Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Долу е листата на статии за кои гласал корисникот whiteeagle, заедно со рсс каналот со статиите за кои гласал.

Олимпијадата на ХТВ

пријавена од ribaro пред 1 година, 8 месеци. (www.vest.com.mk)

МРТ нема обезбедено пари за пренос на Олимпијадата

5 коментари | станала популарна пред 1 година, 8 месеци | проблем? | категорија: Вести

„Како је лепо бити глуп!“

пријавена од liquidworm пред 1 година, 8 месеци. (it.com.mk)

На што ли мислел добриот стар Бора Чорба кога ја правеле песнава не знам... претпоставувам дека имал добар мотив. Потпевнувајќи ја и свирејќи во друштво, правејќи заебанции од неа и создавајќи опуштена атмосфера, не бев свесен дека еден ден овие зборови ќе добијат вистинско значење и тежина.

1 коментар | проблем? | категорија: Блогови

Чиле: Ученик фрли вода во фацата на министерот за образование

пријавена од ignatova пред 1 година, 8 месеци. (mk.globalvoicesonline.org)

Во Чиле, ученик на кој му е дојдено преку глава од репресијата и затворањето на учесниците во протестите за новиот закон за образование фрла вода во фацата на министерот за образование.

3 коментари | станала популарна пред 1 година, 8 месеци | проблем? | категорија: Наука

Никарагва: Слободен софтвер во јавните институции

пријавена од ignatova пред 1 година, 8 месеци. (mk.globalvoicesonline.org)

Јавните институции во Никарагва со помош на локалната група за слободен софтвер мигрираат на Убунту.

0 коментари | станала популарна пред 1 година, 8 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Македонски или ИТ јазик

пријавена од Damjaan пред 1 година, 8 месеци. (it.com.mk)

Во Законот за употреба на македонски јазик не е земено во обзир ИТ општеството. Не е дефинирано рекламирањето на сајтовите кои се пишуваат на латиница, ниту пак е дефинирана терминологија која треба да се наоѓа во ИТ огласите или објавуваните текстови, која се уште неможе да се стандардизирa.

3 коментари | станала популарна пред 1 година, 8 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Претседателот ќе го помилува Заев?!?

пријавена од новица пред 1 година, 8 месеци. (www.a1.com.mk)

Јас сум нешто глуп, или прво некој треба да го најдат за виновен, за да биде и помилуван потоа?!?

3 коментари | проблем? | категорија: Политика

„Драјвел“ - ГНУ/Линукс програма за блогирање

пријавена од whiteeagle пред 1 година, 8 месеци. (miladinoski.trap17.com)

Драјвел е програма за блогирање на LiveJournal, Wordpress и MovableType наменета за ГНУ/Линукс корисниците

1 коментар | проблем? | категорија: Технологија

Мајкрософт ја обжали одлуката на ЕК, но наиде на уште повеќе поплаки

пријавена од razvigor пред 1 година, 10 месеци. (www.metamorphosis.org.mk)

Во време кога се покренуваат нови обвиненија против Мајкрософт, тие соопштија дека поднеле жалба до Првостепениот суд во Луксембург за казната од 899 милиони евра изречена во февруари 2008 г. од страна на Европската комисија (ЕК) поради злоупотреба на доминантната позиција на пазарот.

4 коментари | станала популарна пред 1 година, 10 месеци | проблем? | категорија: Бизнис

Gmail Labs експериментални новости

пријавена од alifaan пред 1 година, 10 месеци. (alifaan.com)

13 нови можности за корисниците на Gmail.

0 коментари | станала популарна пред 1 година, 10 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Најхардкор министер

пријавена од strumjan пред 1 година, 10 месеци. (blog.gemidjy.info)

Од сите воопшто. И од премиерите :)

1 коментар | станала популарна пред 1 година, 10 месеци | проблем? | категорија: Политика

Superhiks - …и сега што?! […and now… what?!]

пријавена од alifaan пред 1 година, 11 месеци. (alifaan.com)

Новиот албум на Superhiks.

7 коментари | станала популарна пред 1 година, 11 месеци | проблем? | категорија: Блогови

Од денес: хрватски и бугарски превод на Гугл

пријавена од jpetrov пред 1 година, 10 месеци. (jovansblog.dobroutro.com)

Google Translate од денес нуди хрватски и бугарски автоматски превод (од и кон англиски, француски, итн). Преведува и сајтови. Одлична вест за повозрасната генерација.

3 коментари | станала популарна пред 1 година, 10 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Убунту фонтот на кирилица

пријавена од глиша пред 1 година, 11 месеци. (pablisher.lugola.net)

Официјалниот Убунту фонт на кирилица.

1 коментар | станала популарна пред 1 година, 11 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Загина Тоше Проески

пријавена од viktor пред 2 години, 5 месеци. (www.index.hr)

Утрово околу 6 часот и 30 минути на автопатот Загреб - Липовац, на 2 километри од клучката во Нова Градишка, во судар на неговиот џип VW Tuareg со камион почина Тоше Проески ...

11 коментари | станала популарна пред 2 години, 5 месеци | проблем? | категорија: Вести

Одиме на избори

пријавена од jpetrov пред 1 година, 12 месеци. (kiberkotle.net)

Изјавите на Премиерот Груевски имаат многу лош призвук? Што ќе решат новите избори? Ако опозицијата (малцинството) во Собранието досега ги правело проблемите, како ќе се смени состојбата после изборите? Ќе нема опозиција? Во демократијата неможете да се ослободите од опозицијата…

2 коментари | станала популарна пред 1 година, 12 месеци | проблем? | категорија: Политика