Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Долу е листата на статии за кои гласал корисникот Fester, заедно со рсс каналот со статиите за кои гласал.

Пирати во Европскиот парламент

пријавена од Lavot пред 10 месеци. (www.taratur.com)

Во Европскиот парламент ќе седне и најмалку еден ’пират’ од Шведска. Пиратската партија, која се залага за слободно симнување филмови, музика и сл од интернет освои над 200.000 гласови!

0 коментари | станала популарна пред 10 месеци | проблем? | категорија: Политика

The Sex Education Show

пријавена од ribaro пред 10 месеци. (pablisher.nicer2.com)

Итересна британска документарна серија во продукција на ТВ каналот „Channel 4“, наменета првенствено за тинејџери + торент.

0 коментари | станала популарна пред 10 месеци | проблем? | категорија: Забава

Фејсбук национализам

пријавена од gemidjy пред 10 месеци. (okno.mk)

Начинот на кој технологијата ги менува комуникациските полиња во основа е редефинирање на нивните граници (или дури и нивно бришење). Комуникацијата денес е детериторијализирана, во смисла на тоа што физичкиот простор не е битен (па дури да се во прашање различни континенти).

11 коментари | станала популарна пред 10 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Нешто за Абортусот

пријавена од nasty69 пред 10 месеци. (nasty-talk.blog.com.mk)

Ако мислите дека фетусот е позначаен од жената, побарајте од него да ви ги исчисти трагите од гомца на вашите гаќи – Џорџ Карлин...

5 коментари | проблем? | категорија: Блогови

Педеро браковска контроверзија

пријавена од nasty69 пред 10 месеци. (nasty-talk.blog.com.mk)

Ме интересира кои се легалните оправдувања против озаконувањето на геј кохабитацијата и нејзиното одобрување во сферата на граѓанската привилегија, како формализирана врска (брак)...

0 коментари | проблем? | категорија: Блогови

Паметен Street View за Google Maps

пријавена од gemidjy пред 10 месеци. (mislam.blogspot.com)

Уште еден чекор на Google кој покажува зошто се во моментов толку напред од конкуренцијата (Yahoo и Microsoft, првенствено).

0 коментари | станала популарна пред 10 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Топ 10 гиковски ТВ серии

пријавена од Damjaan пред 10 месеци. (it.com.mk)

Во продолжение следи листата на топ 10 гиковски ТВ серии според IT.com.mk...

5 коментари | станала популарна пред 10 месеци | проблем? | категорија: Технологија

Грешат и Македонија и Грција

пријавена од gdamjan пред 10 месеци. (www.bbc.co.uk)

„Антиквизација - тоа е грешка. Ама тоа од научна гледна точка. На крајот на краиштата не е релавантно, јас дури би рекол дека Букефал е тројански коњ за Макеоднија - тоа е грчка игра", вели Фридман. Тој смета дека товарот сепак го има посилната Грција како членка на НАТО и на ЕУ.

4 коментари | станала популарна пред 10 месеци | проблем? | категорија: Политика

Во конзерва, како сардинки

пријавена од новица пред 10 месеци, 3 седмици. (theact1v8.org)

Традицијата е она што е останато од минатото во сегашноста. Во нејзе се содржи општественото знаење, или искуство кое се насобрало за време на една генерација. Традицијата е витален дел од културата на едно општество, но не е непроменлив дел.

0 коментари | проблем? | категорија: Култура

Југословенското минато и потребата од итно помирување

пријавена од woona пред 11 месеци. (www.okno.mk)

на 2 милиона луѓе, секој во потесното или поширокото свое семејство и опкружување, ќе најде минимум еден кодош и минимум еден кодошен - до таму се протега темната страна на комунизмот – да не дозволиме таа помрачина да нè изеде и нас

0 коментари | проблем? | категорија: Вести

Размер на споменикот на Александар на плоштад

пријавена од глиша пред 11 месеци. (www.build.com.mk)

Колку ќе биде голем споменикот на Александар на плоштад.

10 коментари | станала популарна пред 11 месеци | проблем? | категорија: Култура

In your face!

пријавена од zlochko пред 11 месеци, 2 седмици. (www.a1.com.mk)

Берлин на референдум го отфрли барањето за еднаков третман на веронауката и наставниот предмет етика во училиштата во германската престолнина. Насловот на веста гласи: Референдум во Берлин – Етика може, веронаука не

14 коментари | станала популарна пред 11 месеци, 2 седмици | проблем? | категорија: Вести

Ќе бара ли МПЦ промена на уставот?

пријавена од игор пред 11 месеци, 3 седмици. (www.a1.com.mk)

Јас барам промена на уставот, да се избришат сите верски заедници и да им се забрани пристап до институции финансирани од буџетот, доста трујат!!!

3 коментари | станала популарна пред 11 месеци, 2 седмици | проблем? | категорија: Политика

Ем верници, ем комедијанти

пријавена од jofe пред 11 месеци, 3 седмици. (mojon.blog.com.mk)

Еве, празникот помина, некои си ги искористија трите неработни дена за одмор, некои си славеа во духот на христијанството, некои си славеа по кафани, некои продолжија да ги навредуваат сите кои мислат различно но тоа е она по што се разликуваме едни од други,нели.

0 коментари | станала популарна пред 11 месеци, 3 седмици | проблем? | категорија: Блогови

Содржината како непријател

пријавена од gocem пред 11 месеци, 3 седмици. (utrinski.com.mk)

Груевски ја билда лажната православно-античка слика на Македонија и им се заканува на сите што не го споделуваат вмровското лудило. Омразата спрема Грција е единствената работа што во моментов ги обединува сите граѓани на Република Македонија...

2 коментари | станала популарна пред 11 месеци, 3 седмици | проблем? | категорија: Политика