Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Букарски: Одбивам да блогирам додека владее фашизам на блогерај!

пријавена од bukarski пред 1 година, 6 месеци. (bukarski.blog.com.mk)

Затоа што позлобнa и порасипанa заедница со сите најдолни карактеристики на нашиот племенски менталитет никогаш не се формирала на интернет. Тоа е како да им дадеш нуклеарно оружје на неандреталци неспособни за меѓусебна комуникација, ќе го уништат сопствениот свет.

станала популарна пред 1 година, 6 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Блогови

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +2 гласови

  Не сум сигурен дека фашизоидите едноставно „се договараат преку месенџер“.
  Напротив - се работи за организиран и оркестриран напад на еден од последните бастиони на слободна мисла од страна на национал-социјалистичките политички сили.
  Прво на удар беше анти-корупцискиот фронт, па потоа невладините организации, на ред дојдоа и блогерите ... Бидете уверени дека нема „случајни работи“ во македонската политика.

 • +1 глас

  For the arguments sake: Истото вакво делување може да се воочи и во спротивниот блок. Не постои решеие, не постои закон, не постои апсолутно ништо што тие можат да го изласаат/донесат/направат, а овие другиве да не се потрудат да го искашкаат, орцрнат, покријат со лајненици.
  Да, се согласувам со тебе. Нема ништо случајно во политиката. Не само во Македонија. Било каде.

 • -5 гласови

  НГО треба да се забранат со закон. Паропералници!

 • +1 глас

  Очигледно е дека се работи за нарачки од некои центри. Бидејќи немам конкретни докази само претпоставувам...

 • +2 гласови

  класика, ако не можеш да го контролираш искомпромитирај го. Но така и заслужува блог.ком.мк.

 • +1 глас

  Не играј на нивната песна. Тие тоа сакаат.

 • +1 глас

  додадок1: или отвори си независен блог

 • +1 глас

  Ха, Букаро прво беше на Багра, доби и посебно катче, ама тогаш он беше у улогата на трол и спамер.

  После спука работа со Трендо, па отиде на блогспот. Виде таму никој не му коментра, па направи враќање на блог.цом.мк

  Сеа фашистите се криви зашто Букаро не добија признание за неговиот не толку брилијантен писателски опус.

  Пробав сличен коментар да му оставам на блогот, одма ми го избриша.

  Троловите си се тролови, и се знае како треба со нив. Исти кур дали биле фашизоидни тролови или комунисти.

 • -1 глас

  не сери под моето свето име!

 • +1 глас

  gocenik, врз основа на што ти се тврдењата погоре??
  букарски бил прво на багра и имал посебно катче и имал улога на трол и спамер? жифти се?
  Ова го велиш со цела совест? Знаејќи евентуално дека во 6год на багра постоење темите и се се што се објавуваше , беше објавувано од неколкуте администратори кои тоа што букаро испраќал како РАСКАЗ го ОБЈАВУВАЛЕ и го ценеле негиовиот труд. (иако 1-2 админи и не биле големи фанови на тој тип раскази што е сосема нормално не може сите да сакаме исти работи)

  Муабетот дека таму на блогспот никој не му доаѓал, а во тој период истиов извадил и книга раскази и колумни во Време, е крајно фушерски , малициозен и чисто блуење. (со тоа што таму имаше километарски долги коментари) И ти потоа сакаш да НЕ ТИ брише некој коментар?

 • +2 гласови

  blog.com.mk не е ништо друго освен една голема конференција од месинџерот на Трендо. А дека блогспот не е читан, грешка! ;)

 • +1 глас

  Најочајно е што ако си веќе хејтер и обичен трол барем научи го штивото асолно и еве.. створи нешто ти самиот.
  букарски има напишано и објавено накај 25раскази на багра каде уште требал да се соочи со строга критика(покрај комплиментите).
  Ти еве , што имаш направено?
  кој е твојот труд освен ако не е од доменот на тролаш и хејтер ?

  и како за крај gocenik такозвано трње ?? :)

 • +1 глас

  roxy, за моите дела ќе оставам да збори историјата :)

  Букаро е само самобендинсан, не се соочува со проблемот ко маж, него цвика и сеа ќе се отаже од блогерајот само зашто фашистите ја упропастуваат дискусијата? Grow up букаро.

 • +4 гласови

  Нешто чудно се случува тука. Јас не следам блогови (сем оние кои тука ќе ги видам како линкови) и сето ова ми е многу страно.
  Поларизацијата е очигледна. Некој прв удрил со левицата, или можеби со левицата, па другиот после не го свртел образот и му вратил. Ама веќе не е ни битно...
  Предлог до блогерите. А да ги исклучите коментарите на вашите блогови? Така нема да ви какаат по нив и ако веќе навистина сакаат да ве оцрнат ќе треба на нивниот блог да напишат текст. Па потоа ќе се преброите... чив текст е повеќе прочитан. ;)
  Ако имате помалку гласа од тие што ги нарекувате фашисти и сакате да им ги кршите муцките, тогаш откажете се од пишување - не сте доволно добри.

 • +1 глас

  исклучувањето на коментарите на блоговите е удар врз демократскиот аспект на блогот како медиум. Но тоа што им се дава право на сите да праќаат коментари не значи дека блогерот нема право да се гади од мнозинството коментатори кои во случајот, според Букаро, се отсликале како фашисти. Инаку и јас се слагам со тоа тврдење.

 • -1 глас

  Некој те минусирал. +1
  Се согласувам дека се појавија многу гнасни луѓе со гнасни и примитивни коментари... ама пак од друга страна да кажам дека се фашисти... не знам - повеќе ми делува дека се кучиња од ланец пуштени. Што се однесува до иклучување или не... удар или не... сакаш да се онадиш, а нејќеш да ти го онадат. Ако ти смета, стај појас на невиност - исклучи ги коментарите. :)

 • -1 глас

  65 коментари засега. Не е лошо, не е лошо, јас сакам да се откажам но како после 65 биса!

 • +1 глас

  wordpress му е мајката

 • +2 гласови

  Не ми се верува со што се замарате.

 • +1 глас

  Ни мене. Јас не би гласал за ова автоматски само да не ми го броеше гласот.

 • +1 глас

  Блогерај sux :)