Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Кризата е најголемиот грабеж во историјата!

пријавена од Igorce пред 1 година, 1 месец. (zdravo.com.mk)

Контраверзниот американски режисер Мајкл Мур неодамна на својот сајт објави отворено писмо со кое бара брокери од Вол стрит подготвени да соработуваат на документарниот филм што тој моментално го снима за финансиската криза во светот.

проблем? |  кој гласал? |  категорија: Бизнис

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +2 гласови

  Оваа тема е убаво објаснета во последната третина од првиот дел на филмот Zetgeist. Повелете линк - кој сеуште го нема гледано http://video.google.com/videoplay?docid=... .

 • +1 глас

  :) Тврдев и јас еднаш нешто слично, дека кризата беше вештачки направена за богатите да станат уште побогати... ама добив звање „теоретичар на заговори“ :)

  http://kajmakot.softver.org.mk/biznis/Ko...

 • -2 гласови

  затоа што Злочко тропаш без врска.. и ако учите за финансии и банкарство вака од конспираси филмчиња , следното ќе биде дејвид ајк и рептилите..

  инаку третиот дел во првиот зитгајст има некои грешки и погрешно интерпретирани факти
  и никако не може да се поврзе со денешнава криза на пример

 • +1 глас

  Прости Рокси. Навистина немав намера да ти ја одземам титулата „дежурен know it all“. :) Ќе внимавам наредниот пат, ветувам.

 • -2 гласови

  zlocko ако не грешам , горе доле на исти теми коментираме скоро секогаш.. јас единствено апстинирам од софтвер,хардвер теми и кошарка..

  но, ако вака веќе настапуваш со сигурност на темава, тогаш очекувај дека некој ќе те рчне затоа што смешен си со очигледното незнаење ама прчење демек Знам..“злочко кога ви кажуваше го праевте луд“
  Еве во пет збора кажи ми за сегашнава криза нешто што знаеш освен тоа дека тие јаките го организирале намерно и паф се паднало во вода.?

 • +1 глас

  Оф мори мајчице...
  Ок е Рокси, јас се повлекувам со едно признание пред сите составено од сиже на твоите две пораки погоре: Во право си, немам појма што зборувам, тропам глупости и испаѓам смешен, а сето тоа е поради тоа што целата моја наобразба за монетарната теорија е од теоретичари на заговори кои ни самите не се економисти, ниту ја разбираат проблематиката.

  Најдов јас со кого бостан да садам.

 • +1 глас

  Контроверзниот, не контраверзниот.

 • +2 гласови

  + линк:

  The Crisis of Credit Visualized
  http://vimeo.com/3261363

 • +1 глас

  И уште еден линк, интересно филмче за тоа како парите го поробија светот. http://www.storyofstuff.com/

 • -1 глас

  значи сите вие се знаете... поентата не е да реплицирате тука со надмудрувања меѓу вас или со изнесување на линкови, него едноставно дајте ваше гледање на работите на споменатата тема, ако сте способни за тоа... со ретки исклучоци