Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Долу е листата на статии за кои гласал корисникот spiki, заедно со рсс каналот со статиите за кои гласал.

Спорот за името во South Park?

пријавена од jofe пред 11 месеци, 3 седмици. (sead93.crnaovca.mk)

Користејќи ги предностите на новиве медиуми, се одважив и им пишав на авторите на „South Park“. Навистина, без зезање, онака најотворено, пишав фино-лепо, па што биде нека биде. Отако френдовски ги испоздравив и им посакав убав спринг брејк, ги информирав за нашиве маки со Грците.

3 коментари | станала популарна пред 11 месеци, 3 седмици | проблем? | категорија: Блогови

Кеширање на Гугл чекови

пријавена од глиша пред 11 месеци, 3 седмици. (mislam.blogspot.com)

Во која банка се кешираат Гугл чекови без чекање?

5 коментари | станала популарна пред 11 месеци, 3 седмици | проблем? | категорија: Бизнис

Денеска VIP ќе го претстави BlackBerry Storm

пријавена од Damjaan пред 1 година, 1 месец. (it.com.mk)

Конкуренцијата не спие... Стигна одговорот на iPhone.

5 коментари | проблем? | категорија: Технологија

5 нешта зошто видео игрите се подобри од телевизијата

пријавена од Damjaan пред 1 година, 1 месец. (it.com.mk)

Има уште илјада факти за растот и развојот на гејминг индустријата, но еве 5 нешта зошто е подобро пред компјутер во виртуелен свет, отколку пред телевизор во „холивудски“ свет. Ги споредувам со телевизија поради фактот дека двете нешта одземаат најголем дел од слободното време.

0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

Тетоважи за гикови

пријавена од Damjaan пред 1 година, 1 месец. (it.com.mk)

Во текстов ќе ви презентирам триесетина фотографии од тетоважи на разни гикови... Од истетовирано лого на Apple и Microsoft до тетоважи со Pacman и Super Mario, буквално има сé и сешто... Луѓето очигледно доста сериозно сфаќаат некои работи. :-))

0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

Сител со холограмско јавување во програма!?

пријавена од Damjaan пред 1 година. (it.com.mk)

Првото "холограмско" ФАНТАСТИЧНО јавување во програмата на Сител кои за прв пат го промовираат ова бидејќи нели "Сител како и секогаш е пионир во иновативноста и во презентацијата на новите техники и технологии кога се работи за да се биде лидер на медиумскиот пазар во Македонија." :)))

9 коментари | станала популарна пред 1 година | проблем? | категорија: Технологија

5г. Лугола, група на корисници на GNU/Linux од Битола

пријавена од gemidjy пред 1 година. (lugola.net)

Линуксаши и Линуксашки, Вие кои користите и Вие кои размислувате допрва да користите GNU/Linux, почитувани екселенции, младински задруги, подружни единици и кооперации:

5 коментари | станала популарна пред 1 година | проблем? | категорија: Технологија

Македонија барем на една листа е втора!!!

пријавена од новица пред 1 година. (blog.mozilla.com)

Firefox 58%.

1 коментар | станала популарна пред 1 година | проблем? | категорија: Технологија

МВР не ги почитува "законите" на Facebook

пријавена од Damjaan пред 1 година. (it.com.mk)

Медиумите во еден здив ја проширија веста за тоа како Министерството за внатрешни работи отворило своја *неофицијална* страна на Facebook. Од Дирекцијата за заштита на лични податоци велат нема прекршување на законот. Но што велат од Facebook?

5 коментари | станала популарна пред 1 година | проблем? | категорија: Технологија

Првостепената пресуда за екипата на ПајратБеј: Виновни [Англиски]

пријавена од новица пред 11 месеци, 4 седмици. (torrentfreak.com)

Just minutes ago the verdict in the case of The Pirate Bay Four was announced. All four defendants were accused of ‘assisting in making copyright content available’. Peter Sunde: Guilty. Fredrik Neij: Guilty. Gottfrid Svartholm: Guilty. Carl Lundström: Guilty. All receive 1 year in jail.

0 коментари | станала популарна пред 11 месеци, 4 седмици | проблем? | категорија: Технологија

[Англиски] Oracle ќе го купи Sun

пријавена од Maki пред 11 месеци, 3 седмици. (www.sun.com)

Oracle ќе го купи Sun, што веројатно е најголемото спојување во IT светот во последно време, откако Sun го купи Mysql. Останува уште да се види што ново ќе искочи од Oracle сега кога ги имаат Mysql, Java и останатите производи на Sun.

13 коментари | станала популарна пред 11 месеци, 3 седмици | проблем? | категорија: Бизнис

Брз, ефикасен и кул начин за преземање Јутјуб видеа

пријавена од Irinka пред 1 година, 2 месеци. (sajtnadenot.blogspot.com)

Еве еден начин за преземање на видеата што ги гледате онлајн на вашите компјутери, кој веројатно ќе сакате да го практикувате - нема инсталација на софтвер, нема посета на други веб-сајтови. Доволно е да ставите „pwn“ пред „youtube“ во адресата на секое видео што сакате да го преземете од Јутјуб.

3 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Три предлози за подобрување на Кајмакот

пријавена од razvigor пред 1 година, 2 месеци. (razvigor.blog.com.mk)

Пребарување, персонализирани фидови, проширени опции на корисничките профили.

41 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Еден од најлошите

пријавена од ta4ka пред 1 година, 2 месеци. (ta4ka.blog.com.mk)

... македонски сајтови

13 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Сајтови од минатото

пријавена од Damjaan пред 1 година, 2 месеци. (it.com.mk)

Во 1996 година, сајтот Archive.org го објави сервисот Wayback Machine преку кој започна со индексирање и архивирање на разни веб сајтови на интернет. Користејќи го овој сервис, во продолжение ги објавуваме архивираните верзии на едни од најпопуларните светски сајтови, но и неколку .мк.

3 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Технологија