deka zabranuva da se prezemaat tekstovi od portalot. dokolku prodolzat ovaa postapka treba da se napravi uste ednas. Samo vaka ke mozete da si ja isterate pravdata do kraj.

  Treba da se objavuvaat vakvi raboti!!! sakam da znam koga mediumite se kurcat so tugji vesti!

  pozz

 • -1 глас

  избриши ги солзите Damjaan :) не постои такво нешто како кражба на интелектуална сопственост. Еве и решение: Ако ги давате текстовите под GNU Free documentation license нема да може никој да ви ги краде плус упатствата ќе може да ги ставаме и на Вики.

 • +1 глас

  Гемиџи, каде работиш?

 • +1 глас

  Во RedHat, зошто?

  Open Source дивелопер сум.

 • +3 гласови

  Едно е што Гемиџи е со (малку) анархистички погледи на светот :) Форум немал право без одобрување да преобјави ништо, бидејќи ит.ком.мк не дал дозвола, и тука завршува приказната.
  А друго е што Гемиџи можеби има право за ослободувањето на текстовите за преобјавување на „непрофитни“ сајтови. Ете, барем упатствата. Нека биде со линк-бек, на пример.

 • +1 глас

  @Vordan

  Тоа што го зборуваш веќе постои... Условите на користење на IT.com.mk (http://it.com.mk/index.php/Uslovi-za-kor...) нагласуваат дека може содржините да се користат за некомерцијални цели и проекти со наведување на линк, а за комерцијални е потребна претходна дозвола... ама кој да прочита... :-))

 • +2 гласови

  Е да, кој да прочита ... :))

 • +1 глас

  Башка... проблемот не е во обично преобјавување... туку во наведување на друг автор на текстот.

 • +1 глас

  Па, земајќи предвид дека сегашниот уредник на Форум е Слободан „900-долари-за-сендвич Шачуле“ Чашуле, кражбите не се ништо необично.
  .
  Иако, мислам дека името на дотичната Бојана е објавено како име на оној што постирал, а не како автор (иако двосмислено пишува „напишано од“) - тоа е начинот на кој повеќето CMS-и работат. Само претпоставувам.
  Сепак, требале да го наведат изворот.

 • +1 глас

  >>>Слободан „900-долари-за-сендвич Шачуле“ Чашуле

  како ги памтиш работиве не ми е јасно ;-)

 • +2 гласови

  Дамјан, дали ќе покренете тужба за прекршени авторски права: материјални (комерцијално објавување) и морални (друг автор)?

 • +2 гласови

  Би било навистина интересно ако преземете такви мерки. Се гледа дека е целосно украден текстот и можете тоа да го докажете со тоа што се ископирани целосно фразите кои ги користи авторот, како и лексичките грешки кои не се потрудиле ни да ги поправат:
  „така да“, наместо „така што“
  „Неможат да замислам“ - „Не можам да замислам“
  „на планетата него новиот океан“ - „на планетата отколку новиот океан“
  ... итн.

 • +3 гласови

  Хаха тотално си во право Лаву :)

  Барем да ми ги поправиле грешките. Инаку текстот е мој, јас го склопив со информации од други две места и официјални линкови. Се што превземам цитирам, наведувам извор и линкам :).

  Пратив официјално писмо до Forum, чекам одговор.

  @Развигот за суд стварно се размислувам, имаме основи но наместо да им претам со суд во писмото им понудив соработка. Така што :) следниот пат ќе биде и последниот.

 • +1 глас

  А зашто не можам да го отворам вашиот оригинален текст http://it.com.mk/index.php/Vesti/Svet/Go.... Да не ви се расипала базата нешто?!