Инфо за bobibobi

Корисник од:
3 ноември 2008
Пријавени статии:
15
Популарни:
6
Однос на популарност:
40%

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Долу е листата на страници кои ги пријавил корисникот bobibobi (рсс канал).Еве ја и листата на статии за кои гласал корисникот.

Име си е име

пријавена пред 9 месеци, 3 седмици. (www.a1.com.mk)

Филмот е во режија на Сигурјон Еинарсон, музиката ја напиша Мортен Харкет, познат како фронтмен на норвешката група А-ха, а продуцент е Џејсон Мико.

0 коментари | проблем? | категорија: Култура

Бик на скопските улици

пријавена пред 12 месеци. (www.365.com.mk)

Еве уште еден бик, во Њу Јорк. http://en.wikipedia.org/wiki/Charging_Bull

0 коментари | проблем? | категорија: Култура

Револуцијата ќе биде пренесувана на Твитер

пријавена пред 1 година. (www.telegraph.co.uk)

Студентите во Молдова, како реакција на парламентарните избори, се организирале преку Твитер и го запоседнале парламентот. Еве и линк со некои слики http://zzzop.wordpress.com/

3 коментари | станала популарна пред 1 година | проблем? | категорија: Политика

Слобода на говор?

пријавена пред 1 година. (newsblaze.com)

Советот за човекови права при ОН донесе резолуција со која се мотивираат земјите-членки да донесат закони што забрануваат критикување на религиите.

0 коментари | станала популарна пред 1 година | проблем? | категорија: Политика

Суперкомпјутер во Македонија!

пријавена пред 1 година. (www.netpress.com.mk)

Екстерни тестови во средните училишта и е-здравствена картичка се дел од проектите на државата кои ќе одат преку најмоќниот компјутерски систем во Македонија и поширокиот регион, т.н. супер компјутер, што денеска во Државниот завод за статистика свечено беше промовиран од Иво Ивановски.

4 коментари | проблем? | категорија: Технологија

Колку може да издржи вашиот компјутер...

пријавена пред 1 година. (www.youtube.com)

Што се случува кога ќе ставите сервери затворени во контејнер и ќе ги стресете со магнитуда од 6.7 степени?

1 коментар | проблем? | категорија: Технологија

Автомобил за 1.500 евра

пријавена пред 1 година. (www.carmagazine.co.uk)

Индискиот производител на автомобили Тата Моторс денеска на пазарот го пушта најевтиниот автомобил на светот. http://www.tatanano.com/

1 коментар | проблем? | категорија: Технологија

Како да заштедите 50 милиони евра

пријавена пред 1 година. (arstechnica.com)

Француската национална полиција заштедила околу 50 милиони евра со употреба на слободниот канцелариски пакет ОпенОфис и мигрирала голем дел од работните станици на Убунту Линукс. Се планира до крајот на 2015 година сите работни станици да се мигрираат на Линукс.

0 коментари | станала популарна пред 1 година | проблем? | категорија: Технологија

Најголемиот жив историчар за Македонија

пријавена пред 1 година, 1 месец. (www.utrinski.com.mk)

Грчкиот национализам го одбива правото на Македонија дури на име. Историски зборувајќи, тоа е вистинска глупост. Не постоела грчка држава-нација во IV век пред Христос. Древните Грци ги сметале и македонските владетели варвари, исто така како што подоцна ги сметале за варвари и римските владетели.

1 коментар | станала популарна пред 1 година, 1 месец | проблем? | категорија: Политика

Премиерот е едноок идиот

пријавена пред 1 година, 2 месеци. (www.dnevnik.com.mk)

Телевизискиот водител на Би-би-си, Џереми Кларксон, го нарече британскиот премиер Гордон Браун едноок шкотски идиот што ја лаже јавноста. Инцидентот се случил во Австралија, во текот на интервју.

2 коментари | проблем? | категорија: Политика

Русија ќе прави национален оперативен систем

пријавена пред 1 година, 2 месеци. (spo.cnews.ru)

Руската ИКТ-заедница бара од на претседателот да ја поддржи идејата за оперативниот систем. Идејата е по иницијатива на Иља Пономарев, претседател на Подкомитетот за технолошки развој при руската Дума.

12 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Технологија

3D-камера со 100 мегапиксели

пријавена пред 1 година, 2 месеци. (news.zdnet.com)

Камерата е со малку поголеми димензии од вообичаените и користи Јава-апликации за обработка на податоците.

0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

Qt е лиценцирана под LGPL

пријавена пред 1 година, 2 месеци. (www.qtsoftware.com)

Тргната е последната пречка кон светска доминација :) Сега веќе нема оправдување дека е подостапно за програмерите да користат GTK и GNOME заради лиценцата.

7 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Вештачко сонце

пријавена пред 1 година, 3 месеци. (www.dnevnik.com.mk)

Дали конечно ќе видиме нуклеарна фузија? :) http://en.wikipedia.org/wiki/Inertial_confinement_fusion

2 коментари | проблем? | категорија: Технологија

Опен Сорс Електромобил

пријавена пред 1 година, 4 месеци. (civic-ev.blogspot.com)

На типов му се здосадило да слуша за и околу коли на струја, па решил да си направи сам... Хм, во контекст на тоа и http://www.pininfarina.com/index/storiaModelli/B0.html

0 коментари | проблем? | категорија: Технологија