Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Зошто Македонците не се „Словени“?

пријавена од Darvel пред 1 година, 9 месеци. (anti-istorija.blog.com.mk)

Првиот претседател на независна Македонија, Киро Глигоров на 15 март 1992 за „Торонто Стар“ изјавил: „Ние сме Македонци, но ние сме Словени-Македонци. Тоа сме ние! Ние не сме поврзани со Гркот Александар и неговата Македонија. Античките Македонци повеќе не постојат, тие исчезнале одамна...

станала популарна пред 1 година, 9 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Блогови

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +1 глас

  Патриот: поважни му се луѓето што живееле пред 2000 години, од оние што живеат во денешницата. Па макар и тие да се давеле во кофа со вода.

 • +1 глас

  а „патриот“ е изведена форма од „патриа“, и добар превод на македонски е родољуб (не, не е хрватски овој превод, зошто „патриа„ на македонски може да се преведе и како родина, краина, своина итн).
  Значи, родољубот е човек кој ги сака своите луѓе (би било фино да ги сака и непријателите).

 • +1 глас

  Patria, грчки за татковина.

  ај сеа прајте се патриоти.

 • -1 глас

  И идиот е грчки збор.

 • +1 глас

  patria е латински збор n00b-у ;-)

 • +2 гласови

  Одлична дефиниција, mitko!

 • -1 глас

  латински: patria
  македонски: татковина
  англиски: homeland
  бугарски: отечество
  руски: отечество
  српски: отаџбина
  хрватски: domovina
  чешки: otčina
  словенечки: domovina

 • -1 глас

  Види овака сега ќе ви нацртам. Јас и верувам 1 милион други тука ако не и повеќе не се чувствуваат за наследници на античките македонци. Јас сум баш комотен и горд што сум словен, тоа си има свои карактеристики, предности.

  Е сега не ви го ништам на вас правото да си се занесувате. На крај краеви може и јапонец да се прогласи човек. Еве еден предлог, но сериозен - да се поделиме на антички и словенски македонци и да не замарате повеќе. Може?

 • +2 гласови

  неможе! античките македонци ќе сакаат ексклузивност на именката македонија и придавките и прилозите, па словенските „македонци“ ќе мораат да најдат друга именка и придавки и прилози.

  мојот предлог

  1. антички македонци
  2. пегнамасеглугркос
  (п)(е)тничка (г)рупа (на)речена (ма)кедонци (а) (се)га (глу)пава (гр)упа (ко)муњари (с)ловени.

 • -2 гласови

  И во Америка има црнци кои се во заблуда дека ако се облекуваат, зборуваат и се однесуваат како белци дека ќе ги прифатат како еднакви. Ама тоа нема никогаш да се случи.

  Ние сме Македонци, а идиотите кои се уште се немаат опоравено од 45 годишното „Словенско“ перење мозок треба да побараат стручна помош.

 • +2 гласови

  Знаеш што не ми е јасно. Знам за овие теории, првпат додуше го читам ова со генетиката - ќе го пратам на ривју кај генетичари.

  Но, ако постои „Словенска“ варијанта на историјата која е фалсификат, како се разбирам полесно со сите словени наместо со сите медитерански народи?

 • +4 гласови

  Види кој зборува за перење на мозоци:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Slavic_peop...
  http://en.wikipedia.org/wiki/Macedonians...

  Предлог, под итно да се направи макета од Википедија за да се стави во музејот на жртвите од комунизмот, како една од најсуровите алатки против античката вистина и седум-милениумската писменост на ариевскиот македонски народ.

 • +2 гласови

  Што му пишува на гробот на Цар Самуил... „тука лежи кралот на...“???

 • +2 гласови

  Јас сум факинг Џедај!
  А „античките“ факинг Македонци на крајот на секоја „сериозна дебата“ те прогласуваат за предавник и комуњар.
  Ух, да, ќе заборавев - Македонија од овде до Јапонија! За Солун и Халкидики ич муабет да не правиме.

 • -2 гласови

  Се покажа твојата висока интелектуална спрема. Браво мајсторе. Ај пиши му писменце на Трендо :)))

 • -1 глас

  Баш референтен извор. goizvadiod*****.com

 • +1 глас

  За википедија - ако ти држи едитирај ја и ти и пиши дека сме од александар, да видиме што ќе ти се случи - и тоа од американци.

  За референци - оди на двата текста најдолу ќе видиш 50-100 референци од научни списанија, текстови итн.

 • -2 гласови

  И ти очигледно размислуваш како тие од Википедија, ако не ти одговара не е доверлив изборот.

 • +1 глас

  Што сторе море референтност на сајтов. ПРиватен сајт на некој си Сларко Манговски кој цел живот нема дојдено во МК (комотно му е во Форт Лодердејл, Флорида) го споредуваш со Википедија....

  Не дека Википедија е научна референца ама дај те молам малку приберете се, очигледно не само прашок туку и Ленор примениле на вашите мозочиња. Само пази од многу перење се смалуваат.

 • +5 гласови

  Национал шовинистичка парада. Комуњар, паразит... што е следно?

 • +4 гласови

  еј сум го пропуштил и ова: бугарофил...

  Супер колекциичка.

  Недостасуваат уште:

  гркофил, предавник, шиптар, педер, шпион, србофил, секташ, дрогаш, апаш, лудак, продадена душа, јуда.

  Јас со моите браќа албанци, роми, бугари, срби и грци ќе си живеам и ќе си се почитувам. А вашата шовинистичка етничка група можете да си ја споите во федерација со српските радикали, со косовските пара-армии и разулавените грчки шовинисти, па да ми си се преселите на еден грчки остров и да си берете маслинки.

 • +5 гласови

  Чеда Божји, лето е
  Надвор се шетаат прекрасни девојки
  Прво избори, па фудбал
  Сеа пак, историја

 • -2 гласови

  Јас дадов аргумент зашто Википедија не треба да се користи како извор за сериозна дебата а ти ја искористи оваа типична финта што и трето-оделенци ја сметаат за детска. „www.goizvadiod*****.com“

  Ако сакаш, и на Википедија пижуваше дека Македонците имаат само 14.5% Словенски гени во себе, најмалку од сите „Словенски“ народи. Како споредба Чесите и тие нагоре имаат по над 60%. Според тебе што се останатите 85.5%?

 • +1 глас

  Вистината на Википедија. Фала друже.

 • -2 гласови

  Во целава смешна ситуација дека се враќаме назад или дека имаме проблеми со идентитетот не е точно. Преземаме патриотски мерки затоа што сме нападнати на таков "застарен" и "антички" начин од самата грчка педерска политика. Значи за секоја акција има реакција. Ако нас не ни кажуваат: вие нема да се викате така/вака тогаш немаме потреба да се браниме. Изјавите од типот јас сум Словен-Македонец е еднакво на јас сум курва и живеам супер-есктра има пари, коли, СЕКС, ама курвата има професија "курва". Ние едноставно сме македонци сакал тоа некој или не. Било кој од вас ако му кажат дека е од Прилеп, а уствари е од Битола, тешко дека ќе му биде сеедно и нема да изреагира: на мајмун ти личам?! Додека пак прилепчаните се горди мајмуни.

 • +3 гласови

  јас колку читам, jpetrov не напишал „славомакедонец“ туку дека смета дека Македонците се со словенско потекло, или барем _само_ тој е Македонец со словенско потекло.

 • -1 глас

  Така е друже, Славо-Македонци се оние кои мислат дека ако не го бараме она што е наше никој нема да не чепка. Ама се лажат.

 • +1 глас

  Викни го бато да те брани :)

  ОК, јас немам што да додадам на дебатата, се докажа дека драматична е разликата и дека можам полесно со албанци и бугари да разговарам отколку со вас, па и нема поента повеќе муабетов.

  Всушност јас воопшто не верувам во концептот нација држава и етничките заедници се битни од аспект на култура историја, но дефинитивно не се основа за креирање на иднината. Сите сме ние луѓе. И додека Бугарите и Хрватите се занимаваат со паметни работи ние во 2008 сме позатуцени од 1903. Тоа е Македонија во моментов... чиста идиократија.

 • +2 гласови

  ова се се флоскули кои мора да ги оправдаш

 • +2 гласови

  Тоа се флоскули на секој национализам вклучително и на грчкиот, српскиот и бугарскиот национализам кои со тие флоскули сакаат да го прикажат непостоењето на македонската етничка група.

  Интересно, и иронично, е како секој национализам ги потврдува флоскулите и на „антагонистичките“ национализми.

 • +1 глас

  Јас сум македонец, од овие модерниве сеа што живеат у Македонија, ај сите вие антички македонци и словени мрш да не ве глеам.

 • +3 гласови

  Македонец со мало „м“? 7000 илјади години писменост :)

 • +1 глас

  Како спој на јаките перачки машини од поранешна југосерија и нашата инаетчиска особина некои стари луѓе а за жал и сеуште некои нивни деца сеуште неможат да се одкажат од смешната приказна за нашето целосно словенско потекло. Жалосмешно.

 • -2 гласови

  Ако е така, зошто не се променети учебниците по историја? Зарем „југосерија“ и „комуњарите-бугарофилите“ владеат со Министерството за образование и Заводот за развој на образованието?

  Бедни души. Еден ден ќе учат за заблудите со кои сме се соочиле - денес живееме во нашиот сопствен црн век.

  Се сложувам со Арангел, не е ни битно дали сме словени или антички македонци, битно е да се обидеме да живееме подобро и да видиме аир од животот, особено ова важи за нашите деца.

  Но ме интересира, еве иде најреномираната институција или Human Genome Project претставник и изјавува луѓе па вие докажано сте директни наследници на Александар (иако малку црнички и со доста турски црти ;). И „доказот“ со Розета е точен. За се сте во право - вие и само вие сте оние вистинските античките македонци. Под Гевгелија и над Куманово нема жив наследник, сите други се татари, сељаци и цигани.

 • +1 глас

  Во врска со учебниците по историја. Ќе се сменат. Се во свое време. Биди ми ти жив и здрав па ќе видиш.

  Еден ден да, ќе се учи за заблудите со кој СТЕ се соочиле.

  Една од основите за да се живее подобро е да знаеш кој си, да се бориш за тоа, и тоа да ти биде мотив и причина за да успееш. И тоа е најдобриот начин да придонесеме за доброто на сегашните млади и идни поколенија(ова го кажувам бидејки и јас спаѓам во тие. Имам 21 година)

 • +3 гласови

  Фала за советот. Јас сум геј и комуњар и ќе се борам за тоа што сум.

 • +2 гласови

  Дали по ова признание, да не речам откровение, вие ќе се чувствувате подобро. Дали ќе бидете ПОДОБРИ ЛУЃЕ? Дали ќе знаете повеќе? Дали Македонија ќе биде побогата? Дали секој автоматски ќе добие докторска титула. Дали АРМ ќе почне да ја освојува средна Азија??? Што побогу ќе се случи по признанието. И зошто ви треба тоа признание.

  Да не е за да си ги оправдате вашите/нашите мизерни животи, затупени и економски уназадени? Дали еден сериозен самореализиран и интелигентен човек може воопшто да се поврзува психолошки со етничкото потекло и од него да црпи лажна енергија?

  Дали вие сте подобри луѓе само заради тоа што сте антички Македонци, а не словени, „татари“, „гејлада граѓани“, „комуњари“ (да употребам зборови од вашиот високо-интелектуален Ленор речник)?

 • -1 глас

  Да. Доколку се случи тоа ќе се чуствуваме подобро од проста причина што ќе се исправи една голема неправда. Колку некој ќе биде добар и колку ќе знае ќе зависи од самиот себе од семејството од околината и од образовната политика која ја води една држава. Да. Македонија ќе биде духовно побогата. А за да ја збогатиме и парично треба сите да поместиме бар по едно каменче а нели пак повеќе. Не нема да добиеме докторска титула(дури е смешно што ти одговрам на некои смешни прашања ама ајде нека е). За АРМ ќе видиме(веројатно наредното Македонско освојување ќе биде по културен пат). По признавањето ќе се зајакне самодовербата на Македонците.

 • -1 глас

  Не, не. Ни треба само за да се исправи неправдата и полека полека светот да ја дознае вистината. Нема да црпи лажна енергија. Ако не си знаел само да ти кажам. За разлика од другите терористички револуционери, Македонските револуционери биле интелектуалци и колку повеќе се образувале толку повеќе се жртвувале за Македонија(колку да те потсетам тогаш не убедувале дека сме се само не Македонци така да тука паѓаат во вода сите тврдења дека им бил перен мозок да се жртвуваат за Македонија)

  Не! Но можеме да бидеме подобри доколку таквите како тебе не го прокопуваат Македонското ткиво.

  Со почит

  Лавот се буди!

  Само сонцето е постаро од Македонија!

 • -1 глас

  Следна сцена, сум го поткопувал „ткивото“. Страшно е колку омраза криете во себе.

  Затоа убаво реков... бидете си антички, на следниот попис да воведеме таква графа па да видиме на што сме... Оти овака повеќе не се живее.

 • -1 глас

  Некој крие омраза. Ајде нема да судиме ни јас ни ти. Да оставиме времето да пресуди. За графа не доаѓа предвид. Народот уште е во заблуда од југословенското перење. Ќе треба допрва да се дообразува. Или ако не овој сега тогаш наредните поколениа. Поздрав

 • +1 глас

  > За графа не доаѓа предвид. Народот уште е во заблуда...

  дали со ова сакаш да го негираш на правото на само-определба??

 • +1 глас

  недоветни сме, па ќе не перат и како пластелин ќе не преправат во антички. плави со остри црти. Спарта ќе падне на колена.

 • -2 гласови

  Драги мои газлиња комуњарски, еве за што ви збориме цело време:

  „Ако не попуштите, треба да бидете свесни за нашата и за вашата позиција и да знаете дека ќе ве блокираме секаде, и во ЕУ и во НАТО. Секаде! А не би исклучил ниту дека ќе имате и друг тип проблеми со нас!“Тоа Василакис со заканувачки тон им го рекол на македонските претставници во Њујорк, а на нивното прашање дали ова треба да го сметаат за закана, тој кусо и арогантно одговорил „Да“.

  деновиве мировниците од Македонија што се дел од мисијата „Алтеа“ во Босна и Херцеговина добиле наредба да ја отстранат државната ознака „МКД“ од сите места каде што ја користат.

 • +2 гласови

  Користење на „надворешниот непријател“ како изговор за „национално единство“ е добро документиран метод на тоталитарните режими.

  Грчкиот национализам не треба да биде изговор за негирање на слободното изразување на идентитетите, барање докази пред да се менува историјата и сл.

 • -2 гласови

  Причина за острата реакција, како што дознаваме, не било само отстранувањето на ознаката, која стои и на македонските хеликоптери што се дел од мисијата, туку и инцидентот што се случил во просториите на „Алтеа“ во БиХ, кога на фотографиите со загинатите македонски војници од мисијата бил пречкртан натписот „македонски војници“ и наместо него било напишано „албански војници“.

 • -2 гласови

  Е сега... вие комотно идете и сончајте си ги тоа газовите на Халкидики.

 • -1 глас

  Што има ова врска со фактот дека македонците, помеѓу другото имаат/немаат словенско потекло? Или лупај без веза...

  Јас еве последен пат на одмор во Грција сум бил 86-та. Службено еднаш во Солун и еднаш во Атина пред 4-5 години. И тоа. Не ни планирам да одам - за исти пари човек со авион може било каде да оди на одмор. Но од друга страна гледам 2000 возила за еден ден поминале така да македонците не го почитуваат тој принцип за кој се залагаш.

 • -2 гласови

  Ги лупам комуњариве по дебелите газови, да се свестат.. оти до сега по глава ги лупавме, не се свестија.

 • -1 глас

  Има врска, како нема. Од инает се праат работите :) Одговор на грчката ирационалност со наша.

 • +1 глас

  Многу е жално толку недоквакан пост да го држи рекордот на коментари на кајмакот.

 • +1 глас

  Сеуште не рибарче, за Тибет имаше 68 :)))

 • +3 гласови

  Големиот заговор продолжува и на македонската википедија:

  http://mk.wikipedia.org/wiki/Слове