Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи во категорија

Гласајте за штотуку објавените страници од оваа категорија и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.Топ 10 седмицава

  сите топ листи...

  Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

  Ова е листа на статиите кои штотуку станале популарни благодарение на вашите гласови. Можете да гласате за статиите кои Ви се интересни. Се разбира гласајте и за свежите статии и помогнете да станат популарни.

  Put it On: Глобален онлајн натпревар за креатори на филмови

  пријавена од razvigor популарна пред 6 месеци, 3 седмици. (mk.globalvoicesonline.org)

  Наградата на филмскиот натпреварот на Put it On е стипендија на Њујоршката филмска академија и парична награда од 5000 долари како прва награда во категориите за најдобар долгометражен, најдобар краток филм и најдобро актерско достигнување. Рок: 26 ноември 2009.

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Скопскиот аквадукт заробен во сајбер просторот

  пријавена од razvigor популарна пред 6 месеци, 3 седмици. (arheo.com.mk)

  Ако општина Бутел не се способни да одржуваат еден веб сајт, кажете ми ве молам како ќе бидат спремни да заштитат монументален архитектонски објект каков што е Скопскиот Аквадукт?

  1 коментар | проблем? | категорија: Култура

  Увид во оштетувањата на локалитетот Градиште, с. Граиште, Демир Хисар

  пријавена од Arwena популарна пред 6 месеци, 4 седмици. (arheo.com.mk)

  Мој скромен обид во борбата против уништување на културното наследство на Република Македонија

  1 коментар | проблем? | категорија: Култура

  Архитортура и гробализација

  пријавена од Коља популарна пред 7 месеци, 3 седмици. (www.okno.mk)

  Извадоци од тајната преродба, добиени со помош на кртови, стаорци и лебарки. Се појавуваат впечатливи призраци на вистински ликови...

  1 коментар | проблем? | категорија: Култура

  Нов спот на Манчевски за Македонија

  пријавена од kristijan популарна пред 9 месеци, 2 седмици. (www.selotejp.com)

  „Македонски храмови“ е насловен новиот спот за промоција на Македонија на режисерот Милчо Манчевски, што деновиве премиерно ќе биде прикажан на Си-Ен-Ен.

  10 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Битката на скулптурите

  пријавена од Коља популарна пред 10 месеци, 3 седмици. (www.okno.mk)

  Се сврте нагоре и го виде по кој знае пат, плоштадот исполнет со грандиозни скулптури од славното минато. Александар Македонски на својот славен Букефал, распослан грандиозно на средината на плоштадот, до него Никола Карев и Гоце Делчев, нешто подолу Јустинијан, па до нив Цар Самуил, Гемиџии, Кирил

  1 коментар | проблем? | категорија: Култура

  Гугл шкрабаници со македонското знаме.

  пријавена од глиша популарна пред 11 месеци. (www.google.com)

  Grades 7-9->Region 4, Grades 7-9->Region 10.

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Размер на споменикот на Александар на плоштад

  пријавена од глиша популарна пред 11 месеци. (www.build.com.mk)

  Колку ќе биде голем споменикот на Александар на плоштад.

  10 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Кодексот на Џедаите

  пријавена од Scorponok популарна пред 11 месеци, 2 седмици. (crapwerk.blogspot.com)

  Кодексот на Џедаите претставува збирка на неколку принципи според кои Џедаите го одредуваат начинот на живеење. Со придржување до Кодексот, Џедаите успеваат да остварат само-контрола...

  2 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Arwena - Археолошки дневник под лиценцата на Криејтив Комонс

  пријавена од Arwena популарна пред 11 месеци, 2 седмици. (arheo.com.mk)

  Им благодарам на сите луѓе кои изминативе години ме читаа, ми коментираа, ме подржуваа, посебно на оние кои березервно ми помагаа, ме советуваа и направија Археоблогот да добие една форма приемчива за секого. Ја добив првата битка во игрите без граници на војните без солзи. Show must go on …

  1 коментар | проблем? | категорија: Култура

  Перспективите на македонската неразумност.

  пријавена од woona популарна пред 11 месеци, 3 седмици. (www.okno.mk)

  инспирирано од духот и гробницата на Александар и поповите и слично

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Рибаро - Од CABARET до OZ - под лиценцата на Криејтив Комонс

  пријавена од Arwena популарна пред 11 месеци, 4 седмици. (cc.org.mk)

  Оваа книга е првото дело на Јане Ѓорѓиоски познат како Рибаро. Печатеното издание го објави издавачката куќа „Аквариус пет“ во едицијата „Блог записи“. Од мене само честитки!

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Рени Глисон на TED [Видео]

  пријавена од новица популарна пред 12 месеци. (www.ted.com)

  ...the experience we're having right now is less interesting than what we'll tweet about it later. (трае само 3 минути.)

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Кон нова одржлива економија

  пријавена од gdamjan популарна пред 1 година. (dzam.blog.com.mk)

  Но светот драматично се промени. Ние денес живееме во свет релативно полн со луѓе и изградена капитална инфраструктура. Во овој нов контекст, ние треба најпрво да разбереме дека целта на економијата е одржливо да ја подобри човековата благосостојба и квалитетот на живот...

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Книгите низ Скопје

  пријавена од ribaro популарна пред 1 година. (katika.blog.com.mk)

  Дали сте го забележале трендот во декорирањето на јавни објекти од типот на кафетерии,ресторани, клубчиња и јас веќе не знам што, со книги горе, долу,лево,десно, абе сегде.

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Интервенционизмот на Трифуновски

  пријавена од gdamjan популарна пред 1 година, 1 месец. (ztvk.crnaovca.mk)

  Џаман го анализира „капиталистот“ Виктор Трифуновски

  3 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Спомениците во Скопје

  пријавена од новица популарна пред 1 година, 1 месец. (mecetousko.blog.com.mk)

  Никој не веруваше дека споменикот е поклон од Бугарија. Но некој будала кој најверојатно се разбудил и поминува низ фазата на БУДЕЊЕ, го изчукал со некој метален предмет делот од постаментот на споменикот, каде пишува Софија...

  2 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Спомен куќата на Мајка Тереза - дефиницја за кич

  пријавена од Svedok популарна пред 1 година, 1 месец. (forum.com.mk)

  Овде имаме градба која општо земено личи на соковник, со додадени чудни столбови, разни материјали, кои освен на хартија еден под друг, не би требало да ги гледаме на едно место сите заедно. Барем ако имаме око гладно за естетски решенија...

  2 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Атеизам - цитати

  пријавена од Svedok популарна пред 1 година, 1 месец. (www.365.com.mk)

  Сите луѓе што размислуваат се атеисти“ - Ernest Hemingway

  4 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Скопје ќе умре од невкус

  пријавена од kotle популарна пред 1 година, 1 месец. (www.globusmagazin.com.mk)

  Уште отсега верувам дека идните генерации нема да бидат горди на таквиот еклектицизам, како што сум јас горд на модернистичката проективност и визија за постземјотресно Скопје.

  2 коментари | проблем? | категорија: Култура