Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Долу е листата на статии за кои гласал корисникот onlythecreative, заедно со рсс каналот со статиите за кои гласал.

Иницијатива до зачленетите во TED - да спречиме пандемија на XDR-TB

пријавена од zlochko пред 1 година, 6 месеци. (www.xdrtb.org)

Во ted.com скоро никогаш не додеваат на своите членови. Дури по 6 месеци мое членување за прв пат решија директно да ме контактираат. Погледнете во првиот коментар зошто.

3 коментари | проблем? | категорија: Наука

Протест - “Манаки“ назад во Битола!

пријавена од bukarski пред 1 година, 6 месеци. (manakivobitola.blog.com.mk)

Ја информираме целата јавност, (институции, медиуми, граѓански сектор и обични граѓани) дека строго се залагаме за зачувување на традицијата, интегритетот и континуитетот на филмскиот фестивал како нераскинлив дел од историјата и културниот живот на Битола.

15 коментари | станала популарна пред 1 година, 6 месеци | проблем? | категорија: Култура

Мојата заборавена Кирилица

пријавена од Damjaan пред 1 година, 6 месеци. (it.com.mk)

На страничката која е дел од сајтот, посветена на конкурсот сеуште стои дека резултатите од конкурсот ќе бидат објавени на 10-ти Јуни 2008 година на токму истото место, а доделувањето на наградите ќе биде (или да се изразам, веќе било?) на завршната манифестација на кампањата (исто, 10-ти Јуни).

17 коментари | станала популарна пред 1 година, 6 месеци | проблем? | категорија: Култура

Манаки Скандал

пријавена од Persey пред 1 година, 6 месеци. (razgolenaumetnost2.blog.com.mk)

По проекцијата на филмот „Другата Болејн сестра“ на излегувањето, публиката имаше прилика да ја види идилата со дождот повторно, но пред вратите, да види и млади луѓе кои во рацете држеа транспарентни на кои беа испишани пораки за промена на идејата за префрлување на дел од фестивалот во Скопје.

10 коментари | станала популарна пред 1 година, 6 месеци | проблем? | категорија: Култура

Звук на сол

пријавена од vikt0r пред 1 година, 6 месеци. (www.solipamet.com)

После маглевиот воз (http://www.solipamet.com/2008/09/maglev-voz-igrachka/) ова вреди да се пријави.

0 коментари | проблем? | категорија: Наука

Шведска: Опен документ формат прифатен за национален стандард

пријавена од razvigor пред 1 година, 6 месеци. (www.metamorphosis.org.mk)

Шведскиот институт за стандарди (SIS) го одобри отворениот формат на документи (ODF) (да, да, оној од Опен офис) како национален стандард, извести Алијансата за ODF оваа недела.

14 коментари | станала популарна пред 1 година, 6 месеци | проблем? | категорија: Политика

Осуммина повредени на геј фестивалот во Сараево

пријавена од jpetrov пред 1 година, 6 месеци. (www.a1.com.mk)

Десетици хулигани вчера се обидоа да го спречат првиот геј фестивал во Босна, фрлајќи камења и скандирајќи навредливи хомосексуални пароли, при што најмалку осум лица се повредени, соопшти босанската полиција.

69 коментари | станала популарна пред 1 година, 6 месеци | проблем? | категорија: Вести

MorfeoShow на Македонски

пријавена од strumjan пред 1 година, 6 месеци. (top.net.mk)

Joomla! компонента за креирање галерии – MorfeoShow. Од оваа верзија, 1.2.0, со неа можете да создавате неколку типови галерии: * Класични со стандарден изглед * Флеш * Мапи (преку Google Maps) * Надворешни (Picasa и Flickr) Едноставна и интуитивна за работа.

0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

DryIcons соработуваат со Smashing Magazine

пријавена од dasaf пред 1 година, 6 месеци. (www.smashingmagazine.com)

Дечките од DryIcons (Струмичани btw) изработиле сет бесплатни икони за еден од најмеинстрим он-лајн магазините за графички и веб дизајн

12 коментари | станала популарна пред 1 година, 6 месеци | проблем? | категорија: Вести

T-Mobile G1 (Googlephone)

пријавена од cchevy пред 1 година, 6 месеци. (www.365.com.mk)

iPhone доминираше на smartphone пазарот веќе една година. Но, сега Apple има конкурент во Google, што може да го запре или успори нивниот прогрес. Ова се првите фотографии од новиот G1 Android телефон.

3 коментари | станала популарна пред 1 година, 6 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Лугола 2.0, Манифест

пријавена од gemidjy пред 1 година, 6 месеци. (www.lugola.net)

Ви го донесуваме првиот манифест на Лугола. Овојпат Лугола е со ново лице. Заедницата оди понатаму... честит ден на слободен софтвер!

1 коментар | станала популарна пред 1 година, 6 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Пиеме пиво пред коперација

пријавена од јован пред 1 година, 6 месеци. (blog.gemidjy.info)

„...Вчера влегов во едно дуќанче. Го демневме како аптека. Викам мастики, па шепнувам „а пиво ќе ми дајш?“. Вика...“

11 коментари | станала популарна пред 1 година, 6 месеци | проблем? | категорија: Сешто

Апел за помош на петмесечно бебе

пријавена од kapsarovb пред 1 година, 6 месеци. (www.netpress.com.mk)

Петмесечната Мила Спасова Мила, боледува од големо оштетување на видот на двете очи од преголема доза на кислород која ја примала во инкубатор, како...

2 коментари | станала популарна пред 1 година, 6 месеци | проблем? | категорија: Вести

Jabber/Gtalk бот речници од македонските интернет речници

пријавена од глиша пред 1 година, 6 месеци. (isengard.unet.com.mk)

Jabber ИМ ботови кој бараат низ онлајн речниците на OnNet и 365.com.mk.

2 коментари | станала популарна пред 1 година, 6 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Мапа на светот каде се патува само со македонски пасош без виза

пријавена од глиша пред 1 година, 6 месеци. (upload.wikimedia.org)

Мапа на светот со означени држави каде се патува само со македонски пасош, со македонски пасош и виза при влез, со македонски пасош и виза.

2 коментари | станала популарна пред 1 година, 6 месеци | проблем? | категорија: Политика