Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Долу е листата на статии за кои гласал корисникот Motoko, заедно со рсс каналот со статиите за кои гласал.

Грабеж на банка на сред Скопје, среде бел ден

пријавена од Motoko пред 1 година. (www.a1.com.mk)

Полицаец претпладнево е застрелан од непознати вооружени лица пред „Про Кредит Банка“, лоцирана на улица „Партизански одреди“ во близина на Соборниот храм.

0 коментари | проблем? | категорија: Вести

Нова сезона Јапанорама, со 5цм во секунда

пријавена од Motoko пред 1 година. (japan.mk)

Петок, 10 април 2009, Културен центар ЦК. Со бавното будење на црешите, полека се враќаме со проекциите на јапонски аниме и играни филмови.

1 коментар | станала популарна пред 1 година | проблем? | категорија: Забава

Истражувањето на HTV1 за Македонското Малцинство во Грција [video]

пријавена од zlochko пред 1 година. (www.youtube.com)

Реална репортажа за Егејска Македонија и нашите сонародници.

10 коментари | станала популарна пред 1 година | проблем? | категорија: Политика

MyAnimeList.net

пријавена од Motoko пред 1 година. (japan.mk)

Една од најдобрите интернет бази целосно креирана од фанови. Многу убав пример што може да се изгради заеднички. За сите љубители на аниме и манга.

0 коментари | станала популарна пред 1 година | проблем? | категорија: Забава

Buy Nothing Day — За што се работи?

пријавена од ribaro пред 1 година, 4 месеци. (bnd.blog.com.mk)

29–ти ноември 2008 е Buy Nothing Day, ден на кој имате можност да го замете предизвикот со тоа што ќе се исклучите од потрошувачкото лудило и ќе се вклучите во автентичниот живот...

3 коментари | станала популарна пред 1 година, 4 месеци | проблем? | категорија: Вести

Јапанорама 10 – Анимиран хорор и реална комедија

пријавена од Motoko пред 1 година, 4 месеци. (japan.mk)

Вторник, 18 ноември 2008, Точка, 20:30 Овој вторник имаме јубилејна и шаренолика Јапанорама. Сладок јапонски микс на хорор аниме, саркастична комедија и „afterparty" музика и дружба.

0 коментари | проблем? | категорија: Забава

Пример за лошо изведен конкурс.

пријавена од bobir пред 1 година, 5 месеци. (vasil.taneski.com)

Најпрво непочитување на сопствените зададени услови за учество на конкурсот, а потоа и непочит кон учесниците. Прочитајте повеќе, Васил убаво објаснил.

7 коментари | станала популарна пред 1 година, 5 месеци | проблем? | категорија: Култура

Јапанорма 9 - Помеѓу сонот и траумата

пријавена од Motoko пред 1 година, 5 месеци. (japan.mk)

Вторник, 4 ноември од 20:30 часот во Културен Центар Точка. „Паприка“ е анимиран филм за потсвеста, желбите и стравовите на човекот, претставен преку современа психотерапија, што му овозможува на терапевтот да му помогне на пациентот навлегувајќи во неговиот сон и водејќи го во надминување на своит

1 коментар | станала популарна пред 1 година, 5 месеци | проблем? | категорија: Култура

„Светот е убав затоа што не е" - Патувањето на Кино

пријавена од Motoko пред 1 година, 5 месеци. (japan.mk)

Новата сезона на Јапанорама продолжува со патувањата на Кино (Kino no tabi), кои ги прикажуваат убавините на светот преку неговите мани.

0 коментари | проблем? | категорија: Култура

Ден на слободен софтвер 4.10.2008

пријавена од kotle пред 1 година, 6 месеци. (slobodensoftver.org.mk)

Слободен софтвер Македонија ќе го прослави денот на слободен софтвер на 4.10.2008 година организирајќи презентации за слободен софтвер и слободна култура. Главниот настан ќе биде во 14ч. на Плоштадот Македонија, а во 12ч. ќе сме во Точка. Ќе има и модифицирано Ubuntu само за оваа пригода

10 коментари | станала популарна пред 1 година, 6 месеци | проблем? | категорија: Култура

Амазон: блогери и индијанци

пријавена од razvigor пред 1 година, 10 месеци. (mk.globalvoicesonline.org)

Глобал војсис онлајн открива дека фотографиите од амазонските индијанци прво ги објавил локален блогер.

1 коментар | станала популарна пред 1 година, 10 месеци | проблем? | категорија: Вести

За веронауката

пријавена од pero пред 1 година, 11 месеци. (preminportal.com.mk)

Повторно текст од дедо Пимен. Овој пат обратната преспектива е за 'црквењаците' и за оние кои се 'разбираат' во цркви и како треба и не треба :)

35 коментари | проблем? | категорија: Сешто

"Sicko" на Мајкл Мур... Македонска верзија

пријавена од Vnuce пред 1 година, 11 месеци. (on.net.mk)

По враќањето во Македонија, луѓето со ЦД-то одат кај кардиолог од Клиника кој без да го отвори, откако ја чул приказната искоментирал: “Па ако е така, нека му платат и карта за контрола“.

5 коментари | станала популарна пред 1 година, 10 месеци | проблем? | категорија: Сешто

Убунту фонтот на кирилица

пријавена од глиша пред 1 година, 11 месеци. (pablisher.lugola.net)

Официјалниот Убунту фонт на кирилица.

1 коментар | станала популарна пред 1 година, 11 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Универзалниот јазик - II

пријавена од Бунка пред 1 година, 11 месеци. (my.opera.com)

Рамајана како и Махабхарата се напишани на класичен книжевен санскрит, или религиозен,филозовски епски санскрит. Облик на староиндискиот јазик е пишуван со писмото Брахми (Брами) и од него се развиле сите писма со кои денес се служат стотина јазици во Индија.

8 коментари | станала популарна пред 1 година, 11 месеци | проблем? | категорија: Блогови