Инфо за razvigor

Корисник од:
10 април 2007
Пријавени статии:
133
Популарни:
95
Однос на популарност:
71%

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Долу е листата на страници кои ги пријавил корисникот razvigor (рсс канал).Еве ја и листата на статии за кои гласал корисникот.

Силеџиски срамотилаци, национализам наспроти патриотизам

пријавена пред 1 година, 7 месеци. (razvigor.blog.com.mk)

Срамота е еден строен македонски маж да испраќа закани со тепање до млада жена со чии ставови не се согласува. На било која возраст, да го правиш тоа на некој што не е физички посилен од тебе е чисто кукавичко силеџиство.

21 коментари | станала популарна пред 1 година, 7 месеци | проблем? | категорија: Политика

Софтверот со отворен код - добар за безбедноста

пријавена пред 1 година, 7 месеци. (www.metamorphosis.org.mk)

„Клучот за безбедност во ИТ е сигурен софтвер – софтвер програмиран не само со одликите туку и со безбедноста на ум, вели Дејвид Џејкобсон, технички директор во компанијата за услуги поврзани со Линукс – Сајнек. “

19 коментари | станала популарна пред 1 година, 7 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Верижна реакција - светски настан во Скопје 11-14 септ.

пријавена пред 1 година, 7 месеци. (line.org.mk)

Четиридневен фестивал на интернационална мрежа за дигитална уметност со 9 работилници и 14 предавања - мора да се најде за секого по нешто...

0 коментари | станала популарна пред 1 година, 7 месеци | проблем? | категорија: Култура

Аферата со Стиховен калибар

пријавена пред 1 година, 7 месеци. (razvigor.blog.com.mk)

Обвинувањето на местенка при гласањето за топ листа повлекува низа интересни прашања, од како погодениот блогер ќе докаже дека е навистина угнетен, до тоа дали македонската блогосфера има моќ да ја пренесе весте во јавноста доколку има автоцензура во традиционалните медиуми.

1 коментар | станала популарна пред 1 година, 7 месеци | проблем? | категорија: Вести

Индија сака да произведува лаптопи за по 10 долари

пријавена пред 1 година, 8 месеци. (www.metamorphosis.org.mk)

Набрзо по произведувањето на најевтиниот автомобил, Њу Делхи си постави цел да го произведе најевтиниот лаптоп-компјутер – кој ќе чини само 10 долари, според еден натпис во Економик тајмс.

1 коментар | станала популарна пред 1 година, 8 месеци | проблем? | категорија: Бизнис

Македонците се поголеми коњољупци од Бугарите

пријавена пред 1 година, 8 месеци. (razvigor.blog.com.mk)

Апел против препуштањето на важни атрибути од македонското културно и историско наследство - дел од борбата за имињата и идентитетот.

7 коментари | станала популарна пред 1 година, 8 месеци | проблем? | категорија: Сешто

Осетија - историска забелешка

пријавена пред 1 година, 8 месеци. (razvigor.blog.com.mk)

Повеќе од интерес за љубителите на историја, отколку за оние кои бараат најнови вести за конфликтот во Грузија. Такви вести има на Википедија.

0 коментари | станала популарна пред 1 година, 8 месеци | проблем? | категорија: Сешто

Јавно неодобрување за новите закони за превентивно прислушкување

пријавена пред 1 година, 8 месеци. (www.metamorphosis.org.mk)

Неколку водечки НВО од областа на човековите права во Македонија објавија реакција до Собранието и Владата на РМ по повод измените на Законот за кривична постапка и предлог-измените на Законот за следење на комуникациите во однос на примената на посебни истражни мерки (= прислушкување)...

9 коментари | станала популарна пред 1 година, 8 месеци | проблем? | категорија: Политика

„ова не е конкурс, ова е спринт“

пријавена пред 1 година, 8 месеци. (jurakot.blog.com.mk)

„Награден конкурс во чест на творештвото на Живко Чинго“

0 коментари | станала популарна пред 1 година, 8 месеци | проблем? | категорија: Култура

Србија: Нови упатства и прописи за приватност на интернет

пријавена пред 1 година, 8 месеци. (mk.globalvoicesonline.org)

Реакции од српската блогосфера на новото упатство со кое на провајдерите во таа земја им се наложува да обезбедат снимање и пренасочување на интернет-сообраќајот за сметка на безбедносните служби.

4 коментари | станала популарна пред 1 година, 8 месеци | проблем? | категорија: Вести

Еколошка катастрофа во Кучково

пријавена пред 1 година, 8 месеци. (babamitrajanka.blog.com.mk)

Дали штетите на животната средина во Кучково заслужуваат ист третман како слични настани во центарот на Скопје?

4 коментари | станала популарна пред 1 година, 8 месеци | проблем? | категорија: Вести

Збирка на старовремски книги и Криејтив комонс

пријавена пред 1 година, 8 месеци. (razvigormk.blogspot.com)

Дамјан праша: „...делата од XIX и правата половина на XX век некој ги лиценцирал под Криејтив комонс??? како е можно тоа? по секое правило овие дела мора да бидат public domain“. - Ваистина, авторските права за книгите се истечени, ама и самата збирка е ново авторско дело...

1 коментар | станала популарна пред 1 година, 8 месеци | проблем? | категорија: Наука

Дигиталниот архив на македонскиот јазик со лиценца од Криејтив комонс

пријавена пред 1 година, 8 месеци. (cc.org.mk)

Неодамна објавениот сајт на Дигиталниот архив на македонскиот јазик на Истражувачкиот центар за ареална лингвистика на МАНУ, наменет за промоција на ретки е-книги, ги лиценцира објавените дела лиценцата Криејтив комонс Наведи извор 2.5 Македонија.

1 коментар | станала популарна пред 1 година, 8 месеци | проблем? | категорија: Наука

ДЗЛП издаде препораки за користење сервиси за социјално вмрежување

пријавена пред 1 година, 8 месеци. (www.metamorphosis.org.mk)

Реагирајќи на поплаката за постоење на лажен профил на Каролина Гочева на американскиот сервис Мајспејс, Дирекцијата за заштита на личните податоци на РМ објави став со препораки поврзани со сервисите за социјалното вмрежување.

4 коментари | станала популарна пред 1 година, 8 месеци | проблем? | категорија: Вести

Италијански блог затворен од полиција

пријавена пред 1 година, 9 месеци. (www.metamorphosis.org.mk)

На 6 јуни, 2008 г., блогот на италијанскиот новинар Антонио Монтелеоне без известување беше затворен од страна на полицијата во Калабрија под обвинение за клевета.

0 коментари | станала популарна пред 1 година, 9 месеци | проблем? | категорија: Вести

Блогерска солидарност - дали вие реално би помогнале?

пријавена пред 1 година, 9 месеци. (razvigor.blog.com.mk)

Дали ако македонски блогер е обвинет за нарушување авторски права или клевета, за правење нешто што сите други го прават или како обид да му се наруши слободата на говор, би придонеле конкретно во напорите за негова (или нејзина) одбрана.

2 коментари | станала популарна пред 1 година, 9 месеци | проблем? | категорија: Блогови

ЕУ ги поддржува отворените стандарди за е-власт

пријавена пред 1 година, 9 месеци. (www.metamorphosis.org.mk)

Комесарот за конкуренција на Европската унија, Нели Крос, јавно ја поддржа употребата на слободен софтвер во е-власта, за време на јавниот говор на семинарот организиран од Отворен форум Европа во Брисел на 10 јуни, 2008 г.

1 коментар | станала популарна пред 1 година, 9 месеци | проблем? | категорија: Политика

Бразил: Судиите не го разликуваат ЈуТјуб од У2

пријавена пред 1 година, 10 месеци. (mk.globalvoicesonline.org)

Највисокиот изборен суд (ТСЕ на португалски) пред некој ден одржа состанок за да ја изработи резолуцијата со која ќе се раководи користењето на интернетот во изборната кампања за локалните избори во 2008 година.

0 коментари | проблем? | категорија: Вести

МРТ-ком-Мк повторно јава

пријавена пред 1 година, 10 месеци. (razvigor.blog.com.mk)

Официјалниот веб-сајт на јавниот сервис Македонска радио телевизија повторно работи. Нема отчет зошто на граѓаните и светот им беше ускратен повеќе месеци. Особено што нуди инфо на разни јазици и тоа во период кога меѓународното промовирање на Македонија е неопходно, особено преку интернет.

8 коментари | станала популарна пред 1 година, 10 месеци | проблем? | категорија: Вести

Јапонија: Блогерите за нападот со нож во Акихабара

пријавена пред 1 година, 10 месеци. (mk.globalvoicesonline.org)

Напад со нож во областа Акихабара во Токио, според извештаите на новинските агенции, беше извршен од страна на 25 годишниот осомничен, Томохиро Като, во кој животите ги загубија најмалку седум лица, а уште повеќе се повредени.

0 коментари | проблем? | категорија: Вести