Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Долу е листата на статии за кои гласал корисникот GoodBytes, заедно со рсс каналот со статиите за кои гласал.

alati.org

пријавена од ribaro пред 10 месеци, 1 седмица. (mislam.blogspot.com)

Корисни веб апликации кои се со општа намена, сублимирани во еден сајт кој има намера да се шири.

1 коментар | станала популарна пред 10 месеци, 1 седмица | проблем? | категорија: Технологија

Google го претстави Chrome 2.0

пријавена од goranandreev пред 10 месеци, 2 седмици. (blog.goranandreev.name.mk)

Гигантот Google ја претстави својата нова верзија на својот интернет прелистувач Chrome 2.0.

0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

Ред Хет ја тужи Швајцарија поради монополската зделка со Мајкрософт

пријавена од razvigor пред 10 месеци, 2 седмици. (www.metamorphosis.org.mk)

Ред Хет, заедно со 17 други дистрибутери на Линукс протестираше против договорот што Швајцарската влада го склучи со Мајкрософт без да распише тендер за јавна набавка.

1 коментар | станала популарна пред 10 месеци, 2 седмици | проблем? | категорија: Вести

Онлајн дебатирање (дискутирање) и негово менаџирање - локални искуства

пријавена од bobir пред 10 месеци, 2 седмици. (komunikacii.net)

Локаланта традиција вели дека се треба да се најави во последен момент. Не бевме далеку од ова, но ете изгледа сепак ќе успееме да изорганираме уште еден од серијата настани именувани како F2F (face 2 face). За што станува збор?

0 коментари | станала популарна пред 10 месеци, 2 седмици | проблем? | категорија: Вести

Земјотреси

пријавена од kotle пред 10 месеци, 2 седмици. (zemjotresi.appspot.com)

Скорешните 300+ земјотреси кои што се случуваа во југоисточна Македонија ми дадоа идеа да изработам веб апликација која што ќе ги листа земјотресите на територија на Македонија. Така и беше. :)

0 коментари | станала популарна пред 10 месеци, 2 седмици | проблем? | категорија: Технологија

Обама и О’Бранко!

пријавена од strajkoski пред 10 месеци, 2 седмици. (novamakedonija.com.mk)

Со какво чувство ќе се разбуди македонскиот граѓанин ако денеска, на пример, завршат парламентарни избори и Бранко Црвенковски пак стане премиер на Република Македонија.

1 коментар | проблем? | категорија: Политика

Недостаток на стручни кирилични содржини како валидна референца

пријавена од Arwena пред 10 месеци, 3 седмици. (arheo.com.mk)

Нешто како пост-скриптум од изминатата конференција “За употребата на кирилицата на Интернет” која се одржа во Градската библиотека „Браќа Миладиновци” каде бевме поканети неколку блогери.

2 коментари | проблем? | категорија: Блогови

Уште еден Чак Норис пост

пријавена од глиша пред 10 месеци, 3 седмици. (sead93.crnaovca.mk)

Чак Норис иде со маичка со слика на Бранко на митинг на ВМРО и стои во прв ред.

5 коментари | станала популарна пред 10 месеци, 3 седмици | проблем? | категорија: Забава

Странци изведуваат македонски песни

пријавена од Acid пред 10 месеци, 3 седмици. (kajgana.com)

Збирка на десеттина феноменални изведби на македонски песни препеани од странци, кои ја исполнуваат душата на секој Македонец. Кој вели дека само ние пееме странско? :)

1 коментар | проблем? | категорија: Култура

Студентски протести

пријавена од kuzevski пред 10 месеци, 3 седмици. (www.demotix.com)

Фотосторија од денешните студентски протести за укинување на партиципацијата на факултети и за животниот стандард на студентите.

0 коментари | станала популарна пред 10 месеци, 3 седмици | проблем? | категорија: Политика

Анкета за корисниците на Фејсбук од Македонија

пријавена од razvigor пред 10 месеци, 3 седмици. (www.facebook.com)

Ако го користите Фејсбук и имате 3 минути време, ве молам повелете да одговорите на прашањето: „Што правите со огласите од македонските фирми кои се појавуваат најдесно од страна?“

3 коментари | станала популарна пред 10 месеци, 3 седмици | проблем? | категорија: Бизнис

Македонските куглари урнаа светски рекорд

пријавена од JetLiChan пред 10 месеци, 3 седмици. (www.a1.com.mk)

Машката кугларска репрезентација на Македонија стартуваше со победа на СП во куглање кое се одржува во Детенхајм во Германија. Она што е уште поважно е што нашиот репрезентативец Борис Бенедик успеа да го собори светскиот рекорд со соборени 698 кегли.

0 коментари | станала популарна пред 10 месеци, 3 седмици | проблем? | категорија: Спорт

Забранет акцесорис

пријавена од simonovski пред 10 месеци, 3 седмици. (www.men.mk)

Некако не ви оди со девојките?! Или можеби нешто не им се допаѓа кај вас? Оваа статија е измислена за вас!

1 коментар | проблем? | категорија: Сешто

Damn Small Linux на USB

пријавена од MetalGear пред 10 месеци, 3 седмици. (www.debagiraj.com)

Damn Small Linux или DSL е оперативен систем за компјутерите со х86 платформа. Овој ОС е бесплатен и е под GNU GPL лиценца. Направен за да работи на послабите машини како 486 послабите пентиум процесори. DSL e "Live CD"со големина од само 50мб,

0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

Како се хакира? [xkcd]

пријавена од zlochko пред 10 месеци, 3 седмици. (xkcd.com)

Бубаторска имагинација или реалност? :)

0 коментари | проблем? | категорија: Забава