Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Долу е листата на статии за кои гласал корисникот alifaan, заедно со рсс каналот со статиите за кои гласал.

Одржан состанокот за информатика во образованието

пријавена од vordan пред 1 година, 2 месеци. (instantekspert.blogspot.com)

Во мојот претходен пост, ги наведов тезите со кои требаше да настапиме на состанокот (поточно, деловниот ручек) со министрите за информатика и за образование, Иво Ивановски и Петар Стојановски. Како што беше и предвидено, ручекот бидна.

7 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Вести

Ajax контакт формулар со jQuery и PHP

пријавена од Delicon пред 1 година, 2 месеци. (deliconinteractive.com)

Ова е едноставен пример на креирање на Ajax контакт формулар со jQuery и PHP.

0 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Ја декласиравме великата Русија

пријавена од Lavot пред 1 година, 2 месеци. (www.taratur.com)

Македонскиот сон продолжува! Нашите најдобри ракометари по одличниот меч и победата против Полска, и скандалозниот пораз од судиите против Германија, направија уште еден фасцинантен подвиг совладувајќи ја Русија со 36:30.

2 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Спорт

Со кој ум?

пријавена од jofe пред 1 година, 2 месеци. (mojon.blog.com.mk)

Некогаш стварно не можам да ги сфатам луѓево, ама стварно... гледам некои работи кои едноставно ми се невозможни и несфатливи и... Ај ја сфаќам владава кога ми забранува да пијам алкохол, да пушам цигари, да абортирам, да пљукам, да правам ајвар, ракија... за мое добро...

5 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Блогови

Чија е оваа песна (Чия е тази песен?) (2003)

пријавена од jpetrov пред 1 година, 2 месеци. (arheo.com.mk)

Иако самиот документарец воопшто нема политички тенденции, сепак потрагата по идентитетот на една песна ја отсликува потрагата по сопствениот идентитет и националната нетрпеливост кај народите од Балканот.

12 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Култура

Рунтава семакедонска карта на светот

пријавена од woona пред 1 година, 2 месеци. (vuna.info)

и треба доработка, застарена е (октомври 2008)

0 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Наука

Приказната за Марко стигна до светските ИТ медиуми

пријавена од jpetrov пред 1 година, 2 месеци. (www.readwriteweb.com)

ReadWriteWeb пишува за младиот Марко, и се повикува на текст во лондонски тајмс. Право време за digg-ање.

13 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Get it on! [video]

пријавена од zlochko пред 1 година, 2 месеци. (www.youtube.com)

Како да ви објаснам... Не можам, мора да се види! :))))

1 коментар | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Забава

Колку Facebook пријатели би избришале за еден сендвич?

пријавена од Damjaan пред 1 година, 2 месеци. (it.com.mk)

Ланецот на ресторани за брза храна Burger King помогнат од својата маркетинг агенција пред само две недели создаде Facebook апликација која бара од корисниците да избришат 10 од своите виртуелни пријатели, со што ќе добијат бесплатен сендвич, популарниот Whopper на Burger King. Најоргинална кампања!

5 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Бизнис

Што согорува Топлификација?

пријавена од zlochko пред 1 година, 2 месеци. (www.dogon.biz)

Една голема, огромна лага исплива на површината со новонастанатиот прекин на транспорт на природен гас од Русија… Лага, која по се изгледа - малкумина ја приметија или пак намерно ја премолчаа... Лага која во најмала рака не чини 60% поголеми сметки за парно греење!

9 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Блогови

Галерија со jQuery

пријавена од Delicon пред 1 година, 2 месеци. (deliconinteractive.com)

Креирањето на галерија со jQuery е навистина едноставно, а тоа може да го видете од следниот пример...

1 коментар | проблем? | категорија: Технологија

Запознавање со jQuery

пријавена од Delicon пред 1 година, 2 месеци. (deliconinteractive.com)

Според jQuery.com, jQuery е брза и мала JavaScript библиотека со која многу лесно се креираат веб ефекти со само неколку линии код. jQuery е дизајниран да го смени начинот на пишување на JavaScript код...

8 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Qt е лиценцирана под LGPL

пријавена од bobibobi пред 1 година, 2 месеци. (www.qtsoftware.com)

Тргната е последната пречка кон светска доминација :) Сега веќе нема оправдување дека е подостапно за програмерите да користат GTK и GNOME заради лиценцата.

7 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Француската влада забрани рекламирање мобилни телефони на деца

пријавена од razvigor пред 1 година, 2 месеци. (www.metamorphosis.org.mk)

Поради зголемени стравувања дека мобилните телефони може да предизвикаат рак и други заболувања, во Франција ќе се воведат нови закони против употребата на мобилни телефони од страна на децата.

2 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Вести

И слободните софтверџии се придружуваат во одбраната на идентитетот

пријавена од глиша пред 1 година, 2 месеци. (damjan.softver.org.mk)

Слободните софтверџии докажуваат дека нема фронт каде што не се брани идентитетот на македонското битие. (хакирање медиуми)

14 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Политика