Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Долу е листата на статии за кои гласал корисникот Irinka, заедно со рсс каналот со статиите за кои гласал.

Повеќе од 250 милиони Европејци редовно користат интернет

пријавена од capricorn пред 1 година, 11 месеци. (www.metamorphosis.org.mk)

Според извештајот на ЕК за развој на ИКТ, во моментот повеќе од половина од Европејците се редовни интернет корисници, од кои 80 отсто имаат широкопојасна конекција, а 60% од јавните услуги во ЕУ се целосно достапни на интернет.

0 коментари | станала популарна пред 1 година, 11 месеци | проблем? | категорија: Вести

Реакции од македонски блогери за грчкото вето на Глобал војсис

пријавена од razvigor пред 1 година, 12 месеци. (mk.globalvoicesonline.org)

Првата статија од Македонија која излезе на Глобал војсис, со цел пред светот да претстави изворни содржини од нашата блогосфера. Достапна е на англиски (основниот јазик на Глобал војсис) и албански.

0 коментари | станала популарна пред 1 година, 12 месеци | проблем? | категорија: Политика

Заокружување на дигиталното дело на Драги Михајловски

пријавена од Irinka пред 2 години. (cc.org.mk)

Во последниве два месеци, 14 дела од Драги Михајловски станаа бесплатно достапни за преземање од веб-порталот за авторски содржини. Денес како заокружување на процесот на дигитализација на неговите дела, се објави пакет од 11-те драми од Шекспир, како и познатиот роман „Мојот Скендербеј“.

0 коментари | станала популарна пред 2 години | проблем? | категорија: Култура

14 македонски блогери промовираа печатени книги

пријавена од razvigor пред 2 години. (www.metamorphosis.org.mk)

На 28.03.2008, со почеток во 14 часот, во градската библиотека „Браќа Миладиновци“ се одржа промоција на 14 книги чии автори се некои од најпопуларните блогери кои ја користат македонската блог платформа „Блогерај“.

2 коментари | станала популарна пред 2 години | проблем? | категорија: Култура

Wallpaper на Ване Костуранов во Smashing Magazine

пријавена од vordan пред 2 години. (www.smashingmagazine.com)

Во листата на најдобри заднини за десктоп се најде и креацијата на нашиот Ване Костуранов. Отскролирајте малку подолу или барајте „Autumn Flowers“. Smashing Magazine дури го погодил и името на нашата држава: Македонија. Честитки за Ване!

7 коментари | станала популарна пред 2 години | проблем? | категорија: Технологија

Криејтив комонс: Објавени 11 е-книги на македонски од Шекспир

пријавена од capricorn пред 2 години. (www.metamorphosis.org.mk)

Порталот за содржини лиценцирани под Криејтив комонс ги објави македонските преводи на единаесет драми на Шекспир како е-книги кои може да се преземаат, благодарение на реномираниот раскажувач и преведувач Драги Михајловски.

6 коментари | станала популарна пред 2 години | проблем? | категорија: Култура

Леонова ја спакува својата поезија – излегоа нејзините „Елементи“

пријавена од Irinka пред 2 години. (cc.org.mk)

Минатата недела, порталот за авторски содржини го збогати делото на Маргарита Иванова (Леонова), која на својот блог, повеќе од година и пол, објавуваше поезија. Конечно, го спакува најдоброто во едно дело. Книгата се вика „Елементи“, издадена е во пдф формат и заштитена со Криејтив комонс лиценца.

1 коментар | станала популарна пред 2 години | проблем? | категорија: Блогови

Интервју со Александар Стојановски, основач на Jooce.com

пријавена од kzograf пред 2 години. (www.plagij.at)

Интервју со Александар Стојановски, основач на Jooce.com за веб сервиси, претприемништво, аутсорсинг, како една земја зема контрола над својата дигитална иднина и разно разни други работи.

1 коментар | станала популарна пред 2 години | проблем? | категорија: Технологија

OSLiving најдобриот сајт за Open Source програми

пријавена од alifaan пред 2 години. (alifaan.cyberlounge.biz)

Сајт на кој можете да најдете голема база на Open Source програми. Вреди Да Се Види.

3 коментари | станала популарна пред 2 години | проблем? | категорија: Блогови

Мајкрософт Македонија работи на штета на домашните компјутерџии

пријавена од capricorn пред 2 години. (www.metamorphosis.org.mk)

Домашниот ИКТ изгуби конкурентност на локалните тендери бидејќи Мајкрософт Македонија дозволи да влезе странска фирма, која во Телеком увезе софтвер од надвор, реагираат од Нико Компјутерс.

1 коментар | проблем? | категорија: Вести

ЕУ пред САД за бродбенд

пријавена од razvigor пред 2 години. (www.metamorphosis.org.mk)

Во осум европски земји пенетрацијата на широкопојасниот интернет изнесува повеќе од 22 проценти, со што тие им го одземаат приматот на САД, се вели во 13-от извештај на Европската комисија за напредокот на телекомуникацискиот пазар.

0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

Завршува циклусот на објавување драми од Шекспир во електронска форма

пријавена од Irinka пред 2 години. (cc.org.mk)

Оваа недела на порталот за авторски содржини беа објавени последните две драми од Вилијам Шекспир зад кои како преведувач стои Драги Михајловски и кои во овој циклус на објавување за првпат станаа достапни во електронска форма, на македонски јазик.

0 коментари | станала популарна пред 2 години | проблем? | категорија: Култура

Македонската и албанската верзија на Глобал војсис објавени официјално

пријавена од razvigor пред 2 години. (mk.globalvoicesonline.org)

Глобал војсис (Global Voices) официјално го објави отворањето на нови јазични оддели на овој влијателен портал кој пренесува содржини од светската блогосфера: на македонски, албански и германски јазик.

2 коментари | станала популарна пред 2 години | проблем? | категорија: Блогови

Драги Михајловски со три нови дела на Интернет

пријавена од razvigor пред 2 години, 1 месец. (cc.org.mk)

Оваа недела, во електронска форма станаа достапни македонските преводи на уште две драми од Вилијам Шекспир, како и збирката „Раскази од шести кат“ од преведувачот и писател Драги Михајловски.

0 коментари | станала популарна пред 2 години, 1 месец | проблем? | категорија: Култура