Инфо за razvigor

Корисник од:
10 април 2007
Пријавени статии:
133
Популарни:
95
Однос на популарност:
71%

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Долу е листата на страници кои ги пријавил корисникот razvigor (рсс канал).Еве ја и листата на статии за кои гласал корисникот.

mySociety: Повик за прибирање предлог-проекти

пријавена пред 5 месеци, 3 седмици. (www.metamorphosis.org.mk)

mySociety започна соработка со Институтот отворено општество за да им помогне на луѓето од Централна и Источна Европа да создаваат веб-сајтови за транспарентност и демократија прилагодени на потребите и состојбите во нивните земји.

0 коментари | проблем? | категорија: Вести

ЕУ: Политика за информатичко општество во наредните години

пријавена пред 5 месеци, 3 седмици. (www.metamorphosis.org.mk)

Во рамките на сеопштата радост за позитивна препорака за преговори, да видиме кои се приоритетите што си ги имаат поставено постојните членки на ЕУ и заедницата како целина.

3 коментари | проблем? | категорија: Политика

Франција: Речиси целиот јавен сектор користи софтвер со отворен код

пријавена пред 6 месеци. (metamorphosis.org.mk)

Речиси целата администрација (96 отсто) користи софтвер со отворен изворен код, според едно истражување на францускиот пазар на софтвер. Најкористени апликации се системите за управување со бази на податоци и системите за управување со содржини.

0 коментари | станала популарна пред 6 месеци | проблем? | категорија: Вести

Put it On: Глобален онлајн натпревар за креатори на филмови

пријавена пред 6 месеци, 3 седмици. (mk.globalvoicesonline.org)

Наградата на филмскиот натпреварот на Put it On е стипендија на Њујоршката филмска академија и парична награда од 5000 долари како прва награда во категориите за најдобар долгометражен, најдобар краток филм и најдобро актерско достигнување. Рок: 26 ноември 2009.

0 коментари | станала популарна пред 6 месеци, 3 седмици | проблем? | категорија: Култура

Скопскиот аквадукт заробен во сајбер просторот

пријавена пред 6 месеци, 3 седмици. (arheo.com.mk)

Ако општина Бутел не се способни да одржуваат еден веб сајт, кажете ми ве молам како ќе бидат спремни да заштитат монументален архитектонски објект каков што е Скопскиот Аквадукт?

1 коментар | станала популарна пред 6 месеци, 3 седмици | проблем? | категорија: Култура

Фејсбук достигна 300 милиони корисници – и почна да заработува

пријавена пред 6 месеци, 3 седмици. (www.metamorphosis.org.mk)

По пет години и повеќе од 700 милиони долари инвестиции, Фејсбук сега генерира позитивен готовински тек, благодарение на неговите 300 милиони корисници ширум светот.

0 коментари | станала популарна пред 6 месеци, 3 седмици | проблем? | категорија: Бизнис

Венецуела: Нови сомнежи околу причините за смртта на Симон Боливар

пријавена пред 10 месеци, 2 седмици. (mk.globalvoicesonline.org)

„Антиквизација“ на венецуелски начин. Во смисла отворање на историски контроверзи од страна на државната власт, наместо решавање современи проблеми.

0 коментари | проблем? | категорија: Политика

Ред Хет ја тужи Швајцарија поради монополската зделка со Мајкрософт

пријавена пред 10 месеци, 2 седмици. (www.metamorphosis.org.mk)

Ред Хет, заедно со 17 други дистрибутери на Линукс протестираше против договорот што Швајцарската влада го склучи со Мајкрософт без да распише тендер за јавна набавка.

1 коментар | станала популарна пред 10 месеци, 2 седмици | проблем? | категорија: Вести

Анкета за корисниците на Фејсбук од Македонија

пријавена пред 10 месеци, 3 седмици. (www.facebook.com)

Ако го користите Фејсбук и имате 3 минути време, ве молам повелете да одговорите на прашањето: „Што правите со огласите од македонските фирми кои се појавуваат најдесно од страна?“

3 коментари | станала популарна пред 10 месеци, 3 седмици | проблем? | категорија: Бизнис

Со еден ваш пост помогнете Global Voices Advocacy да добие 3000 долари

пријавена пред 11 месеци. (mk.globalvoicesonline.org)

Парите од наградата Глобал војсис Адвокаси ќе ги вложи во подигање на свеста за нападите на слободата на говор на интернет и на споделување алатки и тактики за активистите и блогерите кои се соочуваат со цензура во различни делови од светот.

1 коментар | станала популарна пред 10 месеци, 4 седмици | проблем? | категорија: Блогови

Автоцензура во македонската блогосфера?

пријавена пред 11 месеци. (razvigor.blog.com.mk)

Од повеќе извори имам слушано дека бројот на написи и бројот на посетители на македонските блогови опаѓа, што е чудно ако се земе предвид дека бројот на луѓе со пристап до интернет во Македонија расте...

0 коментари | станала популарна пред 11 месеци | проблем? | категорија: Блогови

Спасено горилче во Конго

пријавена пред 11 месеци, 1 седмица. (mk.globalvoicesonline.org)

Се колнам дека текстов не содржи никакви инсинуации кои може да се поврзат со македонската политичка сцена.

0 коментари | проблем? | категорија: Вести

Лиценците Криејтив комонс во Република Чешка

пријавена пред 11 месеци, 2 седмици. (www.metamorphosis.org.mk)

Локализираната верзија на лиценците Криејтив комонс беше промовирана на 15 април во Чешката Република, која стана педесет и втората јуриздикција на светско ниво којашто понуди локализирани Криејтив комонс лиценци.

0 коментари | станала популарна пред 11 месеци, 2 седмици | проблем? | категорија: Вести

Денот на Земјата

пријавена пред 11 месеци, 3 седмици. (mislam.blogspot.com)

Денес е Денот на Земјата, 22 април.

0 коментари | проблем? | категорија: Сешто

Европски награди за е-власт - 2009

пријавена пред 11 месеци, 4 седмици. (www.metamorphosis.org.mk)

Случаите на добри пракси со кои се конкурира за Европските награди за е-власт – 2009, отсега може да се поднесуваат и преку интернет.

0 коментари | проблем? | категорија: Политика

Духот на Александар не знае македонски?!

пријавена пред 12 месеци. (razvigor.blog.com.mk)

Канал 5 во недела вечер објави една бизарна „ексклузивна“ „вест“ за тоа како некојси бизнисмени му платиле на еден човек да отиде во Флорида кај некој „јасновидец“ на кој наводно му се прикажал духот на Александар Македонски.

5 коментари | станала популарна пред 12 месеци | проблем? | категорија: Сешто

Кејти Пери - Топол и ладен

пријавена пред 12 месеци. (razvigor.blog.com.mk)

Кус осврт на симпатичниот видео-спот на Кејти Пери од филмофилска гледна точка.

2 коментари | проблем? | категорија: Култура

Денот на Ада Лавлејс

пријавена пред 1 година. (razvigor.blog.com.mk)

Денот на Ада Лавлејс е меѓународен ден чија цел е со блогирање да се обрне внимание на жените кои придонесуваат во областа на технологијата.

2 коментари | станала популарна пред 1 година | проблем? | категорија: Вести

Јаху казнет во Белгија поради неоткривање лични податоци

пријавена пред 1 година. (www.metamorphosis.org.mk)

На 2 март, 2009 г., Јаху беше казнет од белгиски суд поради тоа што одби на Белгиските власти да им предаде лични податоци на лица за кои се води истрага за компјутерски криминал.

0 коментари | проблем? | категорија: Вести

Ракот на дојка и алкохолот - опасна комбинација

пријавена пред 1 година. (razvigor.blog.com.mk)

Информации во врска со зголемувањето ризици од рак, особено на дојка, преку неколку релевантни линкови.

0 коментари | проблем? | категорија: Наука