Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Долу е листата на статии за кои гласал корисникот Irinka, заедно со рсс каналот со статиите за кои гласал.

Научи некој што го сакаш да блогира

пријавена од ribaro пред 1 година, 1 месец. (mk.globalvoicesonline.org)

... и немора да биде во чест за Св. Валентиново, нека биде атер за Св. Трифун, или атер за Јода и сл.

0 коментари | станала популарна пред 1 година, 1 месец | проблем? | категорија: Блогови

Официјален web - портал посветен на Никола Мартиноски

пријавена од Arwena пред 1 година, 2 месеци. (www.martinoski.mk)

Конечно пуштен во оптек долго најавуваниот веб сајт за животот и делото на сликарот Никола Мартиноски.

2 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Култура

МЦМС ги бодреше нашите ракометари во Задар

пријавена од bobir пред 1 година, 2 месеци. (www.mcms.org.mk)

Неколку фотографии за време на натпреварите и неколку видео клипа од местото „Арсенал“ и од најдобрата навивачка публика.. евер..

2 коментари | проблем? | категорија: Спорт

Google Earth 5.0 знае и да гњури

пријавена од Igorce пред 1 година, 2 месеци. (zdravo.com.mk)

3D апликацијата Google Earth ја пушти својата петта верзија за преземање, со тоа што додаде историски слики, мапи на океанското дно и уште подобри опции за пат околу светот од вашиот десктоп.

1 коментар | проблем? | категорија: Технологија

Предлогот на ЕУ ги загрозува доверливите комуникации

пријавена од razvigor пред 1 година, 2 месеци. (www.metamorphosis.org.mk)

Групите за граѓански права La Quadrature du Net, European Digital Rights (EDRi), AK Vorrat и Netzpolitik.org го повикуваат Европскиот парламент да се откаже од плановите за „доброволно задржување на подат

1 коментар | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Политика

Ќе бидеме ли сведоци на веб 2.0 избори?

пријавена од Damjaan пред 1 година, 2 месеци. (it.com.mk)

...ме натера да размислам на темата политички е-маркетинг во Македонија и каква е неговата блиска иднина во овие услови. Дали нашите политичари ќе се решат да го применат во своите кампањи на претстојните локални и претседателски избори закажани за 22 Март? Има ли воопшто публика за такво нешто?

5 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Политика

Брз, ефикасен и кул начин за преземање Јутјуб видеа

пријавена од Irinka пред 1 година, 2 месеци. (sajtnadenot.blogspot.com)

Еве еден начин за преземање на видеата што ги гледате онлајн на вашите компјутери, кој веројатно ќе сакате да го практикувате - нема инсталација на софтвер, нема посета на други веб-сајтови. Доволно е да ставите „pwn“ пред „youtube“ во адресата на секое видео што сакате да го преземете од Јутјуб.

3 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Лорем ипсум - текст како замена за оној што моментално ви недостига

пријавена од Irinka пред 1 година, 2 месеци. (sajtnadenot.blogspot.com)

Лорем ипусм е едноставен модел на текст кој може да ви се најде доколку се занимавате со развој на софтверски апликации или веб решенија. Служи за пополнување на местата на кои треба да има текст во крајните производи, каков во моментот немате.

3 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Акција: 28 јануари, Меѓународен ден за заштита на приватноста

пријавена од razvigor пред 1 година, 2 месеци. (razvigor.blog.com.mk)

Поддржете го Меѓународниот ден за заштита на приватноста на 28 јануари, преку некоја од предложените активности. Ако имате блог, пренесете ја информацијата преку пост. Ако го користите Фејсбук, има неколку можности...

7 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Политика

Донирај од својот персонален данок на доход

пријавена од bobir пред 1 година, 2 месеци. (www.mcms.org.mk)

МЦМС ја започна својата нова кампања наречена „Донирај од својот персонален данок на доход“. Со кампањата се актуелизираат даночните олеснувања и ослободувања за донирањето и спонзорирањето на проектите од јавен интерес што ги предвиде Законот за донации и спонзорства во јавните дејности.

11 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Вести

Виетнам: цела јавна администрација на слободен софтвер

пријавена од razvigor пред 1 година, 2 месеци. (www.metamorphosis.org.mk)

Целата јавна администрација во Виетнам ќе изврши миграција на ИТ системите кон софтвер со отворен код. Министерството бара од дистрибутерите да продаваат компјутери со слободен софтвер и да престанат да продаваат компјутери со пиратски софтвер.

5 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Вести

Француската влада забрани рекламирање мобилни телефони на деца

пријавена од razvigor пред 1 година, 2 месеци. (www.metamorphosis.org.mk)

Поради зголемени стравувања дека мобилните телефони може да предизвикаат рак и други заболувања, во Франција ќе се воведат нови закони против употребата на мобилни телефони од страна на децата.

2 коментари | станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? | категорија: Вести

Фијаско со е-гласањето во Финска: изгубени гласови

пријавена од razvigor пред 1 година, 5 месеци. (www.metamorphosis.org.mk)

На 26 октомври 2008 г., за првпат беше испробан целосно електронски систем на гласање во финските општински единици. Членот на ЕДРИ, Електронска граница - Финска ја критикуваше пилот програмата со години, неодамна објавувајќи извештај за нејзините недостатоци.

0 коментари | станала популарна пред 1 година, 5 месеци | проблем? | категорија: Политика

Избран победникот на Криејтив комонс конкурсот

пријавена од Irinka пред 1 година, 5 месеци. (cc.org.mk)

Избрани се најдобрите фотографии кои учествуваа на конкурсот за најдобра фотографија направена со мобилен телефон, кој имаше за цел да поттикне споделување на што повеќе дигитални авторски дела под најнерестриктивната помеѓу Криејтив комонс лиценците – Наведи извор.

1 коментар | станала популарна пред 1 година, 5 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Блогот е застарен?

пријавена од ribaro пред 1 година, 5 месеци. (mk.globalvoicesonline.org)

Кинезите предвидуваат дека блогот е демоде. Дали се зачепкале со блог провајдерите, или причините се facebook и сл. глупости?

3 коментари | станала популарна пред 1 година, 5 месеци | проблем? | категорија: Блогови