Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

20 највлијателни муслимански изуми

пријавена од strumjan пред 1 година, 3 месеци. (islamicsociety.blog.com.mk)

Кафе, летање, Земјата се врти... интересно, особено за на квиз :)

проблем? |  кој гласал? |  категорија: Култура

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +3 гласови

  Колку што успеав да разберам, блогот веќе не постои. Само-утепанство на авторот, или познатата „демократичност“ на познатиот уредник на он.нет?

 • +1 глас

  :( Еднаш нешто поразлично и го снема. Многу веројатно е да е самобришење од заседа, оти немаше или не видов нешто толку „недемократично“ на блогот.

 • +1 глас

  многу смееешно..
  кафето - изум ??!! и тоа исламски ;))))ахаха
  а кафето во етиопија таму низ кралските дворови и ритуали се консумирало некои 800год претходно..(а и порано од тоа ама доказите датираат од тој период 150BC)

  така да, брокулата е христијански изум ! оризот конфучијански а васабито шинто изум! ;))
  блогот постои го видов прееска ама адресата е нешто поразлична.

 • +1 глас

  етиопија е и била муслиманска земја, шо се чудиш? Во исламските земји кафето е „исламско вино“.

 • +1 глас

  јес да мислам дека нема врска дали е исламски или христијански, подобро би било „етиопски“ со тоа ќе се подразбираше исламството.

 • +3 гласови

  Ахем ...
  Етиопија е лулка на христијанството во Африка. Ортодоксната христијанска црква во Етиопија е основана уште во четврти век. Прочуени се тамошните цркви издлабени во камен.
  Од друга страна, поранешниот император на Етиопија, Хаиле Селасие I, е обожуван како инкарнација на Бог во растафаријанското движење.
  Има и муслимани, секако, но не така проминентно како во околните земји. Првите џамии во Етиопија се изградени пред само 100 години.

 • +2 гласови

  Да живее Википедиа и останатите online енциклопедии!
  А да... чисто процедурално, ортодоксната ние ја викаме православна. :)

 • +1 глас

  izvini ѓемиџи ама откаде ти е ова дека Етиопија е исламска земја?? уште па Била и Е ? каде бе?

  етиопија пред новата ера може дури да се смета за една од колевките на цивилизацијата.. поред тоа што раното христијанство таму ги удира темелите дури во 9-10век примаат нешто ислам(и тогаш и денес исламизираните се малцинство) а никогаш не била исламска земја, со некој султан и сл.
  интересно е дека има многу евреи иако црнци и истите добиваат поволни услови за живот во израел па така денес таму има и едно малцинство на евреи црнци.

  она што ти требаше да сфатиш е дека исламот се појавува некаде во 6-7век како мисионерство а во етиопија тоа династиите и кој не го конзумирале 800 и повеќе години порано (кога исламот не постоел очигледно)

 • +1 глас

  Нели беше во Етиопија црквата во која што еден избран свештеник во рок од неколку години го чува „заветниот сандак“ (arc of the covenant)?

 • +1 глас

  Нели многу гледаш филмови? ;)

 • +1 глас

  А да постираше некој линк до вистинската моментална адреса на текстов?