Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Долу е листата на статии за кои гласал корисникот GoodBytes, заедно со рсс каналот со статиите за кои гласал.

Франција: Речиси целиот јавен сектор користи софтвер со отворен код

пријавена од razvigor пред 6 месеци. (metamorphosis.org.mk)

Речиси целата администрација (96 отсто) користи софтвер со отворен изворен код, според едно истражување на францускиот пазар на софтвер. Најкористени апликации се системите за управување со бази на податоци и системите за управување со содржини.

0 коментари | станала популарна пред 6 месеци | проблем? | категорија: Вести

Енциклопедијата е само повод, причините се многу подлабоки

пријавена од strajkoski пред 6 месеци, 1 седмица. (novamakedonija.com.mk)

Апсурдно е да се бара оградување од научно дело (замислете: од претседателот и премиерот на државата!). Тоа е чисто мешање на политиката во науката.

1 коментар | проблем? | категорија: Политика

Енциклопедијата на МАНУ е плагијат на Википедија?!

пријавена од ivica пред 6 месеци, 1 седмица. (razvigormk.blogspot.com)

За прекршувањето на лиценцата Википедија може да ја тужи МАНУ. Ако не знаете англиски, може да ви се најде локализираната верзија на претходната верзија на лиценцата, односно договорот за неекслузивно пренесување на авторските права: Наведи извор-Сподели под исти услови верзија 2.5 Македонија.

1 коментар | станала популарна пред 6 месеци, 1 седмица | проблем? | категорија: Сешто

И странци тврдеа дека ОНА е обучувана од Американци и од Британци

пријавена од strajkoski пред 6 месеци, 1 седмица. (novamakedonija.com.mk)

Не се „Википедија“ и македонските весници единствените што тврдат дека во конфликтот во 2001 година во Македонија и на Косово директно биле замешани и странски државјани, Американци, Британци, Германци, Хрвати на страната на УЧК и на ОНА како обучувачи и даватели на разни други услуги.

0 коментари | проблем? | категорија: Политика

Продавачите како една од најдискриминираните категории на работници.

пријавена од nadezna пред 6 месеци, 2 седмици. (lepangelina.blog.com.mk)

Лепаангелина сосема јасно и без филозофии ја отсликува состојбата на денешните продавачи, заборавени од правната држава и оставени на милоста на работодавачите. Посебно осврнете се на вториот дел од посот-ПРОДАВАЧИТЕ ДЕНЕС:

0 коментари | проблем? | категорија: Блогови

Слобода или ЕУ?

пријавена од strajkoski пред 6 месеци, 2 седмици. (novamakedonija.com.mk)

Албанците се веќе досадни и заморни со нивните хистерични скокања за најнормални нешта, за нешта за кои истиот кон нив наклонет Брисел, кога би се обиделе вака да му ја поткопуваат државата, без размислување инстантно би ги натрупал во затвор.

0 коментари | проблем? | категорија: Политика

eMarketing

пријавена од sbiljarska пред 6 месеци, 2 седмици. (emarketing.komunikacii.net)

Дознајте како да ја искористите моќта на Интернет марекетинг техниките без да потрошите повеќе одколку што што сакате. Наоружајте се со упорност, трпеливост и време и бидете спремни со напорна работа да ја зголемите видливоста на својот бизнис. И секако навраќајте на www.emarketing.komunikacii.net

0 коментари | проблем? | категорија: Блогови

Грција не е виновна што не сме во НАТО

пријавена од strajkoski пред 6 месеци, 3 седмици. (novamakedonija.com.mk)

Во програмата на СДСМ не може да се најде ниту еден ред за тоа која е позицијата на партијата во однос на името и спорот со Грција и како социјалдемократите ќе го решат проблемот. Но, затоа, повеќе пати мошне суптилно се сугерира дека ние и не сме толку голема жртва во овој спор.

1 коментар | проблем? | категорија: Политика

Учебници за основно во PDF формат

пријавена од gocem пред 6 месеци, 3 седмици. (mislam.blogspot.com)

Владата на својот сајт објави учебници за основно, во PDF формат. Panta Rei ја нуди прочистената колекција за преземање преку торент. Има и објаснување зошто...

1 коментар | станала популарна пред 6 месеци, 2 седмици | проблем? | категорија: Вести

Најчест облик на дискриминацијата е онаа по партиска основа

пријавена од bobir пред 7 месеци. (www.mcms.org.mk)

МЦМС го спроведе истражувањето наречено Барометар за еднакви можности. Дури 60% од граѓаните на РМ сметаат дека дискриминацијата по основа на партиска припадност е почеста сега, отколку пред пет години.

0 коментари | станала популарна пред 7 месеци | проблем? | категорија: Вести

Многу точно..!

пријавена од tom пред 7 месеци. (mislam.blogspot.com)

Политички маркетинг, популизам или едноставно лошо планирање..??

0 коментари | станала популарна пред 6 месеци, 4 седмици | проблем? | категорија: Политика

Национализмот живее во грчките учебници по историја

пријавена од strajkoski пред 7 месеци, 1 седмица. (novamakedonija.com.mk)

Грчките ученици учат дека Македонија е традиционална грчка земја, Гоце Делчев и Јане Сандански - бугарски херои, а Лерин, Костур, Серес и Кукуш - градови што ги ослободила грчката војска.

0 коментари | проблем? | категорија: Политика

Осигурај и пали

пријавена од GoodBytes пред 7 месеци, 1 седмица. (www.vecer.com.mk)

На 25 јануари 2001 година, во Кјуби била извадена осигурителна полиса на 24 милиони денари на шест месеци. Следниот ден во фабриката избувнува пожар кој зафатил три погони. Чуварот е тепан од полиција за да признае дека спиел кога избувнал пожарот. По три месеци, загинува во чудни околности.

1 коментар | станала популарна пред 7 месеци | проблем? | категорија: Политика

Google Translate: конечно и на македонски!

пријавена од tom пред 7 месеци, 2 седмици. (translate.google.com)

Ете, после неколку месеци тестирање (меѓу другото, и на picasa приметив дека имаа обиди :)), Гугл ја објави алатката за преведување и на македонски! Ај честито :)

1 коментар | станала популарна пред 7 месеци, 2 седмици | проблем? | категорија: Технологија

Батерија за домашни потреби? :)

пријавена од tom пред 7 месеци, 2 седмици. (mislam.blogspot.com)

Нов начин на чување и складирање на енергија. Ќе дозволат ли само големите енерго-играчи да заживее??

0 коментари | станала популарна пред 7 месеци, 2 седмици | проблем? | категорија: Технологија