Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Долу е листата на статии за кои гласал корисникот Irinka, заедно со рсс каналот со статиите за кои гласал.

Франција: Речиси целиот јавен сектор користи софтвер со отворен код

пријавена од razvigor пред 6 месеци. (metamorphosis.org.mk)

Речиси целата администрација (96 отсто) користи софтвер со отворен изворен код, според едно истражување на францускиот пазар на софтвер. Најкористени апликации се системите за управување со бази на податоци и системите за управување со содржини.

0 коментари | станала популарна пред 6 месеци | проблем? | категорија: Вести

Put it On: Глобален онлајн натпревар за креатори на филмови

пријавена од razvigor пред 6 месеци, 3 седмици. (mk.globalvoicesonline.org)

Наградата на филмскиот натпреварот на Put it On е стипендија на Њујоршката филмска академија и парична награда од 5000 долари како прва награда во категориите за најдобар долгометражен, најдобар краток филм и најдобро актерско достигнување. Рок: 26 ноември 2009.

0 коментари | станала популарна пред 6 месеци, 3 седмици | проблем? | категорија: Култура

Електронска продавница на уникатни производи

пријавена од registrator пред 6 месеци, 3 седмици. (www.unikatno.com.mk)

Барате неповторливи работи? Сакате рачно изработени, неповторливи работи, оригинална облека, накит и додатоци ? Дали е тоа што ги барате? Сакате да им направите оригинален подарок на Вашите блиски?

0 коментари | проблем? | категорија: Бизнис

Фејсбук достигна 300 милиони корисници – и почна да заработува

пријавена од razvigor пред 6 месеци, 3 седмици. (www.metamorphosis.org.mk)

По пет години и повеќе од 700 милиони долари инвестиции, Фејсбук сега генерира позитивен готовински тек, благодарение на неговите 300 милиони корисници ширум светот.

0 коментари | станала популарна пред 6 месеци, 3 седмици | проблем? | категорија: Бизнис

Анкета за корисниците на Фејсбук од Македонија

пријавена од razvigor пред 10 месеци, 3 седмици. (www.facebook.com)

Ако го користите Фејсбук и имате 3 минути време, ве молам повелете да одговорите на прашањето: „Што правите со огласите од македонските фирми кои се појавуваат најдесно од страна?“

3 коментари | станала популарна пред 10 месеци, 3 седмици | проблем? | категорија: Бизнис

Автоцензура во македонската блогосфера?

пријавена од razvigor пред 11 месеци. (razvigor.blog.com.mk)

Од повеќе извори имам слушано дека бројот на написи и бројот на посетители на македонските блогови опаѓа, што е чудно ако се земе предвид дека бројот на луѓе со пристап до интернет во Македонија расте...

0 коментари | станала популарна пред 11 месеци | проблем? | категорија: Блогови

Лиценците Криејтив комонс во Република Чешка

пријавена од razvigor пред 11 месеци, 2 седмици. (www.metamorphosis.org.mk)

Локализираната верзија на лиценците Криејтив комонс беше промовирана на 15 април во Чешката Република, која стана педесет и втората јуриздикција на светско ниво којашто понуди локализирани Криејтив комонс лиценци.

0 коментари | станала популарна пред 11 месеци, 2 седмици | проблем? | категорија: Вести

Европски награди за е-власт - 2009

пријавена од razvigor пред 11 месеци, 4 седмици. (www.metamorphosis.org.mk)

Случаите на добри пракси со кои се конкурира за Европските награди за е-власт – 2009, отсега може да се поднесуваат и преку интернет.

0 коментари | проблем? | категорија: Политика

Кејти Пери - Топол и ладен

пријавена од razvigor пред 12 месеци. (razvigor.blog.com.mk)

Кус осврт на симпатичниот видео-спот на Кејти Пери од филмофилска гледна точка.

2 коментари | проблем? | категорија: Култура

Хрвати ќе патуваат во вселената

пријавена од Makfax пред 1 година. (www.makfax.com.mk)

Хрватската туристичката агенција Уликс, која ја застапува американската компанија Вирџин галактик потврди дека има петмина заинтересирани Хрвати за комерцијален лет во вселената.

1 коментар | проблем? | категорија: Сешто

Патики со систем за навигација

пријавена од Makfax пред 1 година. (www.makfax.com.mk)

Системот за навигација одамна стана дел од стандардната опрема во поскапите автомобили, а од сега ќе можат да го користат и пешаците - во продажба се пуштени патики по цена од 120 долари со вграден ГПС.

0 коментари | проблем? | категорија: Забава

Работилница за дигитални приказни „Сите имаме минато“

пријавена од Irinka пред 1 година. (www.metamorphosis.org.mk)

Во втората половина на март, Метаморфозис спроведе работилница за дигитално раскажување приказни, на која учество земаа членови од НВО „Доверба“ и лица зависни од дрога. Видеата на тројцата учесници, со нивна согласност, се достапни онлајн.

0 коментари | станала популарна пред 1 година | проблем? | категорија: Технологија

Јаху казнет во Белгија поради неоткривање лични податоци

пријавена од razvigor пред 1 година. (www.metamorphosis.org.mk)

На 2 март, 2009 г., Јаху беше казнет од белгиски суд поради тоа што одби на Белгиските власти да им предаде лични податоци на лица за кои се води истрага за компјутерски криминал.

0 коментари | проблем? | категорија: Вести

Избори 2009 во тек е анализа на користењето на интернет во кампањите

пријавена од razvigor пред 1 година. (razvigor.blog.com.mk)

Кои од многуте веб-сајтови, блогови и слично на кандидатите за политички функции се „вистински“ (официјални) и под реална контрола на кандидатите? И зошто партиите не ставаат линкови? Клучни прашања во процесот на анализа на користењето на интернет во рамки на предизборната кампања.

0 коментари | станала популарна пред 1 година | проблем? | категорија: Политика

Проекција 'Замисли си!'

пријавена од ignatova пред 1 година, 1 месец. (www.metamorphosis.org.mk)

Во понеделник, 23.02.2009 со почеток во 19:30 часот во Кинотека на Република Македонија ќе се одржи проекцијата 'Замисли си', проект кој им дава слобода на младите луѓе да го искажат својот глас и да ја раскажат својата приказна на начин на кој навистина ќе бидат чуени и разбрани.

0 коментари | станала популарна пред 1 година, 1 месец | проблем? | категорија: Вести