Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Долу е листата на статии за кои гласал корисникот gocem, заедно со рсс каналот со статиите за кои гласал.

Моќта на имињата

пријавена од strajkoski пред 4 месеци, 1 седмица. (novamakedonija.com.mk)

Кога една држава сака да и го диктира името на друга држава, тоа е чин на моќ. Кога Грција и вели на Македонија, а и на светот, дека Македонија може да избере име какво што и се допаѓа на Грција, тогаш тоа е чин на моќ.

0 коментари | проблем? | категорија: Политика

Macedonia and Greece: What is the basis for a reconciliation ?

пријавена од drugarce пред 4 месеци, 1 седмица. (greatersurbiton.wordpress.com)

Одличен текст за спорот меѓу Македонија и Грција. За жал само на англиски па на кој не му е проблем нека чита

0 коментари | проблем? | категорија: Блогови

Прифатете дека не постоите или ќе ве нема!

пријавена од strajkoski пред 4 месеци, 1 седмица. (www.dnevnik.com.mk)

Ако некој „северномакедонец“ се дрзне да ги слави историските личности и настани од Македонија, веднаш ќе следува укор од ЕУ, бидејќи ги навредува националните и идентитетски чувства на Грција, Бугарија... Како утеха ќе ни остане да ги славиме Индијана Џонс и Џемс Бонд

0 коментари | проблем? | категорија: Политика

ostavka

пријавена од ta4ka пред 4 месеци, 2 седмици. (img21.yfrog.com)

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=116590 ova go nema, a slednata vest: http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=116591 postoi

1 коментар | проблем? | категорија: Вести

Пеколно бриселско сценарио за кршење на Македонците

пријавена од strajkoski пред 4 месеци, 2 седмици. (novamakedonija.com.mk)

Ако македонските „коминтерновски копилиња“ не може да ја голтнат целата уцена одеднаш, тогаш Брисел ќе им ја сервира на парче. Па најпрвин ќе треба Груевски до 7 декември да потпише за името, а за тоа ќе добиеме пусулче со датум за преговори.

1 коментар | проблем? | категорија: Политика

Доста беше преговори!

пријавена од strajkoski пред 4 месеци, 3 седмици. (novamakedonija.com.mk)

На никого, ама баш на никого во целиот свет не му текнува на Грција да и каже: Луѓе, малку го претеравте, кочете. На никого не му паѓа на памет да се исшокира од шокантните ново-стари барања од грчка страна, туку целиот свет љубопитно се врти кон Македонија во исчекување на нејзиниот одговор.

1 коментар | проблем? | категорија: Политика

Асиметричен притисок

пријавена од strajkoski пред 5 месеци. (novamakedonija.com.mk)

Датум за преговори е само еден чекор кон ЕУ и ни од далеку не е конечен. Грција по своја волја може да го блокира отворањето на било кое од поглавјата, а ги има триесетина. Ако се направи и најмала отстапка за името сега, какви отстапки ќе се бараат пред конечниот прием на Македонија во ЕУ?

0 коментари | проблем? | категорија: Политика

Брисел го бара Хаг, а го заборава Њујорк

пријавена од strajkoski пред 5 месеци, 1 седмица. (novamakedonija.com.mk)

Дали со ваквото барање пред Македонија, Брисел и Атина ни кажуваат дека и преговорите под покровителство на ООН се мртви како и спогодбата? Ако, пак, ЕУ веќе не ги признава ни преговорите, ни Нимиц, ни мандатот на ООН, дали тоа значи дека таа ги презема преговорите?

2 коментари | проблем? | категорија: Политика

Скопје го доби првиот хаклаб

пријавена од kotle пред 5 месеци, 3 седмици. (novamakedonija.com.mk)

КИКА е прва технолошка автономна зона што ќе се користи за промовирање и развој на еманципирачки технологии. Целта на основачите е да ја поттикнат креативната употреба на компјутерската технологија наспроти отуѓувањето и пасивното консумирање кои се најчеста асоцијацијa

0 коментари | станала популарна пред 5 месеци, 3 седмици | проблем? | категорија: Вести

„Бесплатен“ е слаба маркетинг стратегија

пријавена од kotle пред 5 месеци, 4 седмици. (novica.softver.org.mk)

Кога ќе помислите на Mozilla Firefox, на која негова особина прво ви текнува?

1 коментар | станала популарна пред 5 месеци, 3 седмици | проблем? | категорија: Технологија

Македонска енциклопедија

пријавена од sinbos пред 5 месеци, 4 седмици. (rs404.rapidshare.com)

Симнете ја македонската енциклопедија,таа што ја повлекоа.

0 коментари | проблем? | категорија: Вести

НАГРАДЕН КОНКУРС ЗА АМАТЕРСКА ФОТОГРАФИЈА

пријавена од genel пред 6 месеци. (genel.com.mk)

Испратете ги вашите фотографии со есенски мотиви од Македонија и учествувајте во наградниот конкурс на Генел. Темата на овој награден Фото Конкурс е БОИТЕ НА МАКЕДОНИЈА (ЕСЕН) 2009. Испраќајте ги вашите фотографии до 31 Октомври 2009.

0 коментари | проблем? | категорија: Вести

Студентски живот во туѓина

пријавена од kotle пред 6 месеци. (kiberkotle.net)

Тоа што ми се допаѓа тука е претпоставената доверба. Во неколку супермаркети постои т.н. self checkout систем во кој купувачот сам си ги вчитува производите што ги купува, сам ги пакува и си плаќа.

0 коментари | проблем? | категорија: Сешто

Енциклопедијата на МАНУ е плагијат на Википедија?!

пријавена од ivica пред 6 месеци, 1 седмица. (razvigormk.blogspot.com)

За прекршувањето на лиценцата Википедија може да ја тужи МАНУ. Ако не знаете англиски, може да ви се најде локализираната верзија на претходната верзија на лиценцата, односно договорот за неекслузивно пренесување на авторските права: Наведи извор-Сподели под исти услови верзија 2.5 Македонија.

1 коментар | станала популарна пред 6 месеци, 1 седмица | проблем? | категорија: Сешто

Како работи TIME.mk ?

пријавена од starchild пред 6 месеци, 1 седмица. (www.time.mk)

Сите детали за тоа како работи TIME.mk Оваа статија е дел од ICT Innovations Conference (http://ict-act.org/) одржана во Охрид, од 28 до 29 Септември 2009.

0 коментари | станала популарна пред 6 месеци, 1 седмица | проблем? | категорија: Наука