Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Долу е листата на статии за кои гласал корисникот Irinka, заедно со рсс каналот со статиите за кои гласал.

Joomla! 1.5.6 со Македонски превод

пријавена од strumjan пред 1 година, 7 месеци. (extensions.joomla.org)

Преводот е надграден за последната и најбезбедната верзија во мигов. Материјалите можете да ги најдете и тука: http://top.net.mk/index.php/joomla-products/1-joomla-156-

2 коментари | станала популарна пред 1 година, 7 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Објавен Pidgin 2.5

пријавена од gocem пред 1 година, 7 месеци. (pidgin.im)

Офлајн пораки, употреба на смешковци по избор, статус пораки по избор и уште многу други интересни новини во новата верзија од популарната отворена апликација за инстант пораки.

0 коментари | станала популарна пред 1 година, 7 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Софтверот со отворен код - добар за безбедноста

пријавена од razvigor пред 1 година, 7 месеци. (www.metamorphosis.org.mk)

„Клучот за безбедност во ИТ е сигурен софтвер – софтвер програмиран не само со одликите туку и со безбедноста на ум, вели Дејвид Џејкобсон, технички директор во компанијата за услуги поврзани со Линукс – Сајнек. “

19 коментари | станала популарна пред 1 година, 7 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Видео: Зачекорете во виртуелната реалност

пријавена од Lavot пред 1 година, 8 месеци. (www.taratur.com)

Јапонскиот универзитет во Цукуба е еден од водечките истражувачки центри за виртуелна реалност. Штотуку го претставија системот за одење на пациенти кои претрпеле мозочен удар, а имаат и други системи какви што гледаме на научно-фантастичните филмови.

0 коментари | проблем? | категорија: Наука

Јавно неодобрување за новите закони за превентивно прислушкување

пријавена од razvigor пред 1 година, 8 месеци. (www.metamorphosis.org.mk)

Неколку водечки НВО од областа на човековите права во Македонија објавија реакција до Собранието и Владата на РМ по повод измените на Законот за кривична постапка и предлог-измените на Законот за следење на комуникациите во однос на примената на посебни истражни мерки (= прислушкување)...

9 коментари | станала популарна пред 1 година, 8 месеци | проблем? | категорија: Политика

15 годишно момче поставува рекорди во интернет заработка

пријавена од daredare0505 пред 1 година, 8 месеци. (komunikacii.net)

Интересен текст, погледни :)

16 коментари | станала популарна пред 1 година, 8 месеци | проблем? | категорија: Вести

IMDB хакнат!

пријавена од Supergirl пред 1 година, 8 месеци. (recyclebinmk.blogspot.com)

Најголемата датабаза за филмови од синоќа е во хаос. Најлогичното објаснување е дека е хакната.

0 коментари | проблем? | категорија: Вести

Најгрдиот facebook профил

пријавена од ta4ka пред 1 година, 8 месеци. (www.facebook.com)

Најгрдиот facebook профил што некогаш ќе го видите.

3 коментари | проблем? | категорија: Забава

Србија: Нови упатства и прописи за приватност на интернет

пријавена од razvigor пред 1 година, 8 месеци. (mk.globalvoicesonline.org)

Реакции од српската блогосфера на новото упатство со кое на провајдерите во таа земја им се наложува да обезбедат снимање и пренасочување на интернет-сообраќајот за сметка на безбедносните служби.

4 коментари | станала популарна пред 1 година, 8 месеци | проблем? | категорија: Вести

Што не прави дрогата...

пријавена од Lavot пред 1 година, 8 месеци. (www.taratur.com)

Деца, пред следниот пат да посакате да ’кркнете’ нешто, потсетете се на момичкава. :)

1 коментар | проблем? | категорија: Забава

Бидете фанки онлајн!

пријавена од Irinka пред 1 година, 8 месеци. (sajtnadenot.blogspot.com)

„Бифанки“ е исклучително интересен веб-сајт кој особено ќе ви се најде во моментите на здодевност. Ова е еден од оние сајтови кои ќе ви овозможи да си играте на уникатен начин, притоа ќе ви дозволи да отидете со креативноста до незнајни граници.

1 коментар | проблем? | категорија: Технологија

Рецензија на Google Lively Beta

пријавена од Damjaan пред 1 година, 8 месеци. (it.com.mk)

Иако сеуште во бета верзија, и само „20% проект“ како што го најавија, Google Lively - само за една недела покажа дека може да биде важна алатка за друштвените мрежи. Преку илјадници си направија свои соби и аватари, дури и порнографијата си го најде местото во новиот 3Д-свет.

4 коментари | станала популарна пред 1 година, 8 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Критиката тоне во непостоење - блогосферата е спас!

пријавена од ribaro пред 1 година, 8 месеци. (novamakedonija.com.mk)

„Блогосферата, според оние што ја следат, продуцира не само нови книжевни имиња, туку и се похрабри критичари и промислувачи на литературата и на другите уметности.“

1 коментар | станала популарна пред 1 година, 8 месеци | проблем? | категорија: Култура

Никарагва: Слободен софтвер во јавните институции

пријавена од ignatova пред 1 година, 8 месеци. (mk.globalvoicesonline.org)

Јавните институции во Никарагва со помош на локалната група за слободен софтвер мигрираат на Убунту.

0 коментари | станала популарна пред 1 година, 8 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Дигиталниот архив на македонскиот јазик со лиценца од Криејтив комонс

пријавена од razvigor пред 1 година, 8 месеци. (cc.org.mk)

Неодамна објавениот сајт на Дигиталниот архив на македонскиот јазик на Истражувачкиот центар за ареална лингвистика на МАНУ, наменет за промоција на ретки е-книги, ги лиценцира објавените дела лиценцата Криејтив комонс Наведи извор 2.5 Македонија.

1 коментар | станала популарна пред 1 година, 8 месеци | проблем? | категорија: Наука