Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Долу е листата на статии за кои гласал корисникот alifaan, заедно со рсс каналот со статиите за кои гласал.

Поезија во U

пријавена од kapsarovb пред 1 година, 1 месец. (www.youtube.com)

Как да кам...

0 коментари | проблем? | категорија: Забава

Укради го овој филм (Trial)

пријавена од Арангел пред 1 година, 1 месец. (spodeliznaenje.blogspot.com)

Решивме да го реактивираме Сподели кино за прикажување на третото издание на Steal This Film - STF Trial. Се работи за третото (или транзитно) продолжение на Steal This Film, овој пат измиксано видео од првите два дела со додатни снимки поврзани со случајот против The Pirate Bay.

3 коментари | станала популарна пред 1 година, 1 месец | проблем? | категорија: Технологија

Macedonia online: По стапките на Естонија? Не баш…

пријавена од strajkoski пред 1 година, 1 месец. (komunikacii.net)

Most traditional outlets don’t have an online-only team. When they do, they’re made up of so-called editors who simply publish offline content to the website and mix it with newswire stories.

0 коментари | станала популарна пред 1 година, 1 месец | проблем? | категорија: Технологија

Вест со решение за економската криза!

пријавена од GoodBytes пред 1 година, 1 месец. (www.vest.com.mk)

Едно време им се смеевме на Америте со нивните тривијални совети или предупредувања (e.g. „не седи врз запалена скара“), така? Е па истото ни дојде на врата: прво, немој да јадеш по ресторани, второ, навреме плаќај си ги сметките, и трето, не се откажувај од купување недвижнини, туку земи си кредит.

0 коментари | проблем? | категорија: Забава

Wifi мрежи во Скопје (дел од Скопје)

пријавена од глиша пред 1 година, 1 месец. (glisha.googlepages.com)

Мапирање на wifi мрежи со слободни алатки (kismet, gpsd, python) и Google maps.

10 коментари | станала популарна пред 1 година, 1 месец | проблем? | категорија: Технологија

Ubuntu Tweak

пријавена од cchevy пред 1 година, 1 месец. (ubuntu-tweak.com)

Ubuntu Tweak is an application designed to config Ubuntu easier for everyone. It provides many useful desktop and system options that the default desktop environment doesn't.

0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

MAC OS X инсталација на VMWARE

пријавена од MetalGear пред 1 година, 1 месец. (www.debagiraj.com)

Инсталација на MAC OS X на интелова или АМД структура или познато како Хакинтош. Само тука е објаснето инсталирање на виртуелна машина.

0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

Г-точката- аларм за задолжително сексуално образование во партиите

пријавена од femgerila пред 1 година, 1 месец. (femgerila.crnaovca.mk)

Драга Марина, Ти пишувам како твоја сограѓанка која е загрижена за сексуалната неедуцинарост на дел од младината во нашата држава која себеси се нарекува- унија на млади сили на вмро-дпмне. Маринче, пред целата македонска јавност, ти, во името на унијата на млади сили, го запраша професорот Фрчков

7 коментари | станала популарна пред 1 година, 1 месец | проблем? | категорија: Блогови

Патокази кои го скрнават античкото наследство за подсмев пред светот

пријавена од razvigor пред 1 година, 1 месец. (razvigor.blog.com.mk)

...На таблата стои: Национална Арена Филип II Македонски Nationality Arena Filip II Macedonian Општиот впечаток е „сакам кажам не знам речам“, сосем непримерен на важноста на преименувањето на стадионот...

2 коментари | станала популарна пред 1 година, 1 месец | проблем? | категорија: Политика

Дали сајт како Twitter на македонски ќе функционира во МК?

пријавена од Delicon пред 1 година, 1 месец. (answers.polldaddy.com)

Што мислите, дали сајт како Twitter на македонски ќе функционира во Македонија? Гласајте на анкетата и ме интересираат вашите мислења.

14 коментари | станала популарна пред 1 година, 1 месец | проблем? | категорија: Технологија

CSS3 проѕирност

пријавена од Delicon пред 1 година, 1 месец. (deliconinteractive.com)

Една од најупотребуваните особини на CSS3 е Opacity, која најверојатно веб дизајнерите најмногу ја чекаа. Opacity ви дозволува да ја менувате проѕирноста на елементите.

5 коментари | станала популарна пред 1 година, 1 месец | проблем? | категорија: Технологија

Да не се зезаме. Евровизија е сериозна работа.

пријавена од jofe пред 1 година, 1 месец. (mojon.blog.com.mk)

Не планирав да пишувам пост за Шитовизија али мора да ја одбележиме изјавата на неделата, нАли... Се надевам го гледавте изборот или барем крајниот дел кога се гласаше бидејќи добар сеир падна богами. Дефинитивно најзакон дел - изјавата која го краси насловот на овој пост. Некојси чичко...

3 коментари | станала популарна пред 1 година, 1 месец | проблем? | категорија: Блогови

Протест против сечењето на дрвјата на Илинденска

пријавена од razvigor пред 1 година, 1 месец. (blogot.blog.com.mk)

Би повикува на протест против сечењето на дрвјата на скопскиот булевар Илинден, кај аптеката Оскар и карши Пионерскиот дом Карпош, во недела 22.02.2009 г. во 13 часот.

4 коментари | станала популарна пред 1 година, 1 месец | проблем? | категорија: Вести

IT.com.mk овозможи коментирање преку Facebook Connect

пријавена од Damjaan пред 1 година, 1 месец. (it.com.mk)

Апликацијата Comments Box може да се преуреди и лесно да се модерира, а содржините на кои корисник на Facebook ќе коментира се прикажуваат и во неговиот профил со што дополнително се поттикнува подобра дискусија со пријатели во неговиот круг. Предноста на оваа апликација е тоа што автоматски ги...

0 коментари | станала популарна пред 1 година, 1 месец | проблем? | категорија: Технологија

Спомениците...

пријавена од oksimoron пред 1 година, 1 месец. (arheo.com.mk)

...не можам да разберам како дозволиле толку многу да пропадне една идеја која своевремено била нова и напредна во комплексниот свет на ликовната уметност, до степен да се запрашате што мајка бара еден монументален објект како овој на соголено брдо во парк кој никој не го одржува...

2 коментари | станала популарна пред 1 година, 1 месец | проблем? | категорија: Култура