Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Долу е листата на статии за кои гласал корисникот ivica, заедно со рсс каналот со статиите за кои гласал.

За Шивачките и Патриотите

пријавена од nadezna пред 3 месеци, 1 седмица. (lepangelina.blog.com.mk)

Лепаанглеина пак ни ја става суровата судбина под нос....маестрално....

0 коментари | проблем? | категорија: Блогови

Инсталација на уред со х86 драјвер на х64 систем

пријавена од ivica пред 3 месеци, 1 седмица. (blog.designova.info)

Еден мал предизвик што ми одзема многу време ме натера да барам многу и да се обидувам, и кога веќе се помирив со фактот дека ќе го инсталирам мојот нов принтер Canon LBP2900 на х64 Windows 7, се случи револуција.

0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

Google го официјализира google.mk

пријавена од kristijan пред 6 месеци, 1 седмица. (google.mk)

Од денес Google како официјален домен за Македонија го користи google.mk. Порано тоа беше http://www.google.com/intl/mk

1 коментар | станала популарна пред 6 месеци, 1 седмица | проблем? | категорија: Технологија

Како работи TIME.mk ?

пријавена од starchild пред 6 месеци, 1 седмица. (www.time.mk)

Сите детали за тоа како работи TIME.mk Оваа статија е дел од ICT Innovations Conference (http://ict-act.org/) одржана во Охрид, од 28 до 29 Септември 2009.

0 коментари | станала популарна пред 6 месеци, 1 седмица | проблем? | категорија: Наука

Енциклопедијата на МАНУ е плагијат на Википедија?!

пријавена од ivica пред 6 месеци, 1 седмица. (razvigormk.blogspot.com)

За прекршувањето на лиценцата Википедија може да ја тужи МАНУ. Ако не знаете англиски, може да ви се најде локализираната верзија на претходната верзија на лиценцата, односно договорот за неекслузивно пренесување на авторските права: Наведи извор-Сподели под исти услови верзија 2.5 Македонија.

1 коментар | станала популарна пред 6 месеци, 1 седмица | проблем? | категорија: Сешто

Blogger (на гугл) е всушност убава блог платформа

пријавена од ivica пред 6 месеци, 2 седмици. (blog.designova.info)

На почетоците уште кога не знаев што е тоа блог го открив blogger, тогаш ни од блогерај не знаеја што е тоа блог, ниту на нашите простори поимот блог беше What? (со чесни исклучоци), тогаш blogger беше доста прост и едноставен и со многу помали функции од сега, а богами и не беше user friendly...

0 коментари | проблем? | категорија: Блогови

Како да ја научите вашата вордпрес тема да зборува повеќе јазици?

пријавена од ivica пред 6 месеци, 2 седмици. (blog.designova.info)

Мал хак на Вордпрес темите, лесно упатство како може да ја претворите вашата Вордпрес тема во подинамично нешто што чита .mo датотека. Секако, како да направите .po датотека од вашиот php код.

0 коментари | проблем? | категорија: Блогови

eMarketing

пријавена од sbiljarska пред 6 месеци, 2 седмици. (emarketing.komunikacii.net)

Дознајте како да ја искористите моќта на Интернет марекетинг техниките без да потрошите повеќе одколку што што сакате. Наоружајте се со упорност, трпеливост и време и бидете спремни со напорна работа да ја зголемите видливоста на својот бизнис. И секако навраќајте на www.emarketing.komunikacii.net

0 коментари | проблем? | категорија: Блогови

Учебници за основно во PDF формат

пријавена од gocem пред 6 месеци, 3 седмици. (mislam.blogspot.com)

Владата на својот сајт објави учебници за основно, во PDF формат. Panta Rei ја нуди прочистената колекција за преземање преку торент. Има и објаснување зошто...

1 коментар | станала популарна пред 6 месеци, 2 седмици | проблем? | категорија: Вести

q Translate мулти јазичен додаток за Вордпрес

пријавена од ivica пред 6 месеци, 3 седмици. (blog.designova.info)

Q Translate ви нуди можност да направите повеќе јазичен блог со многу едноставна инсталација, многу едноставно додаавање на Македонскиот јазик (со неколку клика и самиот плагин го има нашето знаменце), објавувањето на мулти јазичната содржина е исто така едноставна

0 коментари | станала популарна пред 6 месеци, 2 седмици | проблем? | категорија: Блогови

Ајде да се здружиме – Македонска независна блог заедница

пријавена од ivica пред 6 месеци, 3 седмици. (blog.designova.info)

Системот се наоѓа на http://bloger.designova.info и е наменет да ги здружии сите блогери што работат на независна блог платформа, сакам да ве поканам сите вас да ми пишете e-mail (ivica.micev [at] gmail.com) и да се здружиме. За да постанете член треба да ми ги пратите следниве податоци:

0 коментари | станала популарна пред 6 месеци, 3 седмици | проблем? | категорија: Блогови

Швајцарија: Политичарите бараат поголема застапеност на слободен софт.

пријавена од moondowner пред 6 месеци, 3 седмици. (metamorphosis.org.mk)

Школото не сакало никакво друго решение освен MS, а политичарите се спротивставиле на тоа, „Ова иритира, особено кога станува збор за набавките од страна на училиштата, бидејќи државните и меѓународните примери покажуваат дека Линукс е валидна алтернатива“. Кај се нашиве политичари вака?

0 коментари | станала популарна пред 6 месеци, 3 седмици | проблем? | категорија: Технологија

0.мк

пријавена од ribaro пред 8 месеци, 4 седмици. (0.mk)

0.мк е македонски сервис за кратење на долги линкови. Браво!

5 коментари | станала популарна пред 8 месеци, 3 седмици | проблем? | категорија: Технологија

Увид во оштетувањата на локалитетот Градиште, с. Граиште, Демир Хисар

пријавена од Arwena пред 7 месеци. (arheo.com.mk)

Мој скромен обид во борбата против уништување на културното наследство на Република Македонија

1 коментар | станала популарна пред 6 месеци, 4 седмици | проблем? | категорија: Култура

Маркетинг за секого

пријавена од starchild пред 6 месеци, 4 седмици. (ad.time.mk)

TIME.mk го пушти системот за автоматска продажба на рекламен простор. Воглавно постојат 2 типа на продажби: Со аукција (наддавање) и со купување на проценти од прикажувањата на одредена позиција. Повеќе детали овде: http://ad.time.mk/info/faq/

0 коментари | проблем? | категорија: Бизнис